Власник Rzeczpospolita вибачився за статтю про вибухівку в літаку Качинського
Власник Rzeczpospolita вибачився за статтю про вибухівку в літаку Качинського
Спеціальне розслідування довело, що при підготовці публікації не були дотримані журналістські стандарти, йдеться у заяві пана Хайдаровича.
«Як видавець я завжди відділяю редакцію від бізнесу, але те, що я не знав, як виглядають лаштунки підготовки матеріалу, не звільняє мене від відповідальності за тексти, які з’являються у газеті. Необдумані дії кількох осіб викликали польсько-польську війну. За це у всіх читачів прошу вибачення», – відзначив Гжегож Хайдарович.
У заяві наглядової ради компанії Presspublica, якою володіє Хайдарович повідомляється: «Журналісти, пов’язані з публікацією, не мали підстав для того, аби стверджувати, що на уламках Ту-154 знайдено сліди тротилу та нітрогліцерину».
Керівництво компанії-видавця відзначило, що автор статті Цезарій Гмиз, який працював у газеті з 2007 року, не надав документальних доказів на підтвердження висловлених у матеріалі тез.
Відповідальність за публікацію матеріалу видавець, крім головного редактора газети Томаша Врублевського, який очолював її з кінця жовтня 2011 року, поклав також на голову відділу польських новин Маріуша Станішкевича та заступника головного редактора Бартоша Марчука. Їх усіх звільнено.
Резонансну статтю «Тротил на крилах Туполева» польська Rzeczpospolita опублікувала у вівторок, 30 жовтня. У ній повідомлялося, що польські прокурори і слідчі, які нещодавно проводили нові дослідження на місці катастрофи біля Смоленська, виявили на крилах літака та у салоні (зокрема, на 30 пасажирських кріслах) залишки тротилу та нітрогліцерину. Сліди вибухових речовин, за даними газети, також знайши на місці катастрофи.
Втім, Rzeczpospolita вказувала і на можливість того, що ці сліди могли датуватися періодом Другої світової війни, під Смоленськом відбувалися активні бойові дії.
Після цього представник військової прокуратури Польщі полковник Іренеуш Шелянг повідомив, що польські слідчі, котрі працювали у Смоленську, не підтвердили наявність тротилу на уламках літака.
На цю заяву емоційно відреагував Ярослав Качинський, брат-близнюк загиблого у катастрофі під Смоленськом польського президента Леха Качинського, – назвавши слова польської військової прокуратури «великою брехнею». При цьому він закликав до відставки уряду.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск відповів, що «не уявляє собі, як можна жити в одному суспільстві з такими людьми, як Ярослав Качинський».
«Неприпустимо, щоб лідер опозиції, спираючись на недостовірні повідомлення преси, виступав з подібними заявами», – заявив Туск.
Наприкінці дня у вівторок Rzeczpospolita опублікувала спростування своєї статті.
«Ми припустилися помилки, написавши про тротил та нітроглицерин. Ми пишемо ще раз – теорії про вибух залишаються безпідставними», – йшлося у заяві газети.
Головред Rzeczpospolita Томаш Врублевський подав через свою помилку у відставку, заявивши, що «піклується про добре ім’я газети».