Російський канал «Оренбург» вибачився за провокаційний сюжет про Тараса Шевченка
Російський канал «Оренбург» вибачився за провокаційний сюжет про Тараса Шевченка
14 березня, після вечірнього блоку регіональних новин, в ефірі ДТРК-«Оренбург» у спецпрограмі «Есть мнение» вибачення за сюжет озвучила голова ДТРК-«Оренбург» Лариса Мурашова, нещодавно призначена на цю посаду.
Про можливе покарання журналіста Володимира Попова нічого не повідомляється. На момент підготовки матеріалу не відомо і про офіційну реакцію МЗС України.
Автора провокаційного матеріалу про Тараса Шевченка схвилював той факт, що святуванню шевченківського березня у Оренбурзі приділяють забагато уваги. Запросивши у якості експертів викладачів місцевих вузів, журналіст намагався довести, що Шевченко явно не любив «москалів», і насправді не настільки талановитий поет. У якості посилань на непрофесіоналізм Шевченка використовувалися оцінки Миколи Гоголя і Віссаріона Бєлінського. Журналіст також навів «цікавий факт»: «За ненависть до росіян фашисти дозволяли ставити його [Тараса Шевченка – MS] портрет поруч із портретом Гітлера, і зберегли його пам’ятник у Києві».
Прикметно, що негативні оцінки творчісті і особистостів поета, які прозвучали у сюжеті, не були подані як особиста думка журналіста, а претендували на певну об’єктивність, яка межує з твердженнями. Ведучий програми, підсумовуючи сказане у сюжеті, відзначив: «Було б ще зрозуміло, якби на знак російсько-української дружби увічнили пам’ять Гоголя в Оренбурзі – внесок Миколи Васильовича у російську літературу не підлягає сумніву. Проте звідки взялося у нас таке затяте шанування відвертого русофоба Шевченка, яке ми культувуємо з року в рік, влаштовуючи місячник його імені – невідомо. Навіщо нашим дітям ці дивні і явно чужі кумири, коли в нашій багатонаціональній літературі є імена, якими насправді можна пишатися?»
Реакції на сюжет вимагав від українського МЗС голова парламентського Комітету з питань культури і духовності, лідер партії «За Україну!», В’ячеслав Кириленко. «У згаданому сюжеті тенденційно підібраний матеріал з метою дискредитації особистості поета: портрет Тараса Шевченка демонструється поряд з портретом Гітлера, негативне ставлення Шевченка до царської Росії штучно переноситься на ставлення до російського народу в цілому, серед якого у нього було багато близьких друзів», – відзначав Кириленко.
На те, що сюжет є ксенофобським і розпалює міжнаціональні конфлікти вказали у листі губернатору Оренбурзької області Юрію Бергу представники Оренбурзької обласної української культурно-просвітницької орагнізації імені Тараса Шевченка. «На одностайну думку української спільноти Оренбурзької області і членів її національно-культурних орагнізацій, цей відеоролик був витриманий у ксенофобському ключі, спотворював життя і творчість засновника національної літератури і писемної мови Тараса Григоровича Шевченка, розпалював антиукраїнські настрої», – підкреслювалося у листі.