Низка українських медіа під час виборів може грати роль «п'ятої колони» - Олександр Чекмишев
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Низка українських медіа під час виборів може грати роль «п'ятої колони» - Олександр Чекмишев
До вибірки моніторинги потрапили: 45 регіональних та 7 загальнонаціональних телеканалів, 76 регіональних та 6 столичних газет, 68 та 4 інтернет-сайтів відповідно, 3 загальнонаціональні радіокомпанії. Завдання моніторингу - проаналізувати, на скільки якісним є інформування виборців, чи забезпечений рівний доступ до медіа в усіх учасників перегонів, а також чи реалістичними є обіцянки, як організовані дебати тощо. Крім того, моніторинг має показати, як поряд з учасниками перегонів у виборах беруть участь перші особи держави.
«Ми покажемо, яку частку ефіру ці посадові особи представляють як виконавці обов'язків, а яку як представники політичних сил» - заявив на прес-конференції Олександр Чекмишев, голова Комітету «Рівність можливостей».
В рамках цьогорічного моніторингу також працюватиме проект «Виборомат», в якому регіональні експерти у своїх блогах інформуватимуть про особливості цієї парламентської виборчої компанії. «Багато інформації не може потрапити до моніторингу, бо це не формат моніторингу. Тим часом блог дозволяє звертати увагу на інші події. Моніторщики на місцях бачать те, що не потрапляє в об'єктиви телекамер» - зазначила Леся Ярошенко, керівник інформаційних проектів Асоціації «Спільний простір».
Олександр Чекмишев прогнозує, що ця виборча кампанія матиме деякі особливості. Зокрема він наголосив на тому, що уже зараз деякі медіа, які належать крупним бізнесменам, зокрема Дмитру Фірташу та Ігорю Коломойському, уже ведуть війни між собою. Але при цьому експерт не вважає, що війна компроматів буде такою активною, як під час попередніх виборчих компаній.
«Очевидно, низка українських медіа, прямо чи опосередковано, відіграватиме роль "п'ятої колони", виступатиме інструментом інформаційної війни, використовуючи різні маніпулятивні технології» - окреслив ще одну тенденцію Олександр Чекмишев.
Щодо позитивів, то він каже, що поки не спостерігає «ознак того, що медіа будуть обмежувати доступ до ефіру для політичних гравців та експертів». Навпаки, за його словами, є певний перебір, коли «в ефір потрапляють люди, які відстоюють позиції терористів».
Також Олександр Чекмишев зауважив, що і його й інші моніторингові організації, зокрема Академія української преси та «Телекритика», розглядають один одного як партнера, а не як конкуренти. І тому припускає, що не виключено, що ці моніторингові організації можуть знову підписати меморандум про співпрацю спільно з телеканалами та Національною радою з питань телебачення та радіомовлення.