ЯК РОЗРІЗНИТИ СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНУ І БЕЗВІДПОВІДАЛЬНУ ЖУРНАЛІСТИКУ

00:00,
3 Листопада 2010
3508

ЯК РОЗРІЗНИТИ СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНУ І БЕЗВІДПОВІДАЛЬНУ ЖУРНАЛІСТИКУ

00:00,
3 Листопада 2010
3508
ЯК РОЗРІЗНИТИ СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНУ І БЕЗВІДПОВІДАЛЬНУ ЖУРНАЛІСТИКУ
«Ви те, що ви їсте», ‑ говорять дієтологи. Солона, жирна або висококалорійна їжа може бути смачною, проте завдавати шкоди вашому здоров'ю. Аналогічним чином, здоров'я саморегульованого суспільства залежить від новин, які воно споживає.

 

Коли більшість людей знають ім'я майбутнього сина Ласі Петерсона, а не імена обранців уряду у своєму місті, окрузі або штаті, здоров’я суспільства під загрозою.

 

Так само, як нездорова їжа є дуже привабливою і дешевою у приготуванні, безвідповідальну журналістику легко читати чи переглядати і недорого виробляти. Безвідповідальна журналістика продається на непоінформованому ринку. Але в кінцевому підсумку вона призводить до хвороби фізичного або політичного тіла. Ось критерії, за якими можна розрізнити соціально відповідальну та безвідповідальну журналістику.

 

Особливості відповідальної журналістики

Особливості безвідповідальної журналістики

 

Основна мета: максимально сприяти формуванню суспільного розуміння актуальних питань і подій (що вимагає отримання адекватного прибутку для забезпечення сталого функціонування).

Основна мета: забезпечити отримання максимального прибутку для власників та акціонерів.

Пріоритети у виборі новин: заголовки головних новин стосуються тем, які найбільш важливі для довгострокового здорового функціонування громади ‑ уряду, політики, освіти, громадської безпеки, навколишнього середовища, економіки, охорони здоров'я і т.д. Те, що ми повинні знати, криється за тим, що ми хочемо знати.

Пріоритети у виборі новин: все, що генерує найбільшу аудиторію при мінімальних витратах ‑ окремі насильницькі злочини, пожежі, аварії, незвичайні події, професійні види спорту, новини із життя зірок, популярні примхи, історії, що здатні викликати потужний візуальний або людський інтерес . Те, що ми хочемо знати, криється за тим, що ми повинні знати.

Пояснення: репортажі сфокусовані більше на питаннях, ніж на подіях. Вони відображають загальну картину, тенденції, причини, рішення. Виклад стислий, але може містити складні елементи.

Пояснення: питання не мають значення. Акцент на окремих подіях. Уникають складнощів через страх, що це буде нецікаво тим, хто шукає новини для розваги.

Достовірність: статті містять багато фактів, викладених особами, що знаються на справі. Неперевірені дані є нечисленними. За потреби розміщуються спростування.

Достовірність: факти можуть відволікати від загальної канви сюжету. Широко використовуються неперевірені факти і широкі узагальнення, часто від осіб, які висловлюють свою думку гучно та суб’єктивно. Спростування публікуються мало або взагалі не розміщуються.

Баланс думок: репортери мають тільки одне упередження ‑ різноманіття думок із одного й того ж питання, всі мають можливість висловитися, щоби продемонструвати свою позицію.

Баланс думок: журналісти можуть вибрати ту точку зору, яка, на їх погляд, є найбільш популярною серед читачів і глядачів. Отримання кількох точок зору відбирає забагато часу та призводить до того, що матеріали стають задовгими.

Контекст: події подаються в контексті, а тому їхній зміст стає більш зрозумілим. Подаються різні точки зору, оскількилюди часто бачать одну й ту ж подію по-різному.

Контекст: щоби читачі або глядачі не нудьгували, короткий матеріал фокусується на самій події. Кількість опитаних джерел із різними точками зору є дуже незначною, оскільки це може збільшити об’єм матеріалу й змусити читачів або глядачів нудьгувати.

 

 

Соціально відповідальна журналістика не є законодавчо обов’язковою. Корпорації, які володіють ЗМІ, стикаються із необхідністю отримання максимального прибутку. Ви можете вплинути на їх рішення своїм вибором новин.

 

Джон Мак-Манус

"Медіаграмотність"

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду