У межах Глобального тижня медіаграмотності, що триває з 14 до 31 жовтня, IREX в Україні запустила в соцмережах кампанію, де знайомить з ключовими поняттями та складниками медійної грамотності. Про це повідомлено на фейсбук-сторінці IREX в Україні.
У першому дописі користувачам запропонували самостійно оцінити, скільки часу на добу вони витрачають на медіа.
«Відкрийте в налаштуваннях у своєму телефоні Екранний час (iOS) або Цифровий добробут (Android).
Випишіть собі в блокнот ті медіа, які ви читали, дивилися, слухали протягом доби. Наприклад, Youtube — 1 година, Instagram — 2 години, Spotify — 30 хвилин тощо.
Тепер згадайте й інші медіа, які ви дивитеся, читаєте або слухаєте не в смартфоні. Наприклад, телевізор — 2 години, радіо в автобусі чи в машині — 1 година, журнал або газета — 15 хвилин.
Враховуйте й паралельне споживання медіа. Наприклад, ви дивитеся фільм на Netflix і одночасно спілкуєтеся з друзями в WhatsApp, тоді враховуйте 1,5 години + 1,5 години», — йдеться в дописі.
Коли всі години пораховано, користувачам радять порозмірковувати, який саме контент у цих медіа вони споживають, з якою метою, чи додає це ресурсу чи, навпаки, забирає, і зробити практичні висновки.
У наступному дописі громадянам акцентували на потребі вміти відрізняти факти від суджень, щоб ухвалювати якісні особисті рішення на основі отриманої медійної інформації.
«Факт — однозначна інформація, яку можна перевірити й довести або спростувати. Факт дає нам можливість самим робити висновки. Судження, думка — суб’єктивна інформація, емоції, чиїсь припущення.
Судження — це коли висновки вже зробили за нас і хочуть переконати у їхній правильності», — зазначено в дописі.
Щоб потренуватися, користувачам запропонували визначити, що з тверджень є фактом, а що судженням:
Правильні відповіді опублікують на фейсбук-сторінці IREX в Україні сьогодні.
Серія дописів про ключові поняття та складові медіаграмотності здійснюється в межах проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» IREX в Україні.
Фото: ілюстративне / IREX в Україні