Ознакою того, що телеграм-акаунт зазнав зламу, є поява повідомлення у верхній частині списку чатів із текстом на кшталт: «Ви щойно увійшли на новому пристрої, хтось отримав доступ до повідомлень, це були ви?» Це єдиний сигнал про додавання нової сесії, який показує, що доступ до вашого акаунту отримав сторонній пристрій. Про це «Детектор медіа» повідомили в Nadiyno.org.
Повідомлення про нову сесію в телеграмі
Це повідомлення не потрібно ігнорувати. Команда Nadiyno.org не рекомендує в такому разі натискати кнопку «Так, це я». Натомість варто обрати «Ні, це не я!» та запобігти потенційному доступу сторонніх осіб до облікового запису. Якщо натиснути «Так, це я», чужий пристрій може отримати повний доступ до телеграм-акаунту.
Перелік авторизованих пристроїв є в налаштуваннях телеграму, невідомі можна видалити. Для цього потрібно перейти в «Налаштування», далі — «Пристрої» та видалити ті пристрої та сеанси, які не належать користувачеві.
У Nadiyno.org застерегли: «Якщо з моменту потенційного зламу вашого телеграм-акаунту пройшло більше доби, повернути доступ буде вкрай складно».
Алгоритм дій з відновлення доступу до акаунту в телеграмі, який зламали:
Як повністю вийти з телеграму?
Якщо користувач ухвалює рішення повністю вийти з телеграму, йому необхідно видалити свій акаунт. Варто пам’ятати, що при цьому втратяться всі листування, збережені в месенджері дані, а також можливість керувати створеними каналами чи групами. Інші користувачі все ще матимуть доступ до історії спілкування, проте з «видаленим користувачем».
Першочергово користувачу потрібно буде здійснити вхід в обліковий запис. Видаляти акаунт можна одразу після входу, не очікуючи дозволу телеграму на закриття інших сеансів.
Щоб видалити акаунт, треба перейти на сайт my.telegram.org і авторизуватися там. Коди для входу надійдуть користувачеві в телеграм-повідомленнях, ось чому потрібен вхід до акаунту. Після авторизації слід обрати опцію «Видалення облікового запису». Ця дія негайно видалить обліковий запис з усіх пристроїв, включаючи ті, що використовуються зловмисниками.
Звернемо увагу, що реєстрація нового акаунту на той самий номер телефону можлива не відразу, а через день-два після видалення.
Які дані про користувачів збирає і зберігає на своїх серверах Telegram?
Telegram збирає та зберігає персональні дані, які користувачі надають, серед них:
Месенджер може відстежувати місцеперебування користувача через його IP-адресу. Навіть якщо користувач приховує свій номер телефону від інших, Telegram усе одно зберігає цю інформацію у своїх базах даних.
Під час завантаження фотографій, зроблених на смартфон, може передаватися інформація про місце їх створення. Це одна з причин, чому важливо не фотографувати та не ділитися в телеграмі зображеннями місць влучань. Якщо ж у смартфоні відключене збереження геолокації в метаданих, месенджер не отримає доступу до цих даних.
Крім того, варто враховувати, що телеграм має російські корені та інвестиції. Згідно з російським законодавством, місцеві спецслужби можуть вимагати доступ до чатів та метаданих користувачів телеграму незалежно від місця розташування серверів.
Які налаштування безпеки та конфіденційності слід застосувати в телеграмі?
Щоб зменшити ризики, пов'язані з використанням телеграму, доцільно:
«Захист конфіденційності в телеграмі — критичний аспект вашої безпеки. Будьте пильними щодо своїх даних і контролюйте, з ким та як ними ділитеся. Якщо потребуєте допомоги з налаштуванням безпеки або зменшенням ризиків зламу, звертайтеся на гарячу лінію Nadiyno.org, яка надає безоплатні консультації українцям із питань захисту цифрових даних, включаючи тимчасово окуповані території», — повідомила команда Nadiyno.org.
Зазначимо, Nadiyno.org — перша в Україні та Центрально-Східній Європі гаряча лінія з цифрової безпеки для громадян України.
Гаряча лінія Nadiyno
Звернутися на гарячу лінію Nadiyno можна через форму на сайті, телеграм-бот, чат у вайбері або електронним листом.
Команда Nadiyno надає кваліфіковану допомогу з таких питань, як особистий і корпоративний захист від витоку даних, шпигунства, шахрайства та інших онлайн-ризиків. З 2022 року сервісу вдалося вирішити понад 13 тисяч індивідуальних запитів.
Nadiyno була створена в листопаді 2022 року канадською технологічною організацією eQualitie за участі ГО «Інтерньюз-Україна». Проєкт працює за підтримки Міністерства закордонних справ Канади.
Фото: Telegram / Unsplash