Влітку почастішали запити через злам телеграм-акаунтів, — Nadiyno.org
Влітку почастішали запити через злам телеграм-акаунтів, — Nadiyno.org
За літо 2024 року на гарячу лінію онлайн-платформи Nadiyno.org надійшло понад 4 тис. звернень від громадян та організацій щодо різноманітних цифрових потреб та онлайн-викликів: від добору зарядної станції до кібербезпеки на тимчасово окупованих територіях. 78% із них стосувалися різних форм онлайн-шахрайства, повідомили MediaSapiens у сервісі безоплатних консультацій з цифрової безпеки Nadiyno.org.
«Найбільше ризиків приніс телеграм — 90% звернень про шахрайство стосувалися зламів телеграм-акаунтів. Для порівняння — на злам вайбер-акаунтів припало лише 1,96% випадків», — зазначено у повідомленні.
При цьому лише 41 з 4031 звернення стосувалося превентивного захисту від шахрайства. Пріоритетом команди сервісу, який із 2022 року надав понад 13 тисяч безоплатних консультацій, окрім вирішення тематики звернень по суті, є цифрова просвіта громадян.
Тому на запит MediaSapiens експерти сервісу безоплатних консультацій Nadiyno.org надали поради щодо налаштувань власної конфіденційності в телеграмі.
«Захист конфіденційності в телеграмі — це не лише питання налаштувань, а важливий аспект вашої особистої безпеки. Будьте уважними до своїх даних і завжди контролюйте, з ким і як ви ними ділитеся», — закликали в Nadiyno.org.
Щоб зменшити ризик стати ціллю шахраїв у телеграмі, технічні експерти сервісу Nadiyno.org надали кілька порад:
- Вимкніть передачу геолокації в метаданих фотографій на вашому смартфоні. Під час відправлення фото через телеграм можуть передаватися й дані про місце зйомки. Це одна з причин, чому також важливо не фотографувати й не розповсюджувати світлини з місця прильотів у телеграмі.
- Налаштуйте двофакторну автентифікацію. Завдяки їй зловмисникам буде набагато важче отримати доступ до вашого акаунту.
- Секретні чати — оптимальний варіант для конфіденційних розмов. Вони мають вищий рівень захисту і можуть автоматично видаляти повідомлення після закінчення сеансу.
- Обмежте видимість свого номера телефону, персональних даних і профілю, щоб ці дані були доступні лише вашим контактам.
- Вимкніть автоматичне завантаження файлів, додавання до груп і каналів, щоб уникнути контакту з потенційно небезпечними особами.
- Налаштування конфіденційності в телеграмі варто регулярно переглядати та оновлювати, щоб мати чітке уявлення про те, хто може бачити вашу активність і персональні дані.
- Не передавайте свої дані незнайомим контактам або сумнівним сервісам. Звертайте увагу на повідомлення про підозрілий вхід з невідомого пристрою.
- Уникайте переходу за підозрілими посиланнями і не приймайте викликів від незнайомців. Це знизить ризик фішингових атак.
- Не використовуйте телеграм для авторизації на сторонніх сайтах або сервісах. Це зменшить ризик передачі акаунту зловмисникам.
- За можливості, користуйтеся вебверсією месенджера, оскільки в ній легше контролювати доступ до мікрофона, камери, геолокації та телефонної книги.
«Одна з найпоширеніших схем шахрайства — спроба змусити користувача самостійно передати свої дані зловмисникам. Вас можуть просити відсканувати QR-код, прийняти дзвінок, ввести пароль, авторизуватися. Якщо ви потрапили в таку пастку, відновити доступ до акаунту може бути надзвичайно довго та складно. Єдина зброя проти такої схеми — ваша пильність», — акцентували фахівці.
Що робити, якщо зламали телеграм-акаунт?
Якщо з моменту потенційного зламу персонального телеграм-акаунту пройшло більше доби, повернути доступ буде вкрай складно. Єдиний спосіб — зайти у свій акаунт, і це може зробити лише його власник. Зловмисники зазвичай намагаються завадити користувачеві потрапити в акаунт. Тож процес повернення доступу може зайняти понад тиждень. Тим часом варто повідомити знайомих про злам, щоб уберегти їх від небезпеки, повідомили в Nadiyno.org.
Якщо необхідна допомога з налаштуваннями безпеки або зменшення ризиків зламу, можна звернутися на гарячу лінію Nadiyno.org. Консультації із захисту будь-яких цифрових даних надаються безоплатно.
Нагадаємо, сервіс Nadiyno.org започатковано в листопаді 2022 року канадською технологічною організацією eQualitie за участі громадської організації «Інтерньюз-Україна». Проєкт створений у співпраці з Міністерством закордонних справ Канади та Міністерством цифрової трансформації України.
Команда Nadiyno.org надає кваліфіковану допомогу з таких питань, як особистий і корпоративний захист від витоку даних, шпигунства, шахрайства та інших онлайн-ризиків.
Звернутися на гарячу лінію Nadiyno.org можна через форму на сайті, телеграм-бот, чат у вайбері або електронним листом.
Фото: Nadiyno.org / фейсбук