ms.detector.media
Юлія Поліковська
25.07.2024 16:00
Viber: як захиститися від шахраїв
Viber: як захиститися від шахраїв
У Rakuten Viber пояснили, як коректно реагувати на шахрайські дзвінки та повідомлення в месенджері.

Понад 80% українців стикалися з кібершахраями за останній рік, про що засвідчили результати опитування користувачів месенджера «Вайбер», проведеного командою Rakuten Viber у липні в її офіційному каналі серед понад 35 тисяч респондентів. Не стала винятком і журналістка «Детектора медіа», яка отримала повідомлення від неверифікованого користувача з вимогою негайно погасити тіло кредиту, інакше справу передадуть у суд і банківські рахунки будуть заблоковані. Про те, як протидіяти шахраям у месенджері, розповіли у Rakuten Viber.

На жаль, «успіх» шахраїв залежить у тому числі й від людського чинника. Щоб допомогти людям протидіяти зловмисникам, Rakuten Viber нагадує базові правила цифрової безпеки:

  1. Прискіпливо ставтеся до будь-якого підозрілого повідомлення, яке отримуєте. Запитайте себе: чи знаєте ви адресата, чи правильно звертаються до вас, чи відповідає отримана інформація тому, що потенційно може трапитись у вашому житті. Ставте якомога більше уточнювальних питань адресату: представником якої компанії він є, звідки знає ваш контакт, чим може підтвердити повноваження на запит тощо.
  2. Те саме стосується дзвінків від невідомих контактів. Якщо ви не очікуєте дзвінка у робочих / особистих справах, намагайтесь обмежити такі телефонні розмови. Якщо у вас Android, оцінити ймовірність спаму допоможе функція «Ідентифікація абонентів» від Rakuten Viber. Завдяки їй, дзвінки від незнайомих номерів маркуватимуться як «безпечні» або «потенційно спамні». Із травня 2024 року функція також дає змогу дізнатись, кому саме належить невідомий контакт. Детальніше про те, як працює функція розпізнавання спаму та як сповістити про шахрайство, — за посиланням.
  3. Якщо ви отримуєте повідомлення від установи чи організації, завжди перевіряйте адресата. Зокрема, офіційні відправники частіше за все верифіковані та мають «блакитну галочку» біля назви. Українська команда Rakuten Viber вручну верифікує кожну компанію, це допомагає зменшити кількість спаму та фейкових сторінок.
  4. Ніколи не переходьте за посиланнями від невідомих адресатів.
  5. Ніколи не переказуйте кошти невідомим контактам, на підозрілі чи не перевірені збори, на прохання від «друга знайомого» тощо.
  6. Так само не завантажуйте файли, архіви, будь-які документи, отримані від незнайомих контактів.
  7. Скептично ставтеся до будь-яких акцій та пропозицій щось отримати безкоштовно, особливо якщо для цього треба повідомити якусь інформацію. Одна з популярних схем викрадення акаунту — перехоплення коду активації. Цей код може бути останнім номером телефону, з якого вам телефонували, або СМС-кодом. Не повідомляйте ці номери та інші дані нікому.

Шахрайське повідомлення від неверифікованого акаунту з вимогою негайно відреагувати та заплатити значну суму коштів

Rakuten Viber також нагадує: ніколи не діліться інформацією з незнайомими контактами, якщо цього не вимагають виняткові обставини.

До таких даних належать:

  1. Будь-яка інформація, яка стосується банківських рахунків: дані вашої картки, пароль від банківського застосунку та PIN, реквізити чи кодові слова тощо.
  2. Контактні дані: без необхідності не передавайте даних про своє місце проживання / реєстрації, номер телефону чи електронну пошту, контакти знайомих чи іншу особисту інформацію.
  3. Документи: від номера паспорта та ІПН до реєстрації та свідоцтва про шлюб — ніколи не надсилайте даних / сканів документів невідомим контактам.
  4. Паролі: PIN від телефону, паролі до будь-яких застосунків, акаунтів у соцмережах, систем — ніколи не передавайте цю інформацію. Також бажано змінювати свої паролі з певною періодичністю й не застосовувати однакові / прості комбінації до різних облікових записів.
  5. Місцезнаходження: це стосується як фактичного місця, де ви зараз перебуваєте, так і планів з пересування на майбутнє.
  6. Останні номери, з яких вам телефонували, а також коди, які приходять на номер, — не повідомляйте цю інформацію третім особам.

Які корисні функції Rakuten Viber, крім «Ідентифікації абонентів», допоможуть захиститися від шахраїв:

Усі групові та приватні чати та дзвінки у Rakuten Viber захищені наскрізним шифруванням за замовчуванням. Це означає, що жодні треті сторони, включно з командою месенджера, не мають доступу до інформації, якою обмінюються користувачі. Ці дані неможливо перехопити або прослухати. Ключі дешифрування містяться лише на телефонах співрозмовників.

На звернення журналістки «Детектора медіа» щодо блокування акаунту, який вдається до шахрайських дій, у компанії Rakuten Viber повідомили, що відповідно до Політики конфіденційності, команда не має права розкривати дані без рішення суду.

Водночас порадили заблокувати відправника в застосунку та подати скаргу на сайті через форму зв’язку зі службою підтримки за посиланням.

Скарга, подана до команди месенджера, допомагає вберегти інших користувачів від шахраїв

Нагадаємо, у квітні 2024 року Rakuten Viber поділився статистикою блокування шахраїв. За 2022–2023 роки команда месенджера заблокувала понад 160 тис. акаунтів:

Фото: Viber

ms.detector.media