У бельгійському Інституті імені Ханни Арендт у партнерстві з низкою інституцій створили новий онлайн-курс з розвитку медіаграмотності для педагогів закладів середньої та вищої освіти «Маніпуляції проти правди». Про це повідомила бельгійсько-люксембурзька асоціація організацій з протидії дезінформації EDMO BELUX.
Як повідомили в Інституті імені Ханни Арендт, курс був створений у 2023 році в межах проєкту «No CAP» у співпраці із Асоціацією розвитку цифрової освіти та медіаграмотності Фландрії «Mediawijs», громадських організацій «Клас», «Медіаграмотність», американської та бельгійської мереж з поширення інноваційних інформаційних технологій в освіті «Cirra» та «KULeuven», і підтриманий Європейською комісією. Створений нідерландською та перекладений англійською мовами, курс доступний безкоштовно за умови реєстрації на платформі.
Курс містить 11 розділів, авторами яких є представники згадуваних організацій. У них детально роз’яснено природу маніпуляцій, фейків, конспірологічних теорій, шкідливої пропаганди та їх поширення через сучасні канали комунікацій — медіа та платформи соцмереж. Головною особливістю курсу є те, як педагогам пропонують зацікавлювати учнів та студентів розвитком медіаграмотності, критичного мислення та навичок протидії дезінформації з оглядом на психологію молодого покоління, його освітні можливості та з урахуванням свободи самовираження й недискримінації за етнічними, релігійними, соціальними відмінностями тощо.
В ознайомлювальному відео до онлайн-курсу проєктний менеджер асоціації Mediawijs Берт Пітерс розповів: «Часом чую від педагогів, що вони не хочуть розповідати про конспірологічні теорії учням та студентам, щоб не сприяти їх поширенню. Однак не варто бути надто обережними і дочекатися, коли це спричинить "вибух" у вашому освітньому центрі».
Він звернув увагу на те, що фейки насправді процвітають у середовищах однодумців, і студентам часто здається, що так думає весь світ чи принаймні вся інтернет-спільнота.
«Як педагоги, ви можете виводи їх з цієї "бульбашки", дозволяючи їм досліджувати різноманітні джерела, відео, публікації, щоб вони могли стверджуватися, транслюючи свої погляди, а не змушувати копіювати ваші власні. Досліджуйте разом фейки, вияви пропаганди, теорії змов у соцмережах, актуальні саме для них, і толеруйте їх право на свої вподобання та недискримінацію у всіх аспектах, і тоді для них медіаграмотність зможе стати їхньою практикою», — додав Берт Пітерс.
В анотації до курсу, який доступний освітянам у всій Європі, EDMO BELUX виклали шість основних порад ініціаторам освітніх проєктів з медіаграмотності та протидії дезінформації, орієнтованих на молодь:
Нагадаємо, у 2016 році видавництво «Темпора» видало переклад біографічної книги Алоїз Принц «Ханна Арендт, або Любов до світу».
Як відомо, американська політична філософиня, котра народилася в Німеччині, Ханна Арендт — авторка низки фундаментальних праць, зокрема книги «Банальність зла» з дослідження тоталітаризму.
У демократичних країнах діють Інститути ім. Ханни Арендт, що поширюють знання основ її філософської школи та пропонують різноманітні освітні курси.
Міжнародна спільнота Ханни Арендт рішуче засуджує російську владу у війні проти України, солідарна та підтримує народ України та всіх, хто постраждав від війни.
Фото: розвиток медіаграмотності / зображення згенероване за допомогою Adobe AI у Бостонському університеті