Big freeze. Як американські медіа висвітлюють погоду й природні катаклізми

Big freeze. Як американські медіа висвітлюють погоду й природні катаклізми

10:44,
2 Березня 2018
5078

Big freeze. Як американські медіа висвітлюють погоду й природні катаклізми

10:44,
2 Березня 2018
5078
Big freeze. Як американські медіа висвітлюють погоду й природні катаклізми
Big freeze. Як американські медіа висвітлюють погоду й природні катаклізми
Снігопади — це актуальна тема не лише для українців. У медіа США приємно вражає підхід до висвітлення як звичайних погодних явищ, так і серйозних природних катаклізмів.

Щороку на нашій планеті лютують сотні стихійних явищ. Природа завдає збитків незалежно від календаря й часом медійні повідомлення про повені, землетруси чи сходження снігових лавин губляться в інформаційному просторі й залишаються поза нашою увагою.

Лише за січень і лютий цього року по Європі вже прокотилося кілька ураганів, зокрема Елеонор та Фредеріке, а в Парижі з берегів виходила річка Сена та спричинила потоп. Тепер же в перші весняні дні соцмережі рясніють повідомленнями про український мороз і снігопади й аномальне похолодання на всьому європейському континенті. В Азії тим часом землетруси й повінь, у США від Луїзіани до Мічігану прокотилися одразу низка ураганів і торнадо, а вже тепер місцеві медіа говорять про новий можливий удар стихії в найближчі дні.

Фото із сайту Abc.News від 28 лютого. У повідомленні попереджається, що черговий шторм спричинить змив ґрунту на північному сході країни в цю п'ятницю, 2 березня.

Активне висвітлення природних явищ в американських ЗМІ — один із найперших медійних факторів, які я помітила, потрапивши у Сполучені Штати. Та й інформація про погоду тут — один із ключових елементів випусків новин. У країні навіть працює метеорологічний портал The Weather channel, який висвітлює погодні зміни. А на каналі Discovery ще у 2007–2012 роках виходив навіть тематичний документальний серіал «Переслідувачі шторму» (англ. Storm Chasers). Таку увагу пояснити доволі просто: стихія тут заявляє про себе з новою силою ледь не щотижня й медіа, відповідно, активно реагують на такий порядок денний.

Надихнувшись снігопадами в Україні та незвичним похолоданням у Флориді, я вирішила розглянути детальніше кейси роботи американських ЗМІ у висвітленні природних катаклізмів (на прикладі тижневика, новинних сайтів і телебачення).

Боротьба зі стихією

Ще на початку січня 2018-го у повідомленні Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) ішлося про те, що в минулому році на території країни відбулося 16 природних катаклізмів, серед яких дві повені, три великі урагани (Харві, Ірма та Марія) і вісім сильних штормів. Кожен із них завдав збитків більше ніж 1 мільярд доларів, що в цілому склало 306 мільярдів доларів — це новий рекорд США. Наводить Управління і статистику людських жертв: під час стихійних лих у 2017-му загинуло не менше 362 людей.

Ілюстрація із сайту NOAA. Карта демонструє 16 мільярдних стихійних явищ, що сталися в 2017 році.

Втім, місцеві медіа не лише подають таку статистичну інформацію, а й розставляють власні акценти.

Сила стихії, емоційність та особисті людські історії — три основні аспекти, на яких ґрунтується висвітлення природних катастроф.

У кінці вересня 2017-го журнал Тime, пишучи про наслідки урагану Ірма, зосередився на історіях взаємодопомоги та підтримки. Основна стаття під назвою «Ангели Ірми» (англ. The angels of Irma) не лише доволі емоційно розповідає про завдану шкоду та людські втрати на островах Карибського басейну та у Флориді, а й приділяє значну увагу питанню урядової мобілізації рятувальників, діям місцевої та національної влади із протидії стихії й навіть питанню кліматичних змін. Окремо журналісти також акцентують на персональній активності волонтерів та представників бізнесу в допомозі постраждалим. «... Так багато американців кидаються у шторм, ризикуючи своїм життям, щоб допомогти тим, хто опинився в полоні стихії. Подібний акт мужності та доброти — прояв важких кроків, необхідних для того, щоб допомогти “зцілити” планету», — в результаті це і підсумовується в тексті.

Обкладинка Тime від 25 вересня 2017 р. Супутникові карти від NOAA показують урагани Харві (25 серпня) та Ірма (10 вересня). Фотоілюстрація Lon Tweeten для TIME.

Ще одна стаття з того ж номера Тime — «Доброта незнайомців» (англ. The kindness of strangers) — розповідає історії волонтерської допомоги для постраждалих від урагану Харві, що лютував минулого року в Техасі. Крім того, колонку на цю тему для видання написав Джеймс Ставрідіс (англ. James Stavridis), головнокомандувач об'єднаними збройними силами НАТО в Європі (2009–2013). У своєму тексті «Коли військові ведуть боротьбу зі стихією» (англ. When the military does battle with nature) адмірал у відставці на прикладі ураганів Ірма та Харві розмірковує про особливості роботи збройних сил у боротьбі зі стихією.

Втім, і це не все в друкованому номері видання. Окрему невелику нотатку «Боротьба за зміни: як називають урагани» (англ. The fight to change how hurricanes are named) редакція журналу присвятила й історичному огляду того, як урагани стали отримувати людські імена та як такі назви змінювалися (на сайті видання матеріал доступний у повному варіанті). У матеріалі розповідається про активістку Роксі Болтон (англ. Roxcy Bolton), яка наприкінці 1960-х виступила проти гендерної нерівності для найменування штормів і в результатів метеорологи почали використовувати й чоловічі імена.

На сайті видання теж можна знайти й інші тексти про стихійні лиха: інтерв'ю про шкоду від урагану «Марія» для Пуерто-Рико, історичні огляди досвіду Каліфорнії у боротьбі з пожежами та ін.

Такі матеріали — хороший приклад, як журналістам друкованого аналітичного видання можна комплексно працювати з темою в різних її аспектах — від аналізу наслідків стихії, висвітлення локального досвіду до історичних деталей тощо.

Як можна розповідати про холодну погоду

На початку нинішнього 2018 року жителям східного узбережжя США як сніг на голову — у прямому й переносному значенні цієї фрази — звалилося значне похолодання, назване потім сніговим штормом Грейсон та «циклоном-бомбою». Тема миттєво опинилася в новинах онлайн-медіа (місцевих і загальнонаціональних) і на телебаченні від Флориди до Нью-Йорка.

Тутешні новинні сайти й телеканали надзвичайно активні в соцмережах. Із наближенням шторму до північно-східного узбережжя телекомпанія СNN 4 січня додає у stories свого офіційного Instagram-акаунту відео з міст країни, охоплених стихією. На одному із кадрів трактор чистить сніг у Нью-Гемпшері, на іншому — журналіст із Бостона розказує, як він тепло одягнувся, щоб оце так вийти на холодну вулицю. Інші соцмережі мовника (поряд із сайтом компанії та телеефіром) також активно нагадують про штормове попередження в зоні дії циклону із 13-мільйонним населенням від Вірджинії до Мейна.

Відео з Instagram-акаунту СNN. Берегова охорона США використовує човен Cutter, щоб розбити кригу на річці Гудзон.

Медіа демонструють у соціальних мережах типові фото від NASA замерзлого Ніагарського водоспаду чи снігового шторму, а також наполегливо рапортують про рекордні морози по телебаченню. Поряд зі звичними попередженнями Національної метеорологічний служби США (анг. The National Weather Service, NWS), повідомленнями місцевої влади чи аеропортів, журналісти готують і рекомендації про поведінку в таких умовах (про догляд за автомобілем для водіїв, інформацію від ветеринарів про піклування про тварин у рекордні морози), в тому числі активно використовуючи контент із соцмереж. Далі про це детальніше.

Фото із Instagram-акаунту Washington Post із штату Массачусетс, 5 січня.

До прикладу, настання холодів навіть у найтеплішому штаті США — Флориді — в місцевих ЗМІ спричинило майже інформаційний вибух. Сніг на півночі штату випав уперше за 29 років (останній раз таке було ще в 1989 р.) і хай як дивно це українцям, але -2°C та сніг для них — не таке буденне явище, як для звичного для нас помірно-континентального клімату. Особливо показовий тут досвід кількох місцевих телестанцій Флориди, які демонструють активну роботу повноцінної мультимедійної редакції.

Новина із сайту локальної станції Action News Jax за 4 січня цього року попереджає про подальше зниження температури в найближчі дні.

У Північній Флориді, де природа шокувала всіх снігом, є три локальні телестанції національних телеканалів — News4JAX і Action News Jaх, мовлення яких покриває Північну Флориду та південну Джорджію, та First Coast News, що базується у м. Джексонвілі та охоплює найближчі околиці. І як же вони висвітлювали похолодання? Із погіршенням погодних умов First Coast News одразу ж запустила хештег #FCNFreeze. За його допомогою журналісти потім відстежували контент користувачів соцмереж Facebook, Twitter, Instagram та використовували його як на своїх онлайн-платформах, так і в телеефірі.

Хештеги взагалі активно використовуються місцевими журналістами для загальних повідомлень про новини (#News4JAX) та для тих же новинних блоків про погоду (#FirstAlertWX).

Дванадцятисекундне відео First Coast News, опубліковане на їхній сторінці у Facebook, де сім'я грається в сніжки, отримало 25 тисяч переглядів.

Телевізійний ефір із новинами про погодні умови був наповнений і низкою прямих включень із різних місць штату. Журналісти «в полі» разом із перехожими ліпили сніговиків, опитували водіїв про керування автомобілем у нетипову погоду чи демонстрували порожні полиці магазинів, що продають обігрівачі. А тим часом їхні колеги у студії активно моніторили соцмережі та новинні сайти. Усе це виводилося на телеекран і озвучувалося ведучими новин. Фрази місцевих журналістів, до речі, видаються значно емоційнішими порівняно з українськими колегами: вони кілька разів наголошували на найхолоднішому дні року, потребі кожного подбати про власних тварин, рослини на відкритому ґрунті та комунальні мережі в будинках, а також рекомендаціям обережно керувати машиною на слизькій дорозі.

Стоп-кадри прогнозу погоди First Coast News із телевізійного випуску новин початку січня 2018-го. Тут ідеться про температуру за Фаренгейтом (1°F еквівалентний  5⁄9°C. — Авт.)

До речі, погодні телепрогнози на телебаченні Флориди можна прийняти за повноцінний канал новин. Локальні станції тут мають свої метеорологічні служби, які щодня в телеефірі оприлюднюють прогнози одразу на найближчий тиждень та публікують оновлення в соцмережах. Навіть мобільних додатків, до прикладу в Action News Jaх, одразу два: один власне новинний, другий — First Agert Forecast — інформує про зміни погоди. До того ж на сайтах телестанцій можна знайти окремі розділи про урагани, де не тільки можна почитати новини на тему, відстежити у планетарному масштабі онлайн, а й завантажити в pdf-форматі інформаційний буклет.

Стоп-кадр прогнозу погоди News4JAX із телевізійного випуску новин 3 січня ц. р. Температуру теж вказано за Фаренгейтом.

***

Таким чином медіа намагаються бути корисними, пропонуючи не лише новинний контент, а й потенційно корисну в таких випадках інформацію. Все це, звісно, пов'язано зі специфікою регіону, що доволі часто зазнає впливу погодних умов, і потребою бути постійно готовим до раптових примх стихії.

Утім, тема стихійних лих у США не нова і для спеціалізованих видань та місцевих ЗМІ. До прикладу, про ту ж повінь у Парижі чи землетрус в Оклахомі одразу кілька новин написало видання Bussiness Insider. Місцевий Esquire скористався темою погоди для власних тематичних статей, уклавши добірку речей, які знадобляться вдома у снігову погоду (англ. Everything You Need for a Cozy Snow Day at Home), а редактори New Yorker розіслали newsletter'а, які їхні матеріали варто було би прочитати в таку моторошну завірюху. Виходить, формальний привід є — головне тепер його використати у власній комунікації.

Це лише кілька яскравих приклад тематичного висвітлення природних явищ в американських медіа. Таких прикладів тут низка. Головне — бути готовим до примх природи та зберегти людські життя.

Фото: metro.co.uk
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду