Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Телебачення відвойовує позиції
Нові медіаплатформи аж ніяк не шкодять традиційним ЗМІ, навпаки, підвищують їхні можливості та збільшують популярність серед аудиторії. За результатами нового дослідження, здійсненого європейським центром медіа-досліджень Médiamétrie спільно з Eurodata TV Worldwide, за кількістю годин перегляду телебачення б’є нові світові рекорди. Це відбувається завдяки розвитку цифрових технологій, упровадження нових форматів контенту, а також зміні ставлення виробників контенту до телеглядача. Завдяки інтерактиву глядач виходить на рівень активного споживача чи навіть співробітника нинішнього телебачення і стає свідком нових соціальних реалій. Саме цей глядацький досвід виводить телебачення на новий і потужніший рівень у сучасній медіаіндустрії.
Тривалість перегляду програм зростає
Статистичні виміри медіаметрії підтверджують, що порівняно з успішним 2010 роком у 2011-му тривалість перегляду телевізійного контенту продовжує зростати, і це стосується більшості світових медіаринків. Таким чином, наприклад, французи в цьому році проводять на 12 хвилин більше перед домашнім екраном щоденно, що становить 3 години 47 хвилин на останні півроку; американці віддають телебаченню на 11 хвилин більше свого часу – 4 години 44 хв. щоденно. В Іспанії глядачі витрачають перед телеекранами 4 години і 6 хвилин, що на 5 хвилин більше порівняно з першим півріччям 2010 року і на 13 хвилин – порівняно з 2009 роком. Що ж стосується вікових глядацьких груп, то молодь також довше сидить перед традиційним телеекраном: так, італійська молодь віком від 15 до 34 років присвячує до 3 годин часу перегляду телевізійних програм щоденно, що на 2 хвилини більше, ніж торік, а для молоді Німеччини, цей показник становить 2 години і 27 хвилин.
Аудиторія хоче споживати достовірну інформацію – тому обирає прямі трансляції з подій
Епоха розвитку цифрових технологій безпосередньо створила нові горизонти на світовому ринку аудіовізуальних медіа. З’явилися нові форми споживання і поширення телевізійного контенту, наприклад, телебачення відкладеного перегляду, високі технології зображення та звуку, що створюють відчуття домашнього кінотеатру, 3D-зображення – всі ці технології додають унікальності споживанню телевізійного контенту, протиставляючи телебачення іншим медіа.
Разом з тим телебачення поширює свій контент у світовій мережі й доповнює традиційну платформу онлайновою. Таке онлайн- та офлайн-поєднання залучає до споживання контенту все більше й більше аудиторії різних вікових категорій, що користується різноманітними цифровими ґаджетами. Тож вибух кількості цифрових пристроїв на світовому ринку технологій призвів до зростання споживчого апетиту на аудіовізуальний контент і таким чином продовжує тривалість перегляду телебачення, що залишається виробником левової частки якісного й достовірного аудіовізуального контенту.
Саме прагнення аудиторії споживати достовірну інформацію і бути свідком прямої трансляції сприяло поверненню глядачів до екранів телебачення чи його онлайн-версії. Візьмімо хоча б події глобального характеру, як-от Арабська революція, катастрофа на Фукусімі, а також секс-скандал Домініка Строс-Кана. Аудиторія в 2011 році надала перевагу прямій трансляції з місця подій. Вона хотіла мати змогу переглядати на телеекрані те, що відбувається, в колі друзів чи рідних. Тут саме новинні канали зафіксували високі показники зростання глядацької аудиторії, як засвідчують результати дослідження Médiamétrie / Eurodata TV Worldwide. У першій половині 2011 року аудиторія американського CNN у Канаді зросла на 45%, а іспанського каналу 24 Horas – на 35% .
Спортивні події світового чи й національного значення відіграють неабияку роль у розширенні аудиторії. Попри відсутність Олімпійських ігор або Чемпіонату світу з футболу цього року, телевізійники все ж таки скористалися своїм ексклюзивним правом на пряму трансляцію подій національного масштабу, і в результаті в Іспанії 14 мільйонів глядачів зібрав півфінал Ліги чемпіонів між Барселоною та Мадридом на Першому каналі іспанського громадського телебачення, а в Китаї близько 18 мільйонів глядачів уболівали за їхню співвітчизницю Лі Ну в Роланд Гаросі на телеканалі CCTV5, і це незважаючи на значну різницю в часі.
Контент без кордонів
Конвергентність не тільки стирає межі між сучасними медіа, а й долає географічні кордони в телевізійному виробництві, створюючи контент, що конвергується через континенти, формати та засоби його трансляції. Хоча в більшості країн місцеве виробництво займає більшість ефіру національного телебачення, такі програми часто є місцевими адаптаціями добре розкручених міжнародних брендів, що мають неабияку популярність. У Швеції під час трансляції Євробачення-2011 загальна глядацька аудиторія каналів досягла майже 78%, що на 21 пункт більше порівняно з 2010 роком. В Китаї під час трансляції конкурсу Got Talent аудиторія каналу Dragon TV збільшилася в десять разів! У Великобританії, Нідерландах і США новий формат Big Fat Gypsy Weddings, «Великі циганські весілля», збільшив учетверо середні показники аудиторії британського Channel 4. Якщо ж говорити про телевізійне виробництво країн Сходу, то їхні телесеріали також підвищують аудиторії телеканалів у країнах Латинської Америки та на Балканах. І саме важіль виробництва телесеріалів відхиляється від країн Латинської Америки на користь країн Близького Сходу, зокрема Туреччини.
Конвергентність медіа сприяє створенню нових форматів телевізійного контенту, і модернізує вже наявні програми, надаючи їм нового сучасного вигляду і тим самим підвищуючи рейтинг цих програм. Так, наприклад, реаліті-шоу Big Brother набуло нового масштабу після залучення соціальних мереж у його виробництво. Навіть сама подача телевізійного матеріалу проходить низку трансформацій: одна з них – необхідність враховувати глядацький фактор і передбачати різні форми інтерактиву безпосередньо з аудиторією.