Нема коли святкувати. Огляд новин Уанету в новорічні дні
Здавалось б, прихід Нового року – вдалий привід для більш легких та соціальних тем. Однак у перші ж святкові дні політичні події майже повністю витіснили новорічний настрій із українських інтернет-сайтів, чого не скажеш про українське телебачення.
«Комментарии» проти «Сегодня»
Навіть традиційна тема – зустріч Нового року на майдані Незалежності – відзначилася політичним, чи рідше «тимошенківським» забарвленням. 1 січня більшість сайтів публікували новину про лазерний напис «Юлі – волю» на стінах київської Консерваторії, який з’явився опівночі.
Тоді ж під грім святкового салюту десятки людей підняли плакати «Юля, з Новим роком». У результаті двох громадян було притягнуто до адміністративної відповідальності за використання лазерного проектора, вони мають сплатити штрафи по 170 гривень кожен. Про це розповідав народний депутат із фракції «БЮТ – Батьківщина» Андрій Павловський.
З самого початку року Юлія Тимошенко, безперечно, стала персоною номер один у новинах вітчизняних веб-сайтів. Як відомо, 30 грудня екс-прем’єрку було етаповано з Київського СІЗО в Качанівську виправну колонію №54. Її адвокат Сергій Власенко заявив про намір оскаржувати таке рішення, оскільки воно неправомірне. Ця подія викликала шквал різних повідомлень в електронних ЗМІ – йшлося про новорічні привітання від Юлії Тимошенко (які передав її адвокат), про дозволи для Євгенії Тимошенко відвідувати матір, цілодобове світло над ліжком Тимошенко, також активно републікувалися фотографії нової камери, які оприлюднила на своєму сайті Державна пенітенціарна служба України.
У той же час на сайті «Сегодня» з’явилася доволі сумнівна інформація під назвою «В криминальных кругах говорят: “авторитеты” дали команду на зоне Тимошенко не обижать – иначе будет беда» авторства декількох журналістів, зокрема Надії Контракевич, Ліни Дорошенко, Олександра Корчинського, Ігоря Сєрова, Дмитра Гомона – про ставлення «смотрящих» на зоні до нової ув’язненої. Джерело цього видання начебто з кримінальних кіл заявило про те, що «авторитети» вирішили ставитися до Тимошенко з повагою. Чи довіряти цьому джерелу, питання неоднозначне.
Фактично відповіддю на цю публікацію був матеріал на сайті «Комментариев» – «Власть придумала новый имидж Тимошенко» авторства Анни Весьолової, яка ставить під сумнів версію «Сегодня» (хоч у статті не названо прямо газету, але зазначено, що це – «одно из периодических изданий, которое считают чутким к пожеланиям власти»), називаючи це «технологією». Авторка переконана, що «из Юлии Тимошенко пытаются слепить лучшую подружку воровского мира, эдакую “Анжелику, маркизу ангелов”. Напомнив ее “заслуги” перед заключенными, власть пытается доказать, что, находясь в тюрьме, она, на самом деле, попала в самую комфортную для себя среду. Где действуют те законы, которые ей понятны, и собираются люди, которые ей приятны».
Чи винні чиновники?
Топ-тема початку 2012 року – це політики та їхні (або не їхні) кортежі. Зокрема, вже декілька днів триває розслідування, чи причетний губернатор Тернопільської області Валентин Хоптян до ДТП, яке сталося 31 грудня у Хмельницькій області. Автомобіль Toyota Land Cruiser зіткнувся з автомобілем ВАЗ. У результаті ДТП один пасажир ВАЗ загинув, водія та іншого пасажира – травмовано. Сам губернатор стверджує, що він жодним чином не причетний до аварії і не користувався цим автомобілем (УНІАН).
Ще одна аварія, яка, можливо, пов’язана з автомобілями чиновників, сталася 1 січня в селі Майдан Тисменицького району Івано-франківської області. ДТП сталося за участі кортежу із шести джипів. Як повідомляє «Українська правда», кортеж рухався зі швидкістю близько 160 км/годину в межах населеного пункту і супроводжувався машиною ДАІ. Внаслідок аварії дві машини постраждали, в кюветі опинився мікроавтобус. Відомо, що на час новорічних свят на Прикарпаття, у резиденцію Гута прибув президент Віктор Янукович. Резиденція розташована в 22 кілометрах від місця аварії. Представники влади традиційно спростовують цю інформацію. Але й детального журналістського розслідування цієї історії також не було.
Інша надзвичайна ситуація, яку було висвітлено в повідомленнях сайтів, – це розслідування зухвалого нападу на відділення «Приватбанку» в Донецьку. Хоч напад, у результаті якого було вбито п’ятеро працівників, стався ще 29 грудня, тема «трималася» в мережі протягом усього післяноворічного тижня. В інтернеті опубліковано фотографії загиблих та інформацію про затриманих підозрюваних.
Усі ці історії було висвітлено в новинному форматі. Як уже було зазначено, журналістських розслідувань ці теми не удостоїлись, можливо, через святкові дні.
Нарешті, Новий рік....
Прихід Нового року традиційно пов’язаний зі зростанням кількості нещасних випадків та аншлагом у лікарнях. Опіки від піротехніки, травми від корків шампанського, пожежі у квартирах – такі прикрі події не оминули й цьогорічне свято. Однак, як повідомило МВС, українці відзначили прихід 2012 року більш-менш спокійно, тож порівняно з попередніми роками високого рівня нещасних випадків і травм не зафіксовано.
Відповідно, страшних новин про веселе свято на електронних ресурсах було менше, ніж завжди. Один із найсерйозніших випадків – це вибух салютної установки в с. Лиманське Запорізької області, в результаті якого постраждало троє дітей. Запорізький губернатор має намір заборонити місцевим органам самоуправління застосовувати піротехніку на масових святкових заходах.
Курйозна новорічна подія, яку відразу підхопили веб-сайти та рознесли по всьому інтернету – скандал під умовною назвою «сумка самарянина». Власне, все розпочалося із запису в живому журналі Надії Бучинської, незадоволеної матері. Вона скаржилася, що її дитина на новорічній виставі в палаці «Україна» замість подарунку з цукерками отримала дивний набір – старі олівці, зубну пасту, вирвані аркуші з дитячих розмальовок тощо. Пізніше з’ясувалося, що ця вистава взагалі була добродійною, і туди мали безкоштовно потрапити діти-сироти та діти із малозабезпечених сімей. Яким чином там опинились інші сім’ї (сплативши по 200 грн за квитки) – невідомо. Деякі блогери вважають, що все це затіяно з метою зіпсувати репутацію палацу «Україна». Сама ж Надія Бучинська обурена реакцією читачів, яку викликав її запис, та поведінкою журналістів, про що вона написала у ЖЖ. Зокрема, Бучинська згадує матеріал на «Українській правді». Хоча його, на нашу думку, написано зважено, а критика на адресу незадоволеної матері лунала хіба в коментарях читачів під цим матеріалом.
Позитивною тенденцією можна назвати іронічне ставлення до «страшного» 2012-го на більшості сайтах. Якщо раніше атмосфера постійно нагніталась, то нині з’являються публікації, які розвіюють темні хмари над майбутнім у 2012-му. Такі матеріали як «Чем будут пугать украинцев в 2012 году» («Комментарии») закликають тверезо оцінювати ситуацію. Звісно, це стосується не лише чергових апокаліпсисів, а й ситуації в Україні загалом – економічної та політичної.