Як поділили польську «цифру»

00:00,
24 Січня 2012
1697

Як поділили польську «цифру»

00:00,
24 Січня 2012
1697
Як поділили польську «цифру»
У Гельсінському фонді з прав людини вважають: у країні відсутні прозорі критерії для виділення цифрових телевізійних частот.

Польський Гельсінський фонд з прав людини (HFPC) звернувся до Національної ради з питань радіо й телебачення (KRRiT) із запитом щодо інформації, яка стосується визнання концесії на мовлення у рамках мультиплексорів цифрового наземного телебачення. Застереження фонду викликає «брак прозорих критеріїв» під час проведення конкурсу, в результаті якого відмовлено в наданні такої концесії компанії TV Trwam.

HFPC поінформував, що надіслав до голови KRRiT вимогу забезпечити прозорість процесу надання концесії для мовлення на мультиплексах.

Фонд попросив детальної інформації щодо процедури надання концесії телемовникам для здійснення трансляції у рамках мультиплексів цифрового наземного телебачення.

«Особливі застереження HFPC викликав брак публічного оприлюднення прозорих критеріїв вибору телемовників у конкурсі, який проводився KRRiT у квітні 2011 р., коли було відмовлено в наданні концесії мовникам таких телеканалів, як TV Trwam, Superstacja або TVN Meteo», – підкреслено у зверненні.

HFPC звернув також увагу, що KRRiT не надав детального обґрунтування ухвалених концесійних рішень.

Фонд стверджує, що у випадку з TV Trwam мало місце посилання на фінансові аргументи без надання причин, із яких негативно оцінено фінансові можливості цього мовника. В той же час концесію надано декільком мовникам, які пропонують зовсім нові телеканали, чий фінансовий стан видається більш непевним, ніж у каналу TV Trwam, що працює з 2003 р., зазначають у фонді.

На думку HFPC, фінансовий критерій, який використовується KRRiT, має бути доповнено детальними параметрами, наприклад, вичерпним переліком конкретних фінансових гарантій, які повинен надати мовник, що має намір брати участь у конкурсному відборі, але ті параметри має бути надано для публічного ознайомлення найпізніше в день оголошення конкурсу.

На думку HFPC, визначення чітких критеріїв отримання різного роду концесій, які уповноважують здійснювати телерадіомовлення, є в інтересах суспільства. Фонд звернув також увагу на брак ефективних механізмів перегляду концесійного рішення.

Крім того, HFPC вказав на міжнародні стандарти у сфері регулювання мовлення, а також на необхідність дотримання засад плюралізму в медіа. Фонд нагадав, що, згідно з обґрунтованим баченням Європейського суду з прав людини, відмова в наданні концесії може означати обмеження права на свободу слова, яке захищається статтею 10 Європейської конвенції з прав людини.

Про те, що KRRiT не задовольнив заявки фонду отця Тадеуша Ридзика (Tadeusza Rydzyka) Lux Veritatis на концесію замість TV Trwam на мультиплексорах цифрового наземного телебачення, яке уповноважує мовити в цифровій технології, писала нещодавно Rzeczpospolita. Газета стверджує, що відсутність концесії може спричини відсутність TV Trwam у кабельному телебаченні; від 1 серпня 2013 р. цифрове телебачення повністю замінить традиційне аналогове.

Як повідомив член KRRiT Кшиштоф Люфт (Krzysztof Luft), «перехід на цифрове мовлення жодним чином не вплине на канал TV Trwam, який і так нині не є аналоговим мовником, а – як десятки інших – транслюється й надалі транслюватиметься в кабельних мережах».

Ридзик заявив про збір підписів і надсилання протестів до KRRiT проти дискримінації TV Trwam та Radio Maria під час надання концесії на цифрову наземну трансляцію.

Щодо цього висловилися й політики з ПіС (PiS), а також «Солідарної Польщі» (Solidarna Polska), які вважають, що відмова в концесії TV Trwam на цифровому мультиплексі становить загрозу для свободи слова. «Солідарна Польща» вимагає надання інформації в цій справі від прем’єра, а також скликання комісії з культури та внесення змін до закону про телерадіомовлення.

Відкритого листа у цій справі надіслано голові KRRiT та в Головне управління католицького об’єднання журналістів. Ми «хочемо нагадати, що мультиплекс не є приватною інвестицією членів KRRiT, а національним добром, у якому в ім’я демократії та плюралізму має знайтися також місце для голосу католиків, а таким є наразі єдиний загальнодержавний католицький канал TV Trwam», – йдеться у листі.

Мультиплекс є об’єднанням сигналів кількох телепередач, а також різних додаткових послуг, які транслюються в одному частотному каналі. Оператор мультиплексу приймає програми і послуги від мовників, об’єднує їх і надсилає до споживачів. На мультиплексі можна розмістити сім-вісім телепередач стандартної якості зображення.

Джерело PAP

Переклад Валерія Степаненко

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Yo Tv
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду