Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Секрети успішного пітчингу
Перш ніж новий телевізійний продукт з’являється на екрані, він проходить довгий шлях від розробки ідеї до її утвердження. Лише після того, як один із каналів або продакшнів погодиться придбати ідею, можна говорити про підготовку до виробництва.
Френк Еш, креативний консультант і викладач школи виробництва BBC Academy, на конференції Pro Media&Production поділився секретами вдалого пітчингу (з англ. pitching – вибір та обговорення теми / ідеї). Він розповів, як слід презентувати проект, якщо хочеш продати свою ідею. Правила Френка Еша є універсальними для будь-якого телевізійного продукту: документального або художнього фільму, передачі, серіалу тощо. Йшлося здебільшого про вербальний пітчинг, оскільки ця форма є найпоширенішою.
Як робити не варто
Спершу Френк Еш наголосив на помилках, яких припускаються автори ідеї під час пітчитнгу.
По-перше, невдалою буде ідея, що надихає. «Люди, які слухають вашу презентацію, дуже цинічні й прагматичні. До вас вони чули 15 інших пропозицій. Тому ви повинні їх заінтригувати. Слід почати презентацію з того, що захопить їхню увагу, тоді вони захочуть почути більше», – пояснює Френк Еш. Тож початок презентації має надихати й інтригувати.
По-друге, трапляються потенційно цікаві ідеї: автор до кінця не знає, як виглядатиме його продукт. За словами Френка Еша, людина, якій ви намагаєтеся продати ідею, повинна візуально уявляти програму або хоча б один з її епізодів.
По-третє, безцільні ідеї приречені на провал. Автор програми має усвідомлювати, що він продає ідею не будь-кому, а конкретному телеканалу або продакшну. Тому слід володіти інформацією про канал, якому ви пропонуєте співпрацю: знати їхній контент, програмну сітку та обґрунтування форматів. Кожен канал орієнтований на свою аудиторію, і автор ідеї повинен переконати слухачів, що його продукт відповідає формату й інтересам телеглядачів. «Власник телеканалу або головний продюсер – це, зазвичай, егоманіяки. Вони схиблені на своїх програмах і обожнюють свій телеканал», – додає Френк Еш. Переконливим аргументом будуть результати аналізу аудиторії.
По-четверте, задовгі й нудні презентації також не матимуть успіху. Автор повинен чітко викласти структуру майбутнього проекту: початок, розвиток подій і результат. У середньому презентація триває 3–5 хвилин. «Ви повинні розуміти, що той, хто слухає вас, запам’ятає один-два головні моменти, максимум – три, але не більше. Тому не перевантажуйте промову непотрібними деталями», – пояснює Френк Еш.
По-п’яте, за словами креативного консультанта, презентації, під час яких спікер називає свою ідею найкращою з можливих, не викликають бажання співпрацювати. «Якщо людина каже щось подібне, це означає, що вона не впевнена у своїй ідеї», – додає Френк Еш.
Як побудувати презентацію
Зважаючи на попередні поради, пітчинг має бути: 1) емоційним; 2) неспішним; 3) впевненим і переконливим; 4) виконаним у неформальному стилі.
Важливою передумовою успішної презентації є її продумана й чітка структура. Френк Еш пропонує структурувати виступ, відповідаючи послідовно на кілька запитань.
Запитання №1: Що це? Спікер має пояснити, який саме продукт він намагається продати. Френк Еш радить придумати одне влучне речення, яке б розкривало всю сіль майбутнього проекту. Це речення стане візитівкою ідеї.
Запитання №2: Як виникла ідея? Слід обґрунтувати актуальність ідеї й довести, що вона буде популярною. Це можна зробити, навівши результати опитування аудиторії, які вказують, що глядачі справді зацікавлені в новому продукті. Вже на етапі реалізації ідеї доречно провести опитування серед представників потенційної аудиторії, які переглянуть пілотну серію. На прикладі британського медіаринку Френк Еш пояснює, що телевізійна індустрія переживає кризу, в тому числі фінансову. Тому для автора ідеї вкрай важливо обґрунтувати актуальність і новизну проекту. Можливо, це буде цілком новий формат, який відкриває нові можливості у сфері телебачення й тому вартий уваги.
Запитання №3: Хто дійові особи? Якщо йдеться про телевізійну передачу, слід змалювати образ ведучого або запропонувати потенційні кандидатури. Якщо мова про фільм – слід описати героїв.
Запитання №4: Як виглядатиме передача? Щоб дати відповідь на це запитання, достатньо описати хоча б один епізод. Наприклад, найбільш драматичний або конфліктний момент необхідно словесно візуалізувати – створити образи в уяві слухачів. Розкажіть про локацію, де зніматиметься проект, або про музичний супровід.
Запитання №5: Яка мета? Очевидно, що кожен проект виконує якесь завдання: розважає, смішить, навчає, дає естетичну насолоду тощо. Тому доречно пояснити, які емоції і враження може викликати перегляд нового телепродукту в аудиторії. Можливо, він спонукатиме глядачів до активних дій чи якихось змін.
«Якщо ви не можете відповісти хоча б на одне з цих запитань, це означає, що ви недостатньо опрацювали ідею», – підсумовує Френк Еш.
Інші корисні поради
Важливою складовою пітчингу є запитання слухачів. Френк Еш радить обов’язково подумати над слабкими місцями ідеї. Дуже ймовірно, що про них запитають, тож доповідач має бути готовим.
Під час пітчингу у слухачів можуть виникнути пропозиції щодо змін. Автор ідеї має бути готовим обговорити потенційні зміни та обґрунтувати їх доцільність або недоречність. «Не кажіть “так” у відповідь на безглузді пропозиції. Свого часу я навіть перевіряв людину в такий спосіб: висував абсурдну ідею й дивився на реакцію. Якщо людина погоджувалася з усім, для мене це був знак, що не варто співпрацювати», – пояснює Френк Еш.
З погляду організації пітчингу Френк Еш також дає кілька порад. По-перше, він радить не робити презентації з великою кількістю слайдів. Спікерові краще вести розмову зі слухачами у дружньому форматі. Слайди, як і картки-підказки, повинні містити план доповіді. По-друге, Френк Еш каже, що його завжди дивували ідеї, які презентувала команда з 5-6 осіб. Він вважає, що оптимальна кількість людей для презентації – 2-3 особи. При цьому кожен член команди відповідає за певну частину: наприклад, продюсер розповідає про структуру проекту, режисер – про візуалізацію й т. д.
За словами Френка Еша, під час пітчингу проговорюється лише 20% основної інформації щодо проекту, решта 80% інформації з’ясовується під час подальшого обговорення. «Я жодного разу не казав “так” одразу після пітчингу», – додає креативний консультант.
Треба зважати на те, що пітчинг – це не акторська робота. Як зауважує Френк Еш, 50% пітчингу складає ідея, а 50% – людина, яка придумала і втілюватиме ідею. «Ви повинні бути тим, ким ви є насправді, а не грати на публіку. Я знаю чимало прикладів успішних презентацій, зроблених скромними людьми, які говорили розсудливо й повільно. І в цьому була їхня перевага», – розповідає лектор.
Висновок лекції Френка Еша зводиться до таких слів: «Будьте пристрасними зі своєю ідею, будьте нею захоплені. Ви повинні жити, дихати і спати з нею».
Довідка
Френк Еш уже понад 25 років працює у сфері виробництва телевізійних програм. Він обіймав різні посади: від редактора до продюсера й режисера. Був консультантом під час розробки тем для таких телевізійних програм: «Людський розум», «Інстинкти», «Відомі битви Британії», «Магічне королівство» та програм про дику природу для каналу Channel One.
Протягом останніх 10 років викладає в BBC Academy курс із телевізійного виробництва. Тема його лекції на конференції Pro Media and Production була тизером до великого тренінгу, який можуть прослухати співробітники BBC.