Найпопулярніший в Єгипті політичний сатирик повертається на телебачення
Найпопулярніший в Єгипті політичний сатирик повертається на телебачення
Бассем Юссеф сказав, що за тиждень до виходу в ефір попередить про це. Він також відмовився сказати про те, на якому саме телеканалі транслюватиметься його передача. За словами ведучого, команда сценаристів та коміків зіштовхується з «жорстким викликом», однак «не збирається бути стриманою». «Ми ніколи не вдаємося до самоцензури, – заявив Юссеф. – Йдеться не про те, що ми кажемо чи не кажемо про уряд. Просто треба дати людям можливість посміятися. А в теперішні часи це надзвичайно важко».
Телевізійний сатирик зізнається, що деякі випуски його попереднього шоу дещо засмутили фанів. «Я хочу сказати їм, що не збираюся скидати режими, – заявив він у інтерв’ю. – Ми ніколи не брали на себе цієї ролі. Ми просто жартуємо про статус-кво (про те, що є в житті). Думаю, таке очищення – здоровий прояв свободи слова».
Піку популярності шоу El-Bernameg досягло під час перебування при владі в Єгипті ісламістського президента Мухаммеда Мурсі, відзначає AP. Тоді сатирик висміював очільника держави та його союзників за те, що вони плутали релігію з політикою.
Однак торік, після вчиненого у липні військового перевороту, CBC призупинив показ шоу Бассема Юссефа після першого його виходу в ефір в осінній сезон. Цей приватний телеканал заявив, що сатирик порушив редакційну політику і зобов’язання за контрактом, образив почуття єгиптян, чинив наскоки на «державні символи». Оточення президента і представники тимчасового уряду розцінили це рішення як приватну проблему між ведучим і телеканалом.
Повернення Бассема Юссефа на телебачення відбувається у складній ситуації, відзначає Time. Нещодавно державний прокурор Єгипту подав проти нього 30 судових скарг, зокрема, за образу міністра оборони генерала Абделя-Фаттаха ель-Сісі, який очолював військовий переворот.
«Однак не варто думати, що Юссеф зазнав провалу, – пише американський тижневик. – Він був так само (якщо не більше) критично налаштований проти президента Мурсі і зазнавав ударів у відповідь. Його звинувачували, окрім іншого, в «образі ісламу». Юссефа заарештовували на короткий час. Та його шоу тривало до усунення Мурсі від влади».
El-Bernameg, відзначає AP, часто викликало суперечки. Проти шоу було подано чимало судових позовів. Нова влада, незважаючи на декларативні заяви, розслідувала його останній випуск, висунувши звинувачення у порушенні громадського порядку та в образі Єгипту і військового командування.
Коли шоу el-Bernameg несподівано припинили, Юссеф зберігав мовчанку менше двох тижнів, а потім вийшов на YouTube.
Він, як і раніше, не цурається політики і не поступається своїми принципами.
«Я – не з ісламістами, які нападали на нас і проголошували віровідступниками, – написав він у своїй колонці у незалежній газеті Al-Sharouk. – Водночас я не підтримую лицемірство та обожнювання осіб і творення з них фараонів. Ми побоюємося того, щоб на зміну фашизму в ім’я релігії не прийшов фашизм в ім’я націоналізму».
Продашн-компані el-Bernameg повідомила, що вона розірвала контракт з телеканалом CBC, відмовившись від пропонованих ним обмежень на контент шоу.
Тижневик Time включив Бассема Юссефа до списку 100 найвпливовіших людей світу. Його порівнювали з популярним американським телевізійним коміком Джоном Стьюартом (Jon Stewart), який веде програму на каналі Comedy Central. Однак, попри схожість професійних манер, той відзначав суттєву різницю між ними. «Він веде сатиричні передачі у країні, яка все ще випробовує межі тяжко здобутої свободи, – писав американський телевізійник до військового перевороту в Єгипті. – Тим, хто відверто висловлюється проти можновладців, там є чого боятися».