Вчені навчились записувати величезні об’єми даних на крихітні атоми
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Вчені навчились записувати величезні об’єми даних на крихітні атоми
Про це пише Platforma.
«Це епохальне досягнення, – пояснює фізик технологічного університету Делфта в Нідерландах Сандер Отте. – Нарешті магнітна стабільність була беззаперечно продемонстрована в одному атомі».
Міжнародна група фізиків досягла максимальної щільності запису інформації в магнітному стані речовини – один біт в одному атомі. Якщо змоделювати це на побутову сферу, то ємність жорстких дисків завдяки цьому можна буде збільшити в тисячі разів. Для двобітового пристрою вчені розробили процедуру запису і читання інформації за допомогою скануючого тунельного мікроскопу. Технологія ще далека від реальних застосувань, проте вона показує, що досягнення межі щільності запису інформації можливе.
Такий спосіб запису інформації заснований на тому, що багато матеріалів в магнітному полі намагнічуються вздовж його ліній і зберігають її навіть після відключення поля. У магнітних носіях, таких як дискети і HDD, роль бітів виконує намагніченість невеликих ділянок диска. Чим менший розмір цієї ділянки, тим більший обсяг інформації ви можете записати на пристрої того ж розміру. Автори нового дослідження досягли стабільного запису і зберігання інформації протягом декількох годин в одиночних атомах гольмію.
Зараз в одному домені комерційно доступних жорстких дисків є близько мільйона атомів – тобто вони займають об’єм в кілька нанометрів. Експерименти показують, що розмір однієї комірки, яка запам’ятовує інформацію, можна зменшити до 3-12 атомів.
Для того, щоб записати дані на один гольмієвий атом, команда використовувала імпульс електричного струму від намагніченого кінчика скануючого тунельного мікроскопа. Він може перевертати координацію поля атома між 0 або 1. Під час тестів магніти виявилися стабільними. Далі дослідники використовували той же мікроскоп для зчитування бітів – з різними потоками струму, що розкривають магнітний стан атома.
Щільність запису інформації, яка дозволяє помістити один біт інформації в один атом, буде колосальною. В квадратному сантиметрі може поміститись близько 10 петабайт даних.
Нагадуємо, що розробники створили новий додаток для мобільних телефонів Smartify, що діє за принципом Shazam'у (сервісу для визначення музичних композицій) – тобто підказує користувачу назву художнього твору, розпізнаючи його.