Новий рік в онлайн-ЗМІ: лонгріди і спроби аналітики

Новий рік в онлайн-ЗМІ: лонгріди і спроби аналітики

15:51,
6 Січня 2016
4196

Новий рік в онлайн-ЗМІ: лонгріди і спроби аналітики

15:51,
6 Січня 2016
4196
Новий рік в онлайн-ЗМІ: лонгріди і спроби аналітики
Новий рік в онлайн-ЗМІ: лонгріди і спроби аналітики
MediaSapiens відстежив, який контент українські інтернет-ресурси запропонували з нагоди зміни календарного року. Видання зосередилися на топах і підсумках у різних сферах: від війни до книжок, від АПК до інтернет-мемів. Однак проблемою залишається брак аналітики й підсумків у міжнародній тематиці.

Ідеї подарунків, фільмів та місць відпочинку — ці традиційні новорічні теми були присутні на більшості інтернет-сайтів. Цього року багато видань підготували спецпроекти — лонгріди, які й стали головним предметом нашого інтересу. Переважно це рейтинги найбільш значущих, на думку редакції, подій, переліки найкращого й найважливішого, які, втім, далеко не завжди є обґрунтованими та якісно складеними.

Тим не менш, деяким ЗМІ вдалося бути оригінальними, як-от «Фокусу», «Новому времени» та «Економічній правді».

Позитивом можна вважати публікаціюпідсумкових матеріалів культурної тематики. Так, Insider створив не просто симпатичний, а змістовний лонгрід, якісно про культурні відкриття написала «Українська правда. Культура», Lb.ua проаналізував події в сфері українського кіно та музики, а «Новое время» присвятив лонгрід 15 новинкам українського кінематографа.

Отже, як підготувались інтернет-ЗМІ до Нового року і як український формат співвідноситься з тенденціями в іноземних ЗМІ — в нашому огляді.

Святкова тематика: історія ялинкових прикрас, новорічні заходи й подорожі

Цікаві публікації до Нового року запропонувала редакція «Фокусу».31 грудня видання опублікувало лонгрід «Чудеса обетованные», з поєднанням жанрів репортажу та інтерв’ю, для якого розпитали чотирьох героїв про їхнє розуміння дива та про історії, з ним пов’язані. Це Дід Мороз, філософ, лікар-нейрохірург та рабин.

Кілька статей присвячено історії святкування Нового року та Різдва, зокрема у «Фокусі» вийшла стаття історика «Работа — не волк. Как киевляне встречали Новый год 100 лет назад»: в ній розповідається про кількість вихідних на той час і про робочий графік представників різних професій. А в статті в «Укрінформі» «Різдво як диво і імперські забаганки» обґрунтовується доцільність святкування Різдва за Григоріанським календарем і розповідається історія питання.

Видання Insider та «УП. Життя» написали про історію (від 1890 року) новорічних прикрас, які можна побачити на особливій ялинці в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві.

Insider опублікував два матеріали про те, що в Києві робити на свята — дорослим та дітям. Ще дві публікації базувалися на порадах психолога про важливість відпочинку на свята й те, як слід підбивати особисті підсумки та визначати цілі на наступний рік.

Цікаво, що лише  Insider запропонував добірку способів порадувати співвітчизників, яким зараз важко. У статті «Як подарувати диво» йдеться про те, через які волонтерські ініціативи можна передати подарунки бійцям АТО, діткам загиблих та переселенцям.

Insider також опублікував статтю про те, куди й за скільки в межах України можна з'їздити в подорож. До цієї ж теми звернулися й в УНІАН у публікації «"Якщо не до Львова та не в Одесу": де в Україні цікаво зустріти Новий рік».

Відповідь на питання «що подарувати?» запропонували «Платформа» («Не ламай голову: новорічні подарунки для розумників») та «Новое время» (рекламний спецпроект «Дед Мороз рекомендует», де подарунки — це товари рекламодавців різних цінових категорій).

Натомість редакція «Сегодня» звернула увагу на гастрономічний аспект свят у матеріалах «Во сколько обойдется новогодний стол и как сэкономить та «Деликатесы года и эволюция новогоднего стола за последние 100 лет», а також розповіла, якими були найпопулярніші імена дітей у 2015 році. Про їжу написало й видання «УП.Життя», опублікувавши поради дієтолога «Як без шкоди наїстися та напитися на свята».

Топи, лонгріди й дайджести власних публікацій

До формату популярних нині лонгрідів вдалися такі веб-сайти, як tsn.ua та «Новое время». Перший ресурс запропонував більше десятка добірок «найкращого» та «найголовнішого» за рік. Це й головні події 2015-го в українській політиці та найкрутіші ґаджети, найбільші природні катастрофи та люди, які вразили Україну впродовж минулого року, а також наукові досягнення. Авторів у лонгрідах не вказано.

Понад десяток розлогих матеріалів та публікацій звичайного формату на сайті «Нового времени» було об’єднано в спецтему «Підсумки року», автора в кожному з них вказано й тематика в них ширша.

Це матеріали на міжнародну тематику — огляд «Випробування світу на міцність — 2015» та десять гучних терактів року, і публікації про українські реалії: топ-15 подій в Україні й матеріал із вдалою назвою «Тотальна зрада. 13 вчинків влади, які українці вважали зрадою в 2015 році». «Новое время» створило лонгрід про визначених та нагороджених редакцією «Людей Нового Времени», які змінюють країну на краще. Ще один лонгрід «НВ» стосується п'ятнадцяти новинок українського кіно різних жанрів. Із цікавинок — матеріал про успішні українські стартапи й оптимістичні факти «15 маленьких і великих перемог України в 2015 році», а також добірка «15 яскравих цитат» року українських та іноземних діячів.

Також про досягнення українців у різних галузях за рік (від ІТ до культурних успіхів та освітніх проектів) написали й на «УП.Життя»

«Новое время» не забуло й про головні події спорту в Україні та світі. Щодо цієї сфери підсумки підбило також ІА «УНІАН», назвавши власну версію десятки найпомітніших успіхів українських спортсменів за минулий рік.

7 лонгрідів подіям 2015-го року присвятив і «Обозреватель». Русурс також написав про головні події як в світі, так і в Україні, звернувся до теми екологічних катастроф (в Києві та світі). Економічні підсумки видання підбило в форматі топів: економічних шоків, які пережила Україна та потрясінь світової економіки. А вирізнився «Обозреватель» увагою до космічної тематики, яку проігнорували інші ЗМІ. Видання присвятило їй два лонгріди -  «Космические итоги 2015 года» та «Исследования космоса в 2016 году». В усіх лонгрідах «Обозревателя» вказано авторство.

Видання «Економічна правда» («УП») також вирішило підбити підсумки в форматі топ-деятки, зазначивши як провали, так і успіхи України. Журналісти визначили, зокрема, «Топ-10 подій зі знаком "мінус", яких можна було уникнути» й «Топ-10 скромних досягнень України, про які варто згадати» та «10 найголовніших проривів в українському IT-секторі».

Видання Lb.ua визначило «5 головних подій року в фінансовому світі», а УНІАН «Топ-10 економічних подій року, що минає».

Популярним формат топ-десятки виявився і для літературної тематики, яку не надто часто побачиш у загальнополітичних українських онлайн-ЗМІ. Цього року десятку важливих книжок українських видавництв визначив автор Lb.ua, десятку «рекомендованих до прочитання» — «Укрінформу»., десятку книг різних часів та країн спеціально до свят - «УП.Культура».

Два видання звернуло увагу на скандали року. Журналістки «Укрінформу» зібрали топ-десятку найбільш видовищних сутичок чиновників у публікацію «Політичне рукоприкладство 2015 року. Етапи бойового шляху», а Insider від імені редакції назвав 15 гучних скандалів 2015 року.

«Сегодня» обрало й суто таблоїдну тему — «Топ-10 самых курьезных преступлений 2015 годасрок за семечки и 6 километров туалетной бумаги», чим принципово вирізнилося з-поміж інших видань.

Деякі інтернет-видання в якості підсумків запропонували читачам дайджест своїх найцікавіших публікацій. Скажімо, на Lb.ua вийшла публікація «Что мы писали о культуре в 2015-м», а сітігайд «БЖ» «Української правди» запропонував добірки своїх матеріалів про спорт та їжу й алкоголь.

Аналітичні підсумки 2015 року: політика, економіка, культура

Значна частина матеріалів формату «топ» виглядала як компіляція новинних заміток. Однак знайшлися редакції, що представили ґрунтовні аналітичні підсумки року в сферах політики, економіки, соціального та культурного життя.

Декілька редакцій створили корисну й доступну для сприйняття інфографіку. «Українська правда» разом із громадськими організаціями створила візуалізацію ключових міжнародних індексів і рейтингів, у яких присутня Україна. Інфографіка дозволяє побачити нинішню позицію країни та простежити тенденції в порівнянні з двома попередніми роками.

Vox Ukraine та «Економічна правда» представили кількісну оцінку реформування країни в інфографіці «Рік реформ в Україні: за якими напрямками Україна реформувалася найкраще, а за якими — найгірше». Ресурс Insider також запропонував економічні підсумки в графіках та слайдах, так само як і «Сегодня».

Автори УНІАНу до кінця року написали аналітичні статті до традиційних рубрик видання: це «Вехи года. Президентские попытки, скрытая коалиция и бодрящийся Кабмин» (Євген Магда), «Рік в цифрах», «Интерес года. Минск с пролонгацией, танго с ЕС и фактор ООН». Також УНІАН підбив підсумки оглядом «Украина и мир: победы и недоработки Киева в 2015-м» та окремо звернув увагу на стан сільськогосподарського сектору (стаття «Страстный агрогод»).

«Сегодня» також написало про АПК, спробувавши проаналізувати причини падіння аграрного виробництва в минулому році, а в іншому підсумковому матеріалі — виконання Мінських домовленостей.

Натомість «Укрінформ» підбив політичні підсумки року, провівши опитування трьох політологів. Результатом став матеріал «Тривожні дзвінки й проблиски надії». Крім того ресурс опублікував матеріал керівника ІАЦ національної безпеки України Володимира Полевого «Війна на українській шахівниці», в якому він аналізує перебіг конфлікту на Донбасі в 2015 році.

Видання «Українська правда. Життя» підбило підсумки в сфері українських соціальних ініціатив, більшість із яких зміцнили свої позиції, а «Українська правда. Культура» назвала головні культурні відкриття 2015 року.

Що стосується культурної тематики, то найбільш серйозні підсумки підготувало видання Insider. Редакція створила лонгріди для кожного напрямку, про який пишуть оглядачі відділу «Арт» — це література, театр, кіно, образотворче мистецтво й музика, визначивши списки ключових творів та запропонувавши якісну аналітику.

Видання Lb.ua з-поміж своїх тематик підбило підсумки року в музиці та кіно.

Медіатематика, добірки відео, фото й інтернет-гумор

З-поміж тем для лонгрідів і топів популярними були фото- й відеодобірки.

«Новое время» запропонувало список «Весь світ перед очима: Найбільш знакові відео 2015 року», до якого увійшли переважно кадри, що стосуються України: запис допиту військовослужбовців ГРУ Генштабу РФ Александрова і Єрофеєва, стрілянина в Мукачевому, пожежа на «БРСМ-Нафта» під Києвом, сварка Арсена Авакова та Михаїла Саакашвілі тощо. А от редакція Vox Ukraine підготувала список найкращих відео про Україну.

Декілька лонгрідів tsn.ua стосувалися мистецтва фотографії. Це, зокрема, добірка п'ятнадцяти історій року в фотографіях, п'ятнадцяти разючих знімків тварин та найкращих фотографій природи агентства Reuters за 2015 рік. Також tsn.ua запропонував власну добірку п'ятнадцяти найкращих фото з Instagram та п'ятнадцяти найзворушливіших відео року, ба навіть мемів та коубів, вибравши з численної офіційної добірки сервісу Coub за 2015 рік 30 найкращих.

Два зі згаданих видань звернулися й до медіатематики. Ще один лонгрід-п'ятнадцятка tsn.ua стосувався найважливіших подій у ЗМІ, до яких редакція зарахувала а) зізнання Чарлі Шина в тому, що він має ВІЛ, б) обрання М'янмою демократичного устрою, в) повідомлення про те, що Брюс Дженнер змінив стать і г) що судді ФІФА вирішують долю Зеппа Блаттера.

Видання, спеціалізовані на медіа, також підбили підсумки. «Медіаняня» присвятила два тексти кадровим змінам у редакціях: на телебаченні та в решті ЗМІ, а також запропонувала медійникам десять уроків, які можна винести з 2015-го. Крім того «Няня» склала добірку найкращих відео 2015 року від медіакорпорацій та список своїх улюбленців із-поміж ЗМІ, про які видання писало найчастіше. Інтернет-видання «Телекритика» у своїх підсумках писало, зокрема, про кращі серіали року й визначало найкращі журналістські матеріали.

Ресурс «МедіаБізнес» створив власний рейтинг найважливіших медіаподій 2015-го та наприкінці року опублікував першу частину опитування керівників чотирьох інтернет-ЗМІ про виклики в їхній роботі за минулий рік.

Нагадаємо, що й редакція сайту MediaSapiens публікувала низку статей — медіапідсумків 2015 року. Приміром, ми аналізували головні скандали року, писали, як змінився імідж України в іноземних ЗМІ, виокремили головні тенденції в соцмедіа,  оцінювали ефективність дій органів влади у сфері інформаційної безпеки.

Vox Ukraine склали свій список вартих уваги статей про Україну в іноземних ЗМІ, серед яких публікації у The Guardian, The New York Times та Wall Street Journal, самому Vox Ukraine, Kyiv Post та інших виданях. А «Тексти» запропонували добірку найкращих інфографік і статей.

Насамкінець хочеться згадати лаконічний проект «Платформи», дизайнер якої «вдягнув» відомих українських політиків, блогерів і діячів культури в костюм Діда Мороза. Й декого з них непросто впізнати.

Більшість проаналізованих видань окрім підсумків опублікували й прогнози на 2016 рік. Ідеться насамперед про внутрішню політику України, а ще більшою мірою — про геополітику — конфлікт на Донбасі, міжнародний вплив Росії. Це стосується як спроб аналітики, так і публіцистики. Але це вже предмет іншого огляду.

Іноземні тенденції

Підбиття підсумків року — традиційний тип матеріалів, що з'являються практично в усіх ЗМІ. Мультимедійні лонгріди дозволяють вдосталь креативити, щоби привернути увагу читача. Огляд українських інтернет-ресурсів засвідчує урізноманітнення новорічних матеріалів і за формою, й за змістом: зокрема, позитивом є оглядові матеріали на тему культури чи економіки.

Цікаво порівняти українські журналістські підсумки з публікаціями в міжнародних виданнях. З одного боку, складно порівнювати The New York Times чи The Economist із будь-яким українським ресурсом, оскільки перші мають велику аудиторію в усьому світі й, відповідно, орієнтуються на неї. З іншого — якщо переглянути різні англомовні видання (переважно американські й британські), можна простежити й подібність у тенденціях, і деякі відмінності з українськими медіа. Зокрема, як в українських, в закордонних спостерігається співіснування жовтих і легких форматів із серйозними. Під легкими маються на увазі різноманітні «топи» (скандалів, відео, курйозів, подарунків, ідей для подорожей).

В інозмі більш поширені тематичні, нішеві підсумки — те, до чого тільки приходять українські. Наприклад, у The Wall Street Journal — найважливіші події 2015 року у сфері медіа й маркетингу, у Forbes — ревю року у сфері вищої освіти. В усіх виданнях опубліковано рейтинги найкращих книжок року, фільмів, музичних альбомів, значущих культурних подій, а також подій спорту (на спортивні досягнення закордонні журналісти звертають значно більше уваги, ніж українські). Трапляються й оригінальні теми — про найбільш знакові смерті 2015 року або ж аналіз того, як події 2015 року вплинули на міжрасові взаємини.

Найпопулярнішим типом матеріалів є топ світових подій року та їхнього впливу на геополітику. Перш за все йдеться про терористичні загрози. Формат і серйозність подачі залежить від видання: поверхово в Mirror, глибше в The Guardian (сайт ще й підготував цікавий тест про те, як добре ви орієнтуєтеся в подіях 2015 року). У The Wall Street Journal теж акцент на тероризмі (із графічним компонентом), в Independent — рейтинг головних подій кожного місяця й відео з ілюстрацією найважливіших цифр року.

Скрін-шот: Wall Street Journal

Найкращі фото року, як і в українських ЗМІ, — дуже поширена рубрика. Однозначно варті уваги добірки The New York Times та The Atlantic (у слайд-шоу та окремо за місяцями).

Зарубіжні сайти, що спеціалізуються на медійній тематиці, теж робили свої огляди — як-от найкращих і найгірших прикладів журналістики 2015 року від Columbia journalism review чи найбільші медіапомилки від International Business Times. Підсумки року у сфері соціальних медіа й технологій — поширена тема для всіх англомовних видань, чого не скажеш про вітчизняні.

Отже, огляд новорічних матеріалів від українських видань засвідчує, що підготувалися вони до Нового року краще, аніж українські телеканали. Розважити читача вдалося, як і сформувати загальну картину року. Водночас бракує аналітичних висновків — у внутрішній політиці, економіці, реформах. Ще й залишається традиційна проблема — незацікавленість у міжнародній тематиці. 2015 рік був надзвичайно насиченим світовими подіями, однак про те, яким чином ці події можуть вплинути на нашу державу, з українських видань не дізнатися.

Фото: Фокус
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду