Десять ресурсів контролю влади для диванної сотні

Десять ресурсів контролю влади для диванної сотні

13:49,
14 Січня 2015
5393

Десять ресурсів контролю влади для диванної сотні

13:49,
14 Січня 2015
5393
Десять ресурсів контролю влади для диванної сотні
Десять ресурсів контролю влади для диванної сотні
Для українців створили чимало інструментів електронного урядування, але ефективно працюють і гарантують зворотний зв’язок далеко не всі.

Спілкуватися з державою в інтернеті, впливаючи на ухвалення рішень натисканням кнопки — для України це мрія, а для наших європейських сусідів уже давно стандарт і звична реальність.

Попри те, що проникнення інтернету у великих та середніх містах країни майже стовідсоткове, а мобільний зв’язок робить мережу доступною майже для всіх, навіть така проста річ, як оплата комунальних послуг онлайн, досі є дивиною для багатьох. Що й казати про сайти, де громадянам пропонують брати участь у розробці законодавчих актів. Справді ефективним ресурсом електронного впливу на владу є контактні центри міст — додатковий інтерфейс для служби, яка й без того більш-менш адекватно працює. Досить успішно реалізоване подання звернень до органів місцевого самоврядування.

Та здебільшого ресурси електронної демократії являють собою віртуальні книги скарг або осередки моніторингу проблем, а не повноцінної комунікації. Влада досі закрита для діалогу, інструменти електронного контролю за діяльністю органів влади залишаються декларативними. Незважаючи на те, що є змога залишити електронне звернення, ніхто не гарантує реакції: в законодавстві відсутнє положення з обов’язкової відповіді на електронні звернення, а міста не можуть приймати скарги з електронним цифровим підписом. Лист-скарга або пропозиція, залишена через інтернет, не вважається офіційною, відтак орган влади може лише взяти її до відома.

Нещодавно з’явилася ще одна можливість «диванної» активності — веб-сайт для публічного обговорення та вдосконалення законопроектів e-zakon.org. Першим документом, поставленим на обговорення, стала «Зелена книга» державної політики у сфері електронного врядування в Україні. Це збірка тез та опис реформ, які потрібно провести для переходу на електронне врядування. Проект цікавий хоча б тому, що його ініціатори відкриті до пропозицій. Хоча існує небезпека, що влада не візьме до уваги напрацювання учасників проекту.

Ми зібрали десять ресурсів, що пропонують можливість упливати на владу в електронному режимі, й проаналізували їхні плюси та мінуси.

1. Єдиний інформаційний веб-ресурс звернень громадян до органів державної влади та органів місцевого самоврядування

Можливості: обробка звернень та формування відповідей на звернення та запити на отримання публічної інформації до органів державної влади та місцевого самоврядування за принципом «єдиного вікна», онлайн-контроль розгляду таких звернень. Для посадових осіб — можливість формування статистичного обліку звернень та запитів на отримання публічної інформації. Відповідь на електронне звернення надається у зручний для запитувача спосіб: письмово на поштову адресу, електронну адресу, телефоном, телефаксом.

Недоліки: досі працює в режимі дослідної експлуатації, не всі органи державної влади зареєстровані в системі, триває розробка нормативно-правових актів для вироблення положення та регламенту роботи з ресурсом.

2. Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів (Київська міська рада)

Можливості: долучитися до обговорення проектів нормативно-правових актів, вибір проектів за часом та статусом обговорення.

Недоліки: на обговорення за весь час роботи ресурсу винесено 28 проектів, із них найбільше — з державного будівництва та місцевого самоврядування, та по кілька з економічної, промислової, транспортної політики та свободи слова.

3. Контактний центр міста Києва 1551. Інтерактивна карта звернень громадян та Карта відновлення комунальних послуг

Можливості: відстежувати стан відновлення комунальних послуг, які тимчасово припинені в результаті аварійних пошкоджень та запланованих робіт, відправити скаргу щодо будь-якої з категорій робіт, стежити за ходом проведення та відповідальними за проведення робіт, а також орієнтовними датами відновлення послуг. Можливим також є сортування звернень за типом та періодом, а також висловлення подяки за роботу.

Недоліки: недостатньо розгалужена мережа служб, що задіяні в проекті та постачають інформацію для відображення її на сайті.

4. Обговорення бюджету Києва-2015

Можливості: через заповнення форми оцінити пріоритети міського бюджету та внести пропозиції щодо його формування.

Недоліки: відсутня інтерактивність та зворотній зв’язок — є лише можливість надіслати пропозиції через Google-форму. Фактично користувач не бере активної участі в обговоренні з можливістю прийти до спільного рішення. Його пропозиції можуть легко проігнорувати.

5. Укр'яма

Можливості: впливати на ремонтування пошкодженого дорожнього покриття. Сайт генерує текст скарги до місцевої державтоінспекції з вимогою встановити винних осіб, порушити справу про адміністративне правопорушення та видати припис на усунення недоліків.

Недоліки: якщо скаргу не роздрукувати, не заповнити й самостійно не відправити, можна не досягти результату. Сайт зазначає: «Звертаємо вашу увагу, що, в подальшому, при можливому оскарженні дій / бездіяльності ДАІ, тільки відправка листа поштою з повідомленням про вручення гарантовано підтвердить факт вашого звернення, тому ми рекомендуємо використовувати перевірений спосіб — відправлення листа звичайною поштою».

6. Єдиний державний портал адміністративних послуг

Можливості: подати заяву на отримання адміністративної послуги, отримати інформацію про надання таких послуг в Україні.

Недоліки: малоактивний, працює в тестовому режимі, не надає жодної адміністративної послуги онлайн.

7. Програмне забезпечення «Реєстраційний портал» Державної реєстраційної служби України

Можливості: подати в електронному вигляді державному реєстратору заяви про реєстрацію фізичної особи — підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців; а також про реєстрацію юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Недоліки: програмне забезпечення перебуває в пілотній експлуатації. Для початку роботи з програмним забезпеченням «Реєстраційний портал» необхідно мати електронний цифровий ключ та здійснити процедуру реєстрації на порталі. Для ідентифікації користувача та підписання пакету документів у системі використовуються ключі електронного цифрового підпису.

8. Електронне звернення та Запис на прийом до посадовців Львівської міської ради

Можливості: заповнити електронну аплікаційну форму-звернення до ЛМР, перевірити стан виконання звернення, записатися на прийом до посадовців.

Недоліки: згідно з розпорядженням міського голови Львова електронні звернення та відповіді на них не мають статусу офіційних документів, а є консультативними. Якщо надіслане запитання не є консультативного характеру, вам буде рекомендовано звернутися з відповідною письмовою заявою у Львівську міську раду або в інший орган, у повноваження якого входить вирішення цього питання. Електронний запис не здійснюється на прийом до міського голови та його заступників.

9. Портал небайдужих городян «Львів — моя ініціатива» (Комітет виборців України)

Можливості: подати власну пропозицію покращення в роботі міста, взяти участь в обговоренні, підтримці й голосуванні щодо наявних пропозицій інших учасників спільноти.

Недоліки: неофіційний портал, відсутня гарантія реалізації пропозицій.

10. Проект Фонду «Східна Європа»: комунікаційна платформа «Відкрите місто»

Можливості: ініціювати вирішення важливої для міста проблеми, звернувшись до відповідального за прийняття рішення посадовця. Платформа дозволяє описати проблему, позначити її на карті та сформувати електронний запит. Також вона передбачає можливість перевірити, в якому статусі перебуває ваш запит: його прийнято до розгляду, вирішено чи не вирішено (з позначенням причини). Ефективність роботи платформи забезпечують меморандуми про співпрацю Фонду «Східна Європа» з міськими радами пілотних громад та громадськими організаціями — регіональними партнерами.

Недоліки: проект впроваджений у 15 містах України. Електронне спілкування мешканців територіальної громади з підрозділами місцевих органів влади чи комунальних підприємств на сторінках комунікаційної платформи «Відкрите місто» не має статусу офіційного листування, його не може бути опубліковано в засобах масової інформації чи використано у вигляді посилань як офіційну відповідь органу місцевого самоврядування. Для отримання офіційної відповіді необхідно звернутися у відповідні органи влади у вашому місті в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
e-zakon.org/greenbook, скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду