Думка: Цифрові технології можуть відродити популярність радіо в Україні

00:00,
7 Лютого 2011
1436

Думка: Цифрові технології можуть відродити популярність радіо в Україні

00:00,
7 Лютого 2011
1436
Думка: Цифрові технології можуть відродити популярність радіо в Україні
Понад 90% британців слухають радіо. Чи можливе щось подібне у нас?

Оголошення про закриття радіомовлення Всесвітньої служби Бі-бі-сі українською, російською, китайською та багатьма іншими мовами і переведення низки мовних секцій на роботу для аудиторії виключно в інтернеті майже збіглось із оприлюдненням статистичних даних про слухання радіо у Великій Британії. Статистична служба Radio Joint Audience Research з'ясувала, що зараз 90.5% мешканців Британії слухають радіо щотижня, - пише Богдан Цюпин у своєму блозі на сайті Української служби Бі-бі-сі.

 

- Аудиторія радіо в цій країні зберігає тенденції до зростання навіть у порівнянні з зареєстрованим у серпні 2010 року рекордним показником 46.8 млн. Радіо в Британії завжди мало багато шанувальників, але в останні роки цю популярність підтримують новітні технології, які дають йому нове дихання.

 

Майже чверть прослуховування радіо в цій країні зараз відбувається з цифрових каналів. Приймачі з DAB (Digital Audio Broadcasting) стають дешевшими і доступнішими.  Також вперше подолало трьохвідсотковий бар'єр слухання радіостанцій через Інтернет. Нові можливості слухати радіо надають і цифрові канали нового покоління телевізорів. З невеликими показниками, але зростає слухання радіо ще й з мобільних телефонів. А у віковій категорії 15-24 річних британців аж 30,.7% заявили, що слухали радіо саме з мобілки.


Чи можуть бути британські показники орієнтиром для прогнозування тенденцій радіо в Україні?

 

Так склалося, що 30 роки двадцятого сторіччя, які були «золотою добою» радіо в багатьох країнах, в Україні були добою Голодомору, коли радіо було одним з інструментів комуністичної державної машини. Радіоточка була дешевою і охоплювала майже усе населення, але вона також була і способом обмеження можливості слухати різні радіостанції.

 

Альтернатива - слухання іноземних станцій - була досить ризикованим хобі для тих, хто міг дозволити собі придбати часто «дефіцитного» короткохвильового приймача. При цьому батькам часто доводилося нагадувати дітям, щоб вони десь у школі чи у дворі не обмовилися, що вдома чують закордонні «голоси».

 

Фактично перестрибнувши золоті часи радіо, українці у дев'яностих роках опинилися у бурхливому морі комерційного багатоканального телебачення. Ні для кого в Україні не дивно, якщо у когось вдома немає радіоприймача. Натомість не мати телевізора - ознака серйозних або матеріальних проблем, дивацтва, або, рідкісно, свідомого вибору тих, хто намагається позбутися комерціалізованого та політизованого впливу «ящика».

 

Звичайно,  радіо в Україні за понад два десятиріччя спалахнуло феєрверком музичних мереж (за винятком одної національної мережі розмовного радіо «Ера ФМ»), але державне радіо, яке мало би виконувати суспільну функцію, опинилося на колінах.Смілива і певний час результативна спроба запустити проект «Громадське радіо» так і не змогла дати життєздатного плоду, бо не знайшла ні комерційної, ні державної підтримки.

 

Можна лише припускати, що нові технології таки можуть дати друге дихання радіо навіть в Україні.

 

Збільшення кількості власників авто в Україні підживлює комерційні ФМки. Уявити собі сучасний автомобіль без радіоприймача важко. Можливість слухати радіо дає кожен комп'ютер, а також багато мобільних телефонів. IРad торує шлях в Україні для планшетних комп'ютерів, в яких, окрім радіопотоків через інтернет, є ще й така новинка як подкасти (отримання аудіозаписів у вигляді МР3, на які користувач може підписатися в інтернеті).

 

Транзисторний радіоприймач, з якого стирчить телескопічна антена, і справді незабаром може стати застарілим пристроєм.  Наші нащадки можуть навіть не називати ті аудіопрограми радіо, проте воно буде і з нашим, і, ймовірно, з наступними поколіннями. Головною особливістю його має залишитися зручність, на яку вказав один зі слухачів Української служби Бі-бі-сі, який написав, що на відміну від телебачення чи інтернету «радіо завантажує лише вуха, залишаючи вільними очі і руки» для поєднання з іншими важливими справами у щоденному житті.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду