Що пишуть російські ЗМІ про перемогу Зеленського?

Що пишуть російські ЗМІ про перемогу Зеленського?

11:48,
23 Квітня 2019
5017

Що пишуть російські ЗМІ про перемогу Зеленського?

11:48,
23 Квітня 2019
5017
Що пишуть російські ЗМІ про перемогу Зеленського?
Що пишуть російські ЗМІ про перемогу Зеленського?
Російські ЗМІ неоднозначно поставилися до перемоги Зеленського на виборах. Частина видань пише про те, що можна очікувати покращення російсько-українських відносин. Усі видання, навіть пропагандистські, зазначають, що вибори відбулися без фальсифікацій. При цьому пропагандистські ЗМІ активно критикують Порошенка за українізацію, яку називають примусовою, та сподіваються на послаблення позиції нового президента у питанні мови.

Якісні російські видання, серед яких «Новая газета», «Коммерсантъ» подають інформацію про вибори більш зважено. Наводять факти без оцінних суджень і акцентують переважно на тому, як відбувалося голосування та як сприйняли результати виборів кандидати і міжнародна спільнота.

«Це круто, ми об’єднуємо Україну» («Новая газета»)

Власний кореспондент видання «Новая газета» Ольга Мусафірова зробила репортаж про день виборів в Україні. У статті йдеться про те, як голосували Володимир Зеленський і Петро Порошенко, що відбувалося в їхніх штабах після отримання результатів екзит-полів та як відреагували самі кандидати й міжнародна спільнота на попередні результати.

«Достовірність результатів, і те, що вони майже не відрізнятимуться від тих, що в протоколах з мокрими печатками, не ставлять під сумнів», — зазначає журналістка.

Авторка звернула увагу на велику кількість зіпсованих бюлетенів і те, що люди не бояться демонструвати свою позицію.

«Нікому навіть в голову не приходить, що влада — будь-яка! — може помститися окремо взятому громадянину або громадянці за нелояльність. Запитайте, причому тут Майдан?»резюмує журналістка.

У матеріалі йдеться про те, як кандидати голосували на своїх дільницях; зазначається, що Зеленський порушив таємницю голосування, показавши журналістам бюлетень. Порошенко проголосував без ексцесів.

Друга частина тексту про те, як кандидати сприйняли результати екзит-полів. Журналістка підкреслює, що Порошенко спокійно прийняв свою поразку, привітав Зеленського та заявив, що надалі залишатиметься в політиці й готовий підставити плече новому президенту. Зеленський пообіцяв не підвести.

Також журналістка наводить цитату Зеленського: «Поки я ще офіційно не президент, можу сказати, як громадянин України, всім пострадянським країнам — подивіться на нас: все можливо». Ці слова згодом процитує велика частина російських ЗМІ, серед яких «Коммерсанть», «Медуза», «РИА Новости» та інші.

Третя частина — реакція міжнародної спільноти та перші привітання Зеленського з перемогою від лідерів інших країн.

«Із кадру — в життя» («Коммерсанть»)

Автори статті про вибори в газеті «Коммерсанть» акцентували увагу не стільки на тому, що відбувалося під час голосування, як на тому, чому передвиборна кампанія Порошенка призвела до його поразки.

Зокрема в тексті йдеться про те, що кандидати навіть у «день тиші» продовжували вести агітацію. Автори також пишуть, що в передвиборний період команда Порошенка використовувала адмінресурс.

«Звезені до Києва на дебати прихильники Петра Порошенка отримували за похід на стадіон 200-300 гривень», — зазначають автори статті, посилаючись на власні джерела. Інформації про це в українських ЗМІ та від правоохоронних органів не було.

Напередодні виборів, як стверджують автори, прихильники Порошенка намагалися переконати виборців Зеленського у соцмережах не піти на вибори.

Автори тексту поспілкувалися із екс-депутатом від БПП Єгором Фірсовим, який пояснив, що планувалася низка фальсифікацій із використанням адмінресурсу. Але фальсифікації не відбулися через саботаж на місцях.

«Головний збій стався через те, що система вже не може працювати як у 1990-ті», — резюмує Фірсов.

Інша частина тексту — спроба спрогнозувати на основі інформації зі штабу Зеленського, що буде після виборів. Однак чітких оцінок курсу Зеленського у статті не дають.

«Якими будуть перші кроки на інших напрямках, включаючи російський, пан Разумков зараз також говорити не готовий. Коментуючи передвиборну обіцянку пана Зеленського ліквідувати канал зв'язку з Москвою через кума Володимира Путіна Віктора Медведчука, Дмитро Разумков відповів, що вирішувати це буде новий президент», — зазначають автори.

Як кандидати зустріли перемогу і поразку (репортаж «Медузи»)

У репортажі російського видання «Медуза», що належить до якісної журналістики, йдеться про те, як голосували Зеленський та Порошенко. Згодом журналіст видання завітав до штабів обох кандидатів та описав атмосферу, що там панувала.  

Він зазначив, що у штабі Порошенка визнали поразку ще до завершення голосування.

«Герасимов (голова фракції БПП. — Ред.) майже офіційно визнав, що надії на перемогу тут ні в кого немає. На запитання кореспондента "Медузи", чи не в шоці Герасимов від того, що відбувається, він відповів: "Ні, не в шоці, це результат пропаганди і телевізора"», — йдеться в репортажі.

Натомість у штабі Зеленського — атмосфера розслабленості, музика, вино, настільний теніс.

«Одразу після обрання пріоритетним напрямком політики стане налагодження відносин з Росією», — відповів ідеолог штабу Зеленського Руслан Стефанчук на питання журналіста.

Інша частина тексту присвячена тому, як кандидати сприйняли результати виборів. Порошенко виступив із довгою промовою. Розпочав її словами Черчиля «Ніколи не здавайся» та запевнив, що не збирається йти з політики.

Зеленський святкував перемогу в штабі у вузькому колі соратників та друзів.

Темна сторона російських ЗМІ

«Київський Наполеон» («Украина.ру»)

Характеризуючи кандидатів, пропагандистський сайт «Украина.ру» називає Зеленського авторитарним лідером, а Порошенка — «не цілком легітимним президентом».

«Протягом усіх цих п'яти років саме не цілком легітимний президент був слабким місцем всієї постмайданної конструкції влади. Тепер цей ненадійний елемент усунутий», — пише «Украина.ру».

Видання симпатизує президенту-втікачу Віктору Януковичу, якого називає легітимним. Зміну влади в Україні «Украина.ру» подає в позитивному світлі.

«Загалом, завдання цих виборів виконане — Україну очолив повноцінний президент», — підкреслюють у виданні.

«Вибори пройшли демократично, відповідно до законодавства, без надмірних фальсифікацій (у нас, правда, є підозри, що до другого туру насправді вийшла Юлія Тимошенко, але підтвердити їх вже неможливо)», — стверджує автор пропагандистського тексту.

Щодо зовнішнього курсу Зеленського, то в «Украина.ру» вважають, що він продовжуватиме політику Порошенка, яку у виданні називають «русофобською».

«У всіх принципових питаннях він дотримується тієї ж позиції, що і Петро Порошенко. Починаючи з головної проблеми — він не має наміру виконувати Мінські угоди. Не варто приймати відмінність зовнішнього стилю від принципової позиції — Зеленський такий же русофоб, як і Порошенко», — переконаний автор тексту.

У виданні також зазначили, що «план Медведчука» щодо виходу в другий тур кандидата, «з тим щоб показати — існує інша, не русофобська, налаштована на взаємовигідну співпрацю і з ЄС, і з ЄврАзЕС Україна», не вдався.

Перемогу Зеленського видання пов’язує з низькою довірою до президента. При цьому не скупиться на епітети.

«Можна зрозуміти українців, яким Петро Порошенко набрид гірше гіркої редьки і вони готові були проголосувати навіть за котика, що розмовляє, аби не за нього.

Однак Зеленський — зовсім не "говорящий" котик. Все набагато гірше. На відміну від Порошенка, Зеленський — лідер авторитарного типу», — вважають автори тексту.

«Буде боляче» («РИА Новости»)

У російському пропагандистському виданні «РИА Новости» оцінюють перемогу Зеленського з точки зору «налагодження російсько-українських відносин» та зазначають, що «гірше точно не буде». Велику увагу видання приділяє Порошенку та його заяві про те, що він залишатиметься в політиці, навіть будучи в опозиції. Порошенка критикують за «агресивну українізацію».

«Не відмовиться він (Порошенко. — Ред.) і від наміру продовжувати українізацію, яка викликає невдоволення всередині держави і за її межами», — пишуть у виданні.

«РИА Новости» подає позицію проросійського політика Віктора Медведчука, який заявив, що не підтримає Зеленського, доки він не змінить позицію щодо Донбасу — визнає незалежність так званих ДНР і ЛНР.

«Зеленського підтримали найбільше в південних і східних областях, де традиційно не приймають агресивну українізацію. Новому президенту доведеться працювати в умовах, коли дратівливий для багатьох закон вже прийнятий і діє», — зазначають у виданні.

«РИА Новости» наводять думки Михайла Погребинського — активного політичного коментатора для різноманітних проросійськи налаштованих ЗМІ.

«Погребинський припускає, що якщо новий президент, як обіцяв, "дійсно буде орієнтуватися на думку громадян, то тоді є перспектива налагодження російсько-українських відносин". "Адже більшість на Україні цього хоче. Якщо він буде питати народ, то так і буде, — цитують псевдоексперта «РИА Новости».

«Команда мрії» («Лента.ру»)

Російське пропагандистське видання «Лента.ру» припускає, що «перемога несистемного кандидата, яким і є Зеленський, відкриває вікно можливостей для реформування України і нормалізації відносин з Росією».

У виданні зазначають, що українці втомилися від Порошенка, який нібито не хоче виконувати мінських домовленостей. (Насправді ж режим припинення вогню на Донбасі постійно порушують російські найманці.)

Зеленського видання характеризує як «молодого, веселого, і, що важливо — російськомовного» політика.

«Подейкували, що олігархічні групи, які стоять за ним, втомилися від війни і мають намір домагатися нормалізації хоча б економічних відносин з Росією», — стверджують журналісти «Лента.ру».

У другій частині тексту видання розповідає, що програма Зеленського мало чим відрізняється від прозахідного політичного курсу Порошенка, тож якщо покращення відносин із Росією буде, то лише в певних напрямках.

«Зеленський знаходиться під тиском праворадикалів всередині країни і західних партнерів, які розглядають нову політичну фігуру як можливу загрозу усталеному антиросійському курсу України. І які напевно і далі чинитимуть тиск на новообраного президента», — вважає автор тексту.

Підсумовуючи, варто зазначити, що, на відміну від російських видань із зваженою редакційною політикою, пропагандистські ЗМІ не шкодували яскравих негативних епітетів, характеризуючи політику Порошенка, та насторожено поставилися до обрання Зеленського президентом.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
BBC.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду