Іноземні медіа називають законодавчі зміни в Україні «антипротестними» (огляд)

Іноземні медіа називають законодавчі зміни в Україні «антипротестними» (огляд)

00:00,
17 Січня 2014
2004

Іноземні медіа називають законодавчі зміни в Україні «антипротестними» (огляд)

00:00,
17 Січня 2014
2004
Іноземні медіа називають законодавчі зміни в Україні «антипротестними» (огляд)
Іноземні медіа називають законодавчі зміни в Україні «антипротестними» (огляд)
Ухвалення Верховною Радою законодавчих змін, що автоматично перетворюють Україну на диктатуру, не залишилося поза увагою світових медіа. Про останні події в нашій країні сьогодні написали, зокрема, Independent, Financial Times, The New York Times, BBC, The Guardian, Deutsche welle, Die Welt, Spiegel-online.

Independent у сьогоднішньому матеріалі «Україна ухвалює антипротестні закони» досить детально перераховує більшість запроваджених змін у законодавстві та передбачені покарання.  У першу чергу видання пише  про зміни у реєстрації неурядових організацій, які фінансується із-за кордону,   та наголошує, що нові норми є повторенням російського досвіду.

«Закони обсягом  більше 100 сторінок, здається, мають на меті підготувати ґрунт для очистки вулиць від протестів, які проходять у Києві та інших містах з листопада», - йдеться у статті. Також видання зазначає, що заборона поширення «екстремістської» інформації, очевидно, спрямована на «вилучення політичних графіті проти Януковича та його уряду, які є на стінах та бігбордах».

Про жорсткі закони, спрямовані проти мітингувальників, пише і Financial Times:  «Прихильники українського президента Віктора Януковича проклали собі шлях для силового розгону антивладних протестів, ухваливши драконівські покарання за захоплення громадських  будівель або блокування доріг». Ці нові норми та голосування, яке проходило за сумнівними процедурами, лише загострює політичну кризу, наголошує FT. Видання також пояснює, що нові закони завдають удару по інтернет-медіа і загалом по активістам, які активно користуються соціальними мережами, оскільки за  дифамацію передбачається кримінальна відповідальність.   

The Guardian, окрім новини про антипротестні закони, опублікував також фотогалерею того, як проходило голосування, зокрема, фото бійки.

Британська служба BBC розмістила на своєму сайті відео бійки у парламенті. Видання наголошує, що закони, спрямовані на заборону протестів, були ухвалені шляхом голосування руками. ВВС цитує заяву державного департаменту США про суперечливу процедури ухвалення та того, що деякі із законів обмежать право на свободу слова та мирні зібрання, піддадуть тиску незалежні медіа     і перешкоджатимуть роботі неурядових організацій.

The New York Times подає короткий матеріал про прийняття антипротесних законів Верховною Радою України, не вдаючись у подробиці.

«Український парламент у четвер проштовхнув знищувальне законодавство, що забороняє несанкціоноване встановлення наметів у публічних місцях та накладає інші обмеження на протестувальників. Це, здається, спрямовано на дозвіл для уряду розігнати сотні демонстрантів на Майдані Незалежності у Києві, столиці», – так розпочинається матеріал NYT.

Видання вказує на те, що закон внесли у парламент прихильники Президента Віктора Януковича. Також зазначається, що документ жорстко розкритикували українські опозиціонери та західні лідери, включно зі США.

NYT цитує депутата Володимира Курінного із Партії «Удар», в якій той каже, що парламентська більшість перетворилася на кримінальну групу людей, яка фальсифікує голоси.

Матеріал проілюстрований світлиною з бійки у Верховній раді під час прийняття Державного бюджету на 2014 рік.

The Washington Post подає відомості про Україну в Дайджесті міжнародних новин. Посилаючись на агенцію Reuters, WP пише, що прихильники українського президента проштовхнули у парламенті закон, який обмежить антиурядові протести.  

Видання згадує лише про кілька нових заборон. Зокрема, згадується, що неурядові організації, які фінансуються з-за кордону, будуть вважатися в Україні «іноземними агенствами», а також про заборону несанкціонованого встановлення наметів, сцени та іншого обладнання у публічних місцях.

На англомовній сторінці Deutsche Welle розмістили матеріал під назвою «Напруга в Україні зростає після того, як прихильники Януковича прийняли руйнівний для протестів закон».

Видання пише про те, що Європейський Союз та Сполучені штати висловили занепокоєння згортанням демократичних принципів в Україні.

DW зауважує, що голосування відбувалося підняттям рук, а не використанням електронної системи. Подається цитата посла ЄС в Україні Яна Томбінського, в якій він критикує поспішне голосування. «Норми повинні прийматися за правильною процедурою, інакше надійність демократичних інститутів та правової системи в небезпеці», - цитує посла Deutsche Welle.

Німецька Die Welt зробила акцент на бійці депутатів у парламенті, а не на змісті закону Колесніченка-Олійника, який значно обмежує громадян України у своїх правах вільно пересуватися та вільно висловлюватися. «Депутати влаштували в парламенті криваву бійку» - так звучить заголовок до матеріалу про події 16 січня.

«У Києві спалахнула бійка через прийняття закону, який обмежує свободу зібрань. Відео демонструє криваву суперечку. Поліція порушила справу» - такими словами починає свою статтю Інга Пилипчук (Inga Pylypchuk). Далі йде відео самої бійки і розповідь про деталі цієї події в парламенті та голосування руками. Видання також цитує Посла ЄС в Україні Яна Томбінського, який виражає стурбованість способом голосування депутатів, та Віталія Кличка, який теж говорить про порушення процедури голосування. І лише далі видання згадує про деякі обмеження, які містить прийнятий закон, зокрема про обмеження свободи зібрань, про ув'язнення за поширення екстремістських матеріалів та про дискредитацію громадських організацій виразом «іноземний агент». Та цитує опозиційного депутата Віктора Швеця, що таким чином влада готує правову основу для насильницького знесення Майдану.

Spiegel-online обмежується новиною із заголовком «Парламент посилив міру покарання для демонстрантів». Хоча, на відміну від Die Welt, видання зосереджується на змісті закону, а не на бійці. Spiegel-online починає публікацію словами Кличка: «Опозиціонер,  екс-боксер Кличко обурений: Парламент значно обмежив право на демонстрації в Україні в значній мірі. Тепер опоненти уряду побоюються зачистки табору протесту в Києві». Далі видання детально передає обмежуючі статті закону  Колесніченка-Олійника. І наприкінці цитує німецького депутата від  Партії зелених Марілуізе Бек (Marieluise Beck), яка назвала цей закон «особливо тривожним».

Польські медіа одностайні в оцінці законів, які 16 січня у Верховній Раді прийняли Партія регіонів та КПУ. «Україна йде шляхом Білорусі», – пише Rzeczpospolita. Polskie Radio називає прийняття нових законів «замахом на громадянські свободи в Україні», Gazeta Wyborcza – «путінізацією України». «Президент України зняв маску. І … ми побачили обличчя Путіна», –написали wPolityce.pl.

Доктор Адам Еберхард із Товариства східних студій в розмові на радіо TOK FM назвав вчорашні події у Верховній Раді “абсолютною пародією парламентаризму”.

Журналіст Петро Андрусечко у виданні “Нова Східна Європа” зазначає, що сесія Верховної Ради не просто відкинула Україну назад. Це цілком нова “якість” в українській політичній реальності.

Політики підходять до прийнятих законів у першу чергу з оцінкою ситуації в регіоні. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Cікорскі висловив занепокоєння антидемократичними законами в Україні. На його думку, це “дрейфування в сторону білорусизації”. Якщо ж президент Янукович підпише цей закон, то це означатиме, що він вибирає курс “не на балансування між Європою та Росією, а на перемогу у виборах без дотримання демократичних вимог”. Міністр теж згадав про погіршення стосунків ЄС з Росією, “у чому ми зовсім не зацікавлені, бо що б ми не говорили про російську владу, це в інтересах Польщі не опинитися на межі цивілізації, на кордоні між світом демократії і світом авторитаризму”.

Схожу геополітичну оцінку дає депутат польського Сейму Йоахім Брудзінські: “В інтересах суверенної та незалежної Речі Посполитої є суверенна та незалежна Україна”. Однак член опозиційної партії “Право і справедливість” вважає, що польській та європейській дипломатії час переходити від резолюцій до дій: “Європа точно має інструменти та можливості для того, аби гостро дати відчути українським можновладцям, що ми не погоджуємося на порушення прав людини, порушення громадянських прав”.

Експерт Польського інституту міжнародних справ Пьотр Косцінські звертає увагу на потенційний параліч громадських організацій, зокрема, польських: “А що з чисельними польськими товариствами, які функціонують завдяки польській допомозі? Що з Федерацією польських організацій в Україні та Спілкою поляків в Україні? Вони стануть “польськими агентами”? Чи теж перестануть існувати, оскільки Україна їх не фінансує і точно не дасть ані копійки?” На його думку, існує поважна загроза перетворення України в диктатуру.

“Чи це вже остаточний відступ України від демократичних засад, які існують в цивілізованих країнах? На думку спеціалістів все залежить від поведінки опозиції, яка вже є дуже слабкою”, - такий висновок робить видання wPolityce.pl на основі коментаря українського політтехнолога Костя Бондаренка для газети Rzeczpospolita: “Існує таке правило - якщо витягнув зброю, то мусиш стріляти. А опозиція цього не зробила. Вона зазнала поразки на усіх фронтах, не домоглася відставки уряду, не змогла запобігти ухвалі “непрозорого” бюджету, програла у довиборах до Верховної Ради, не справилася з блокадою адміністрації президента і не розширила Майдан за межі Києва”.

Разом з тим, Катажина Квятковська у тижневику Polityka.pl у розлогому матеріалі під заголовком “Клан Януковичів” звертає увагу на статки президентської сім’ї: “Не лише геополітика схилила президента України відкинути європейську пропозицію. Янукович зробив це теж для сім’ї”.

Тимчасом, видання правого політичного спрямування анонсують концерт на підтримку українців, який Telewizja Republika організовує 19 січня на Майдані у Києві.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
dw.de
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду