Палаючий Київ, Кличко та Янукович у фокусі світових ЗМІ (ОГЛЯД)

Палаючий Київ, Кличко та Янукович у фокусі світових ЗМІ (ОГЛЯД)

00:00,
20 Січня 2014
1189

Палаючий Київ, Кличко та Янукович у фокусі світових ЗМІ (ОГЛЯД)

00:00,
20 Січня 2014
1189
Палаючий Київ, Кличко та Янукович у фокусі світових ЗМІ (ОГЛЯД)
Палаючий Київ, Кличко та Янукович у фокусі світових ЗМІ (ОГЛЯД)
Після нетривалої паузи Україна знову ледь не основний ньюзмейкер для іноземних ЗМІ. 

 «Битва за українську душу»

Washington Post в оперативному режимі висвітлює події в Україні: у неділю  на сайті з’являлись новини з інформаційних агентств про перебіг протесту. Також була опублікована фотогалерея з коментарями   (на ній кадри подій на Грушевського, зокрема на декількох фотографіях Віталій Клично і вогнегасник), і відео палаючого автобусу. Сьогодні видання опублікувало статтю від власного кореспондента з ширшим аналізом подій. «Спікери та демонстранти дали вихід своєму відчаю - причина якого в тому, що опозиційні політики не визначились з лідерством чи ефективною  стратегією». Видання наголошує, що агресію радикальних  мітингуючих спровокували «драконівські закони», які обмежують свободу слова, новинні медіа та право вільного доступу в інтернет: «Було підпалено автобус, це вперше для Києва, але недивно для сучасної історії подібних заворушень деінде в Європі та у світі».

Washington Post цитує опозиційних лідерів та протестуючих, які висловлюють своє незадоволення пасивністю опозиції. Видання пише, що мітингувальники згадали про Мартіна Лютера Кінга (його день відзначається  20-го січня) та цитує одну з активісток, яка каже, що зараз Україні потрібен такий лідер. «У сучасних жорстких умовах такі лідери можуть з’явитися», - наводить Washington Post думку історика Володимира В’ятровича. Він також каже, що боротьба українців за свободу у 20 столітті відрізняється від сьогоднішньої тим, що зараз вже «немає потреби підвищувати усвідомлення України як нації».  

Independent пише, що після відносного затишшя на вулицях у час новорічних свят   антипротестні закони, підписані  Януковичем, повернули людей на майдан і викликали «найбільше насилля за останні два місяця»:  після «мирного дня з промовами та співання пісень на січневому холоді, невелика група протестантів атакувала поліцію».  Видання описує й каструлі на голові деяких мітингуючих як символ протесту проти жорстких законів.

«Битва за українську душу погіршила відносини між ЄС та Росією, - зазначає Independent. -   ЄС анонсував, що вони скасовують обід з президентом Росії Володимиром Путіним під час саміту ЄС-Росія 28-го січня, щоб продемонструвати, що цього разу вже "не бізнес як завжди"».

Щодо кількості постраждалих закордонні медіа точних даних не дають, зазначаючи, що постраждали як представники міліції, так і кілька десятків мітингуючих.  Не всі англомовні видання пояснюють, що до радикальних дій вдалася невелика частина демонстрантів, а не всі учасники мітингу.  Якщо Independent писала про невелику групу, то CNN більше узагальнює: «Протестуючі та поліція звинувачують один одного в атаках під час демонстрації, яка розтягнулась до ранкових годин… Відео з місця сутички демонструє протистояння між міліцією та протестувальниками, і те, що останні кидають коктейль Молотова».  У той же час Guardian зазначає про різні настрої всередині активістів і ставлення до сутички з поліцією: «Політично активна група автоводіїв, яка зветься Автомайдан,   відправилась пікетувати будівлю парламенту, допоки політики не анулюють ухвалені закони. Автомайдан сказав, що вони не мають жодного відношення до радикалів, які вступили у бій з поліцією».

Завдяки антипротестним законам, які і розпалили конфронтацію, Янукович має інструменти для придушення протесту, пише ВВС. «Але питання в тому, який метод вони застосують: повний силовий сценарій, або більш хірургічний підхід, тобто арешт окремих активістів». Журналіст ВВС зазначає, що поки що зрозуміло єдине: українські лідери з обох сторін конфлікту нездатні вийти з політичної безвиході.

The New York Times опублікував матеріал про події у Києві під назвою «В Україні – протести проти нових законів. Палиці та каміння зустрілися зі сльозогінним газом».

«Насильство, здавалося, було найсильнішим, принаймні за місяць протестного руху в Україні, й означає поглиблення політичної кризи в країні», – пише NYT.

Автор описує події пізнього вечора, згадує, що сутички тривали аж до ранку. При цьому використання вогню приписує лише протестувальникам. Не згадується, що силовики практично безперервно використовували світлошумові гранати, кидаючи їх прямо в протестувальників. Оминається той факт, що міліція стріляла по мітингувальниках гумовими кулями і цілилася, зокрема, в журналістів. З матеріалу складається враження, що міліція «відбивалася» тільки сльозогінним газом та водометами.

Видання пише, що серед протестувальників є поранені, однак невідомо наскільки сильно. Разом з тим автор матеріалу подає інформацію про поранення силовиків. Посилаючись на російський новинний портал Gazeta.ru, пише, що поранено 70 міліціонерів та 40 госпіталізовано.

NYT згадує проголошені Арсенієм Яценюком слова щодо плану дій, а також про вечірній телефонний дзвінок Януковича про готовність до переговорів.

На думку автора матеріалу, до жорстокості на вулицях призвела нездатність лідерів здійснити політичні зміни за конституцією чи консолідуватися довкола одного лідера. «В промовах на майдані опозиційні лідери засудили учасників цих подій як провокаторів і сказали, що вони не представляють устремлінь мирного протесту. Але лідери були також безсилі зупинити боротьбу», – так видання описує ставлення опозиції.

На сайті Financial Times опублікували статтю під назвою «Вулиці Києва палають в сутичках із поліцією». В ній, на відміну від матеріалу NYT більш ретельно висвітлені дії міліції. FT пишуть, що силовики використовували сльозогінний газ, шумові гранати, били людей кийками у відповідь на феєрверки, використовували гумові кулі та пробували розігнати водометом.

Видання пише, що заява-попередження від МВС про 15 років тюрми не завадила мітингувальникам боротися з міліцією понад 12 годин. Щодо протестувальників пишуть про використання ними коктейлів Молотова, цегли, а також вирваних шматків металевого паркану.

В описі кількості госпіталізованих та поранених міліціонерів видання посилається на МВС. Тут же пише про одного побитого беркутівця та десятьох затриманих протестувальників.

За словами автора статті, використання сили вивело протести на новий рівень. Воно посилило стурбованість ситуацією в Україні ЄС та США. FT подає цитату Білого Дому, який звинувачує в такому розвитку уряд Віктора Януковича.

Видання зауважує, що участь у зіткненнях брали як радикальні елементи, так і звичайні протестувальники. На думку автора, до зростання таких настроїв долучилися і опозиційні лідери, яких багато хто вважає пасивними. Він також зауважує, що вони, зрештою, можуть втратити контроль над протестами.

FT згадує про план дій, який учора оголосила опозиція, наводить слова Кличка після його поїздки до Януковича, нагадує, як розпочалися протести та наводить ключові моменти спротиву.

Стаття завершується словами одного із протестувальників, який каже, що народ повинен скинути Януковича «сьогодні, завтра чи найближчими тижнями». «Але ми повинні зробити це, тому що неможливо жити за такого деспотичного режиму» - цитує його видання.

Тему України FT винесла і на першу шпальту друкованого видання. 

Атакований з вогнегасника Кличко, розчарування мітингувальників в опозиції та закони, які суттєво обмежують права демонстрантів - ключові теми німецьких ЗМІ   

Фото Кличко, в якого випустили струмінь із вогнегасника, на передньому плані в усіх основних німецьких ЗМІ. У заголовках новин про вечір 19 січня  - його прізвище.  Ну, і звісно - фото та відео вуличних боїв. Німецькі медіа поки не аналізують глибоко того, що сталося, лише інформують про події. Тільки  Frankfurter Allgemeine Zeitung найчіткіше розставляє акценти, вдаючись до оцінок. В усіх публікаціях згадуються закони, які суттєво обмежили права демонстрантів, і відповідно посилили протестні настрої, а також нездатність опозиції представити план дій, що також обурювало людей.

Німецькі ЗМІ не дають точної цифри протестуючих у неділю. Вони пишуть, що кількість демонстрантів була у межах 100-200 тисяч.

«Прозахідні протести: заворушення в Україні - Кличка атаковано» - написав вчора увечері Spiegel-online. Видання побіжно оглядає події вчорашнього дня та вечора: «В Україні загострилися протести більше як 100 тисяч противників уряду, вуличні бої струснули столицю Київ. Віталій Кличко був атакований. Опозиціонер добився від президента Януковича створення комісії по врегулюванню кризи». Spiegel-online цитує Кличка, який не виключає громадянської війни, але у той же час звертає увагу на домовленість про створення антикризової комісії за участі влади та опозиції, яка має знайти вихід із ситуації.

Разом з тим видання пише про розчарування мітингувальників в опозиції, яка не має плану. «На думку спостерігачів, головним чином молоді демонстранти закликають до швидких змін. "Нам потрібен лідер , який тут і тепер приведе нас до перемоги.  Нам потрібне ім'я", - сказав Дмитро Булатов, один із лідерів вуличних протестів» - цитує Spiegel-online. Також видання нагадує про прийнятий парламентом закон, який суттєво обмежує права демонстрантів.

Welt-online більше уваги приділяє українським подіям. Видання публікує фоторепортаж про початок ескалації протестів після недільного віче, а також у іншій публікації описує самі протести, акцентуючи увагу саме на тому, що Кличко був атакований з вогнегасника. «Численні демонстранти під час масового мітингу на центральній площі Незалежності показали своє невдоволення тим, що опозиція після тижнів протесту не може продемонструвати ніякого результату» - пише Welt-onlin, звертаючи увагу на те, що під час мітингу опозиція, і особливо Кличко, були освистані за відсутність плану дій. Видання також нагадує про пакет законів, прийнятий недавно парламентом і підписаний президентом, який суттєво обмежує права демонстрантів. Welt-online навіть публікує німецькою мовою  інфографіку цих обмежень, розроблену українськими громадськими активістами.

Схоже, Welt-online вважає результатом подій 19 січна сам факт того, що «Янукович готовий до переговорів з опозицією», про що говорить заголовок наступної публікації.

Zeit-online розміщує відео вуличниго бою і розповідає про постраждалих під час подій 19 січня. У публікації, яка розміщена на сайті видання, - «Кличко добивається переговорів з Януковичем» - також ідеться про сутички протестувальників із поліцією, про намагання Кличка зупинити ескалацію конфлікту та про те, що його атакували з вогнегасника. Далі видання розповідає про приватну розмову Кличка з Януковичем та про їхню домовленість розпочати переговори. «Переговори можуть бути єдиним варіантом, щоб запобігти кровопролиттю» - цитує видання лідера УДАРу.
 

Zeit-online натякає на спровоковане насильство. Видання цитує твіттер свого журналіста Штефана Добберта, який написав у розпал вуличного бою: «Перше припущення: після насильства (спровокованого?) влада формує сотні спецпризначенців, щоб після заходу сонця звільнити весь євромайдан».

У публікації також нагадують і про закони, які обмежують протестувальників у правах. «Багато демонстрантів носили карнавальні маски, каструлі, сита чи картонні коробки на голові, щоб посміятися на суворими санкціями проти демонстрантів» - пише видання.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung чіткіше розставляє акценти. Нинішню ранкову публікацію «Кличко та Янукович йдуть на переговори після вуличних боїв» видання розпочинає із заяви Сполучених Штатів, які закликали обидві сторони після ескалації насильства зберігати стриманість, а керівництво в Києві - до діалогу. «Зростаюча напруга є прямим наслідком того, що уряд не визнав законного невдоволення народу - цитує видання речника Ради національної безпеки США Кейтлін Хейден. - Натомість мирні протести були криміналізовані і опоненти позбавлені "законного захисту". Ці "антидемократичні кроки" повинні бути скасовані». «Речниця мала на увазі низку спірних законів, спрямованих проти опонентів влади, які прийняв український парламент» - пояснює FAZ.

Видання також пише, що «у зіткненнях після масових протестів проти проросійського керівництва постраждало щонайменше 200 осіб», звертаючи увагу на поранених з обох боків.

Про більше як 200 поранених пише і Focus-online: «Тривалий протесту в Україні загострюється. У запеклих сутичках було поранено близько 200 осіб. Екс-чемпіон з боксу Віталій Кличко був атакований вогнегасником - але він нарешті домовився про переговори з президентом Віктором Януковичем».

Усі найбільші польські щоденні газети опублікували події з Майдану на першій шпальті

Gazeta Wyborcza надрукувала на головній сторінці фотографію з Києва з підзаголовком: «Майдан палає. Лідери української опозиції вчора втратили контроль над натовпом. Після стотисячного віче на Майдані у Києві дійшло до бійок з міліцією».
 

Газета Rzeczpospolita виділила на сутички у Києві невелику колонку на головній сторінці сьогоднішнього номера із заголовком «Майдан має план». Разом з тим, інтернет-версія видання підготувала з посиланням на польське інформагентство PAP та матеріaли KyivPost розлогий матеріал про недільні події на Майдані - багатотисячне віче, незадоволення діями опозиції та вимоги визначити лідера опозиції. Теж було пояснено суть прийнятих 16 січня законів. Згодом, із посиланням на ІТАР-ТАСС та AFP було оновлено інформацією про готовність Януковича до переговорів.

Dziennik Gazeta Prawna опублікувала на першій шпальті фото мітингувальників з каструлями на головах та заголовком: «Майдан глузує з Януковича». Газета робить акцент на антидемократичних законах 16 січня.

Постійну та найбільш детальну трансляцію подій у Києві веде на своєму сайті телеканал TVN24 із посиланням як на україномовні, так і англомовні джерела. Опублікувано відео з сутичками. Відеокадром вчорашнього дня стало відео з лідером «УДАРу»: «Кличко отримав з вогнегасника. З кулаками рушив на нападника». Канал теж повідомив про його зустріч з Януковичем та інтерв’ю на Громадському. Журналісти активно використовували інформацію з twitter-акаунтів журналіста Максима Еріставі та англомовного журналіста-фрілансера під ніком JustHovensGreve, що спеціалізується зокрема на Україні. Із посиланням на Олександра Аронця показали фото, як міліція використовує водомети. Процитовано пост нардепа Лесі Оробець про побиття. Опубліковано заяви міністерства про побиття представників міліції.

У ефірі TVN24 протягом дня робили прямі включення, а у головному недільному випуску програми Fakty показали сутички на Грушевського, побиття бійців «Беркуту» та атаку з вогнегасником на Віталія Кличка. Джерела відео Reuters та ЕспресоTV.

Канал TVP Info розмістив події у Києві на головній сторінці сайту під заголовком «У Києві кипить». Матеріал про подію постійно оновлюють свіжими фактами. Подано розширену інформацію про сутички, про поранених з обох сторін. Окремою новиною подано інформацію про згоду Януковича на створення робочої групи з вирішення кризи, в якій візьме участь Клюєв та Кличко. Опубліковано реакцію США.

Polskie Radio про стягнення внутрішніх військ до Києва та згоду Януковича на переговори. Учора серед найголовніших новин були спроби Віталія Кличка заспокоїти натовп. В ефірі  прозвучала новина кореспондента IAR у Києві Пьотра Погожельського: «Янукович розуміє тільки мову сили». Із посиланням на twitter директорки телеканалу Бєлсат Аґнєшку Ромашевську повідомлено про чотирьох постраждалих журналістів. Окрім цього є інформація про використання водомету при температурі -10 градусів за Цельсієм.
 

Більшість видань зробили основний акцент на тому, що опозиція втратила контроль над мітингувальникам, та на спробах Віталія Кличка заспокоїти сутички. Найчастіше публікують фото- та відеокадри Кличка після атаки на нього з вогнегасником та згорілі автобуси на вулиці Грушевського. Основні джерела - кореспондент PAP Ярослав Юнко та кореспондент IAR Пьотр Погожельскі, KyivPost та Reuters.

Перегляд іноземних ЗМІ засвідчує, що поки що журналісти не поспішають робити висновків про результати протесту – публікують велику кількість фотографій, відео, наводять цитати реакції США та ЄС, також цитують мітингувальників і опозиційних лідерів (при цьому частіше цитують Віталія Кличка). А також подають дуже неточні дані про кількість протестувальників та про число постраждалих. Про поранених журналістів не пише взагалі ніхто.

Над оглядом працювали: Діана Дуцик, Марина Дорош, Галина Будівська, Тарас Назарук

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
MediaSapiens
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
2019 — 2020 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду