Спамерські фейсбук-обманки: як це працює

00:00,
4 Квітня 2011
4338

Спамерські фейсбук-обманки: як це працює

00:00,
4 Квітня 2011
4338
Спамерські фейсбук-обманки: як це працює
Кілька найтиповіших способів шахрайства з подіями та додатками в соціальній мережі. Затямте і допоможіть ближньому.

Нey, i just made a photoshop of you! Такою фразою привітали своїх друзів у фейсбуку вже понад 600 тисяч користувачів соціальної мережі, повідомляє The Atlantic. Від їхнього імені всім контактам у фейсбук-чаті розсилаються повідомлення, що містять, окрім зазначеної фрази, посилання на програму, яка просить дозволу доступитись до вашого профайла.  Ви погоджуєтесь, - як робили це не раз, встановлюючи якісь додатки для фейсбуку. Після цього програма починає показувати вам фото тварин із обличчями, схожими на людські, а тим часом від вашого імені розсилає всім френдам те саме повідомлення з лінком.

 

Попри те, що всі начебто знають про спамерське шахрайство у фейсбуку, щодня на чергові обманки (scam) купуються десятки ваших френдів. Вони відкривають тести, що визначають їхнє майбутнє за японським гороскопом, відповідають на запитання, щоб знати, як відповіли на запитання про них їхні друзі, відкривають посилання про те, яке жахливе ЩОСЬ знайшли нещодавно у гамбургері, і роблять багато інших нерозважливих речей. Описаний вище вірусний спам поширювався у фейсбуку з надзвичайною швидкістю – 88 тисяч кліків на годину.

 

Якщо ви також купились – не панікуйте. Ця програма не вкрала ваш пароль і не зламала ваш обліковий запис: ви самі дали їй право діяти від вашого імені. Зайдіть у privacy settings у закладці Account у верхньому правому кутку вашої сторінки, оберіть  Apps, games and websites і видаліть звідти шкідливу програму. Це звільнить вас від неї назавжди. Одначе описана вище спам-обманка – приємний виняток: сайт, на який веде посилання, не намагається закинути на ваш комп’ютер вірус або заподіяти вам ще якоїсь шкоди. Інші – не такі гуманні. Тож ось кілька порад, які варто врахувати, щоб не бути обманутим у фейсбуку.

 

Події (events), на які вас запрошують невідомі вам люди, можуть бути обманками. Як повідомляє ReadWriteWeb, останнім часом спамери в фейсбуку широко використовують цей метод: створивши сторінку події, наприклад, під назвою «Дізнайтесь, скільки волосинок у вас на голові», вони запрошують на неї десятки чи сотні тисяч людей. На сторінці міститься коротка інформація, яка вельми інтригує легковірних, та лінк – зазвичай скорочений (про те, що вони небезпечні, ми вже говорили) – що начебто веде не повніший опис події. Натиснули – попались!

 

Масштаби обману подекуди вражають: зафіксований випадок, коли запрошення були розіслані десяти мільйонам користувачів соціальної мережі, й 165 тисяч із них купились. Усі вони сподівались дізнатись, хто їх заблокував. Самолюбство – страшна річ!  

 

Додатки, які пропонують доступ до вашої фейсбук-статистики, - обманки. Дізнайтесь, скільки френдів чекають вашої авторизації, і авторизації скількох френдів чекаєте ви! Довідайтесь, скільки точно літер і слів ви написали у фейсбуку з часу реєстрації! Отримайте повний перелік тих, хто переглянув ваш профайл! Дізнайтесь, хто в якій групі вас тримає! Усе це так захоплює… Але варто  знати, що адміністрація Фейсбука не надає подібної інформації ані користувачам, ані стороннім програмам. Усе це цілком конфіденційні дані. Вся  статистика, якої ви не можете бачити у своєму власному обліковому записі, є приманкою. Клюнувши на неї, ви не довідаєтесь нічого з обіцяного, натомість ваша стіна і повідомлення в чаті будуть використані для подальшого поширення обману.

 

Фейсбук просить своїх користувачів повідомляти адміністрацію про всі додатки, які стверджують, що спроможні розкрити секрети мережі. Одначе дотепер це не поширювалось на події (events).

 

Зважайте на мову. Імовірно, більшість наших читачів є українсько-/російськомовними, і більшість їхніх друзів також користуються в побуті цими мовами. Якщо хтось із людей, із якими ви звикли спілкуватись українською або російською, раптом пише вам OH! Just look at this site! чи Gee, this video is amazing!, варто замислитись, чи стала б ця людина рекомендувати вам щось саме в такий спосіб.  У свою чергу, якщо ви вирішили порекомендувати френдам чудове відео, сформулюйте свій заклик якось інакше, аніж "This is a horrific video!". Саме цією фразою спамерам удалося підкупити 13 тисяч користувачів Фейсбука, які дуже хотіли подивитись відео, що начебто мусило переконати їх ніколи більше не висилати смс. До речі, деякі з обманок справді показують щось цікаве, щоб відвернути вашу увагу, поки вони використовують ваш обліковий запис.

 

Ваші друзі рекомендують сторінку на своїй стіні? Це не завжди вони. Типова схема дії фейсбуківської обманки передбачає розміщення повідомлення на стіні людини, яка необачно надала програмі доступ до свого профайла. Користувач може бути не досить досвідченим і не знати про подібну практику, або не помітити, що клікнув не туди. Адже деякі програми-обманки автоматично публікують посилання на самих себе на стіні користувача, який підписався на подію. Якщо ви бачите, що на стіні вашого друга з’явилось щось підозріле, або отримали від нього повідомлення дивного змісту, зв’яжіться з ним електронною поштою або приватним повідомленням, повідомте про те, що сталось і  допоможіть розібратись, як із цим боротись.

 

«Медіаграмотність»

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду