Журналістам платитимуть за кількість переглядів їхніх матеріалів
Журналістам платитимуть за кількість переглядів їхніх матеріалів
Чи справедливо оплачується праця журналістів онлайн-видань? Запитайте в них, запитайте в їхнього керівництва, й почуєте зовсім різні відповіді. Деякі західні видання, схоже, вирішили випробувати новий універсальний критерій формування зарплатні. Це кількість переглядів, яку здобули матеріали автора протягом певного періоду.
Одна з найтиражніших американських газет USA Today оголосила про намір сплачувати своїм журналістам щорічну премію, розмір якої визначатиметься за кількістю переглядів їхніх матеріалів на сайті видання. Таким чином, журналістів заохочують писати більше, краще, а також популяризувати свої матеріали, збільшуючи таким чином аудиторію сайту.
Тим часом платний блогер сайту Forbes Сюзанна Бреслін оприлюднила формулу, за якою розраховується оплата її праці. Окрім щомісячної ставки, блогерові виставляють певний ліміт (щомісячну кількість унікальних відвідувачів блогу), по досягненні якого сплачується премія. За відвідувачів, залучених до сайту понад цей ліміт, платять «подушно». Таким чином, остаточна сума, яку отримує блогер, складається із трьох частин, дві з яких є фіксованими, третю можна наростити сумлінною працею й популярними дописами.
Поки що йдеться лише про бонуси, а не про ставку, але, без сумніву, з часом з’являться й видання, які платитимуть журналісту по 10 копійок за хіт чи по 20 за хост. Із позиції менеджера такий підхід видається цілком прагматичним і виправданим. Якщо журналіст Вася написав текст, який приніс сайтові сто переглядів, а журналіст Петя – тисячу, чому не винагородити Петю? Та очевидно, що такий спосіб заохочення підходить не всім і має багато загрозливих побічних ефектів. Найімовірніші з них – перетворення якості в кількість, коли журналісти намагатимуться продукувати якомога більше текстів; гонитва за попсовими темами і відмова від соціально важливих, але менш рейтингових; накрутки та інші нечесні способи заробити на лічильнику.
«Я знаю багато способів збільшити кількість переглядів, і кожен розумний журналіст може чимало їх застосувати, - пише Роберт Найлз на сайті Online Journalism Review, коментуючи цю тему. – Хочете галерей із фотографіями (по одній на сторінку) напівоголених зірок? Чи закликів до флешмобів на іміджбордах? Чи спаму лінками-обманками в фейсбуку? Усе це підвищить кількість хітів і хостів, але чи будуть це та аудиторія, якої хочете досягти ви разом із вашими рекламодавцями? Чи ці люди стануть регулярними відвідувачами вашого сайту, чи підуть геть так само швидко, як прийшли? Якщо ви вимагатимете від ваших журналістів хітів і хостів, ви отримаєте хіти й хости, але вони не підвищать вартість вашого видання». Експерт радить винагороджувати за добру роботу тих журналістів, які роблять видання більш популярним і якісним, але не обмежуватись статистикою хітів і хостів, оцінюючи їхній внесок.
«Медіаграмотність»