Боротьба розумів: як позбутися гіпнозу піарника, пишучи новину за прес-релізом. Ч.1

00:00,
28 Квітня 2011
1892

Боротьба розумів: як позбутися гіпнозу піарника, пишучи новину за прес-релізом. Ч.1

00:00,
28 Квітня 2011
1892
Боротьба розумів: як позбутися гіпнозу піарника, пишучи новину за прес-релізом. Ч.1
Обережно, дурналістика!

 

Обробка прес-реліза нагадує гру у протистояння, вважає журналіст Шон МакМанус. З одного боку – прискпіливий репортер, адепт істини, який користується довірою читачів і слугує для них фільтром неправдивих хвалькуватих тверджень. З іншого боку – армія піарників, яким платять за згадки їхніх компаній у медіа, і які відчайдушно борються за площу у пресі.  Піарники далеко не завжди брешуть, але істина на практиці – вельми розпливчасте поняття.  Тож треба бути максимально уважним, щоб помічати міни.

 

Виробники продуктів та постачальники послуг хочуть, щоб читачі думали – їхній товар особливий і його можна купити лише в цієї компанії. Остерігайтеся таких слів як:

 

- унікальний - унікальне, власне, все, якщо добре роздивитися. Унікальність продукту чимось корисна читачеві? Якщо пофарбувати вашу газету в синій, вона теж стане унікальною.

 

- єдиний – див. унікальний.

 

- перший  - якщо і справді перший, то це добре для новини. Але це слово часто використовується піарниками у розумінні «наразі унікальний», де унікальний може значити «синій».

 

- запатентований  - майже кожна компанія патентує купу всього. Патенти є захистом технології від конкурентів, звичайним явищем, від якого читачеві ні холодно ні жарко.

 

- особливий, виготовлений за власною технологією тощо – тобто такий, який не вписується у стандарти. Нічого доброго.

 

- Торгівельна Марка™ та Зареєстрована Торгівельна Марка® - ці символи додають лише для того, щоб назва впадала в око. Всі торгові марки зареєстровані, інакше вони незаконні.

 

Всі компанії воліють, щоб преса відгукувалася на їхні товари, не надто при цьому замислюючись. Але, приміром,  публікації з цитатами типу «Сенсаційно! – Газета Х» на кіноафіші після провалу стрічки навряд чи додадуть вам гарної репутації.   У діловій пресі таке теж трапляється. Журналіст переписує з прес-релізу формулювання «унікальний», редактор пропускає це в друк, а потім у річному звіті компанії написано: «Наш товар мав великий успіх на ринку, газета Х назвала його унікальним».

 

Ось кілька слів, якими піарники зазвичай приправляють свої матеріали для преси і які краще просто одразу видаляти:

 

- найкращий

 

- витвір мистецтва/шедевр (гидка конструкція, шедеври не можуть бути на кожному кроці)

 

- популярний (про реально популярне не пишуть, що воно популярне)

 

- визнаний (ким?)

 

- улюблений (чий?)

 

- легендарний

 

- люксовий

 

- елітний

 

- якісний

 

- незрівнянний

 

- довершений

 

- володар численних нагород (якщо нагорода релевантна, її називають)

 

Далі буде.

 

«Медіаграмотність»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
wordpress.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду