Бути тележурналістом: досвід ITV Local
У чому полягають обов’язки тележурналіста британського місцевого каналу?
Його роль – презентувати новини глядачам у форматі дайджесту. Вранці мій редактор дає мені завдання стежити за певною темою. Я досліджую її, після цього беру інтерв’ю та йду разом з оператором знімати відео, яке знадобиться для ілюстрації теми. Далі ми повертаємося в офіс, і я пишу сюжет. Оператор монтує під нього відео з того, що мит відзняли, і сюжет іде у шестигодинний вечірній випуск новин, наш основний. Іноді я роблю прямі включення з місця події.
Що, на вашу думку, найкраще у роботі локального телерепортера?
Найперше – це те, що жоден твій день не схожий на попередній! Сьогодні ти можеш розповідати про судовий процес над обвинувачуваним у вбивстві, а завтра – знімати сюжет про королеву. Друге – якщо ти допитливий, телерепортерство – це твоє. Цікаво дізнаватися новини першим і бути першим, хто розповідатиме про них публіці. Ну і третє – ти у телевізорі! Це свого роду кайф.
А яка найгірша і найважча річ?
Для мене найгірше – це «стукати у двері». Я маю на увазі ситуацію, коли, наприклад, хтось загинув в автокатастрофі, і мене послали до будинку родичів, щоб взяти у них інтерв’ю. Треба турбувати людей, яким і так погано. Ненавиджу це.
Які якості та навички мусить мати успішний телерепортер?
Він повинен мати товсту шкіру та швидку реакцію. Якщо ви маєте великий досвід у журналістиці, це вже половина успіху. І, звичайно, важливо виглядати на екрані компетентним.
Як ви потрапили до галузі?
Мій перший досвід був в університеті, на студентській радіостанції мені настільки сподобалося, що я вирішила спробувати знайти собі роботу в цій індустрії. Я подала до Національної ради з журналістської освіти документи на курс постдипломної підготовки у Лондонському поліграфічному коледжі (лише кілька коледжів у країні здійснюють таку післядипломну підготовку). Мені пощастило, і рік я провела у Лондоні, навчаючись базовим речам у телерадіомовленні. Найбільше часу було присвячено радіо, але дещо про телебачення я теж дізналася. На канікулах я працювала безкоштовно на різних радіостанціях, як у підрозділах ВВС, так і в комерційних. Цей досвід окупився – у підрозділі радіо ВВС у Лідсі мені запропонували місце після того, як закінчу постдипломну підготовку. Я пропрацювала там три місяці, після чого перейшла на Радіо Пікаділі у Манчестері. У 2000 році стала журналістом продакшну на Meridian Television у Ньюбері, а після нього отримала роботу кореспондента на Anglia Television у Кембриджі – і ось я тут.
Що ви порадите людям, які хочуть зробити кар’єру у тележурналістиці?
1. Здобудьте диплом чи іншу кваліфікаційну ступінь Національної ради з журналістської освіти – мій досвід показує, що більшість роботодавців хочуть бачити їх у своїх працівників.
2. Отримайте базовий досвід на радіо, в газеті чи інформагентстві.
3. Чим більше у вас досвіду роботи, тим охочіше вам нададуть перевагу над іншими кандидатами на місце.
4. Будьте готові чути відмови і не опускати рук.
5. Звикайте до перспектив ненормованого робочого дня – у будь-який час доби вам можуть зателефонувати і кудись відправити.
6. Купіть гарний теплий одяг – вам доведеться годинами чекати під будівлями, доки там щось відбудеться.