Борщ і формула Штайнмайєра: 10 найдивніших запитань журналістів до Сенцова і Кольченка

Борщ і формула Штайнмайєра: 10 найдивніших запитань журналістів до Сенцова і Кольченка

19:07,
10 Вересня 2019
13792

Борщ і формула Штайнмайєра: 10 найдивніших запитань журналістів до Сенцова і Кольченка

19:07,
10 Вересня 2019
13792
Борщ і формула Штайнмайєра: 10 найдивніших запитань журналістів до Сенцова і Кольченка
Борщ і формула Штайнмайєра: 10 найдивніших запитань журналістів до Сенцова і Кольченка
На першій пресконференції звільнених із Росії політв’язнів Олега Сенцова та Олександра Кольченка низка журналістів відзначилася украй недолугими питаннями. Ми зібрали топдесятку дивних питань від медійників до політв’язнів Кремля, які в Україні перебувають лише декілька днів — із 7 вересня.

Екстравагантну роботу деяких медійників було помітно ще з прямих ефірів під час зустрічі українських моряків та політичних в’язнів Кремля в аеропорту «Бориспіль». «Як ви себе почуваєте», «які у вас емоції», «як переліт» — мабуть, найбільш популярні питання до тих, хто відсидів у російській в’язниці і тільки ступив на українську землю. Але деякі питання викликали подив.

Наприклад, у батька звільненого моряка Сергія Чуліби журналістка «1+1» Мар’яна Бухан вирішила поцікавитися, «гірше чи краще виглядає син». А в матері В’ячеслава Зінченка «Плюси» питали, «чи плаче вона від щастя» і «що вона йому приготує». Журналістку каналу «Україна» вкрай цікавило, хто до пана Зінченка в аеропорту першим підійшов: «Сестричка до вас перша підбігла?» — питала кореспондентка.

В Олександра Кольченка представниця DW цікавилася, чому його так довго обмінювали. А інші медійники питали, чого йому хочеться: «Можливо, спробувати якоїсь їжі чи обійняти когось із близьких? Можливо, повернутися додому?». Відповіді на аналогічнізапитання журналісти домагалися і в Павла Гриба.

Під час першої пресконференції Олега Сенцова та Олександра Кольченка, яку вони провели 10 вересня, звучало немало змістовних питань. До прикладу, представниця Amnesty International запитала про умови утримання в тюрмах і про те, чи цензура РФ пропускала листи іноземною мовою, які надсилали представники організації. Однак були й журналістські дивацтва. «Детектор медіа» зібрав топ чудернацьких запитань медійників до політв’язнів.

«У чому саме вас звинувачують?»

На першому місці нашого «топу» Дмитро Кучер із сайта «Правовий контроль», який пропонує журналістські посвідчення всім охочим, які заплатять членський внесок. Він запитав таке: «Скажіть, будь ласка, в чому саме вас звинувачують у Криму? Звинувачення заявило, що ви збиралися підірвати пам’ятник Леніну. Хочу почути вашу особисту думку з приводу вашого арешту». Хоча те, в чому звинувачували режисера, давно відомо і згадувалося протягом цих років чи не в тисячах публікацій різними мовами в українських та світових ЗМІ.

Сенцов сказав, що не зовсім розуміє запитання: «Це стільки разів обсмоктувалося, вже є повний розклад по судах. Все це проговорилося».

«Может, по-русски поймете?»

Дмитра Кучера відповідь Сенцова не спинила він інтерпретував її так, ніби колишній політв’язень не розуміє української, і впевнено запитав ще раз: «В чем вас обвиняют? Может, по-русски поймете?».

Український режисер зауважив, що дуже добре розуміє українську, але не розуміє сенсу питання. Але журналіст ніяк не перефразував питання і знову спитав те саме: «В чем конкретно вас обвиняли в Крыму?». Тому Сенцову залишилося просто відповісти: «За протоколом — підпал офісу “Единой России” і спроба підриву пам’ятнику Леніна».

Досі заперечуєте звинувачення ФСБ?

Тему обвинувачень продовжила журналістка видання «Страна.UA», яке поширює меседжі російської пропаганди. Юлія Корзун запитала, чи Кольченко та Сенцов досі заперечують те, у чому їх звинувачували в Росії.

«Ви вже сказали, в чому вас звинувачували в Росії. Під час процесу ви назвали ці звинувачення сфабрикованими. Зараз, після приїзду в Україну, ваша позиція не змінилася, ви теж заперечуєте свою причетність до того, в чому вас звинувачували?», — запитала вона.

Сенцов відповів, що його позиція не змінилася і що може повторити все те ж, що говорив на суді.

Чи думали ви, що хтось міг постраждати?

Провокаційне запитання щодо справи політв’язнів поставила й соратниця блогера та проросійського політика Анатолія Шарія (третій номер у списку його партії) Антоніна Бєлоглазова, яка представилася журналісткою видання «Медиапоток». Вона запитала Олега Сенцова, що з того, за що його засудили, є правдою, а що вигадкою.

Крім того, запитала Олександра Кольченка про підпал офісу партії «Единая Россия» у Сімферополі: «Олександр, ви сказали, що не знали, що під час підпалу поруч був багатоквартиний будинок. Ви вважаєте такі методи прийнятними? Чи думали ви, що хтось міг постраждати?».  

Кольченко відповів, що там була одноповерхова будівля, яка стояла окремо і напередодні один із хлопців приходив подивитися, чи немає там людей.

«Ретранслюю питання простого народу»  

Деякі питання журналістів викликали сміх у залі. Наприклад, журналіст ICTV на ім’я Андрій (прізвища не назвав), взявши слово, сказав, що «ретранслює питання від простого народу, особливо від жіночої аудиторії». Олег Сенцов на це відреагував запитанням, чи журналіст вважає себе не простим народом. «Не рядовий», — відповів журналіст під сміх та оплески із залу. Питання ж стосувалося того, чи мав можливість Олег Сенцов займатися спортом у тюрмі.

Яку першу страву скуштували?

Не лише спорт цікавив представників таблоїдної журналістики. Інна Мазуркевич із видання «Обозреватель» запитала про те, яку першу страву звільнені спробували в Україні, що найбільше хотілося скуштувати в ув’язненні та чи передавали до в’язниці щось смачне.

Олег Сенцов відповів, що не любить таких питань і, на його думку, вони порожні. Він запропонував поставити більш важливі питання. Крім того, перед цим у Сенцова і Кольченка цікавилися, чи встигли вже вони в Україні спробувати борщу.

«Не хочете зняти свою фотокартку на банері?»

Альона Гулай з 4-го каналу спершу влучно запитала обох спікерів про те, чи говорить їх звільнення про можливий мир із Російською Федерацією. Режисер відповів, що як минула, так і теперішня влада багато зробила для того, щоб обмін відбувся, а «сто років переговорів — це краще, ніж один день війни». Проте це не значить, додав він, що Росія готова «віддати Україну, віддати Крим та Донбас».

Але друге запитання журналістки звучало так: «І на банері чи не хочете зняти свою фотокартку і розмістити туди кримських політв’язнів, які залишаються там?». Сенцов спершу не зрозумів запитання й уточнив, яку фотокартку вона має на увазі.

«Ви вчора сфотографувалися біля Києво-Могилянки, де на банері — ваше фото. Чи не хочете зняти ваше фото, цей банер, і розмістити фото інших політв’язнів?».

На це Олег Сенцов відповів, що робитиме все можливе для того, щоби звільнити українських політв’язнів у Росії та на Донбасі, і що вважає окуповані території сателітом Росії. Питання про зняття банеру залишив без відповіді (Банер на стінах університету розміщував не Сенцов, а громадські активісти ще коли режисер перебував у російському полоні.)

Які ваші творчі плани?

Тетяна Безрук з «Громадського телебачення» запитала Сенцова про його роботу над новим фільмом, а Кольченка де саме той продовжить своє навчання. Хоча на тому ж «Громадському телебаченні» 7 вересня вийшло ексклюзивне інтерв’ю з Кольченком, де той говорив, що планує продовжити навчання у Таврійському університеті, який він раніше не завершив. Також сайт «Громадського телебачення» робив раніше про це окрему новину, але журналістка під час брифінгу повторила це питання знову.

Олег Сенцов відповів так: «Стосовно моїх творчих планів у мене два найбільш ненависні питання ще з часів, коли знімав кіно — “про що ваше кіно” і “які ваші творчі плани”». Також додав, що немає сенсу говорити про те, що ще не відбулося.

«Як ви ставитеся до формули Штайнмайєра...?» 

Перейдімо від банальних до зарозумілих запитань. Олександр Васильченко з телеканалу «Інтер» поставив Сенцову та Кольченку одразу три запитання. Але, ймовірно, не для того, щоб почути відповіді, а щоб колеги зрозуміли, наскільки добре він сам орієнтується в міжнародній політиці. Або, можливо, просто потрапив не на ту пресконференцію.

«У мене кілька запитань до обох спікерів. Як ви можете прокоментувати виконання Мінських угод, і як ви ставитеся до формули Штайнмайєра, яку будуть найближчим часом нав’язувати Україні під час засідання Нормандської четвірки...», — запитав журналіст. 

У залі почувся сміх, а питання перебив Сенцов, сказавши, до Олександра Кольченка: «Саша, це твоє питання, давай». 

Журналіст не розгубився та продовжив: «…І третє запитання: як ви думаєте чи можливо ще повернути Крим в Україну, і які це мають бути механізми?».

Запитання розвеселило навіть Олега Сенцова, який впродовж пресконференції видавався серйозним. Відповідати взявся Кольченко.

«Стосовно попередніх трьох запитань, я можу сказати, що мені не вистачало інформації. Не можу прокоментувати», — сказав він.

«Ви не дивилися телевізор, не читали газет?», — здивовано продовжив журналіст. Кольченко відповів, що дивився російське телебачення, але не сприймав його всерйоз. Сенцов відповів, що не коментуватиме, бо від його думки нічого не залежить і цими питаннями повинні займатися люди, наділені відповідними повноваженнями.

Чи готові перетворитися на «ненависну особу», як Савченко?

Журналіст каналу «Україна» Віталій Школьний порівняв Сенцова та Кольченка із Надією Савченко та запитав, чи готуються колишні бранці «протистояти натиску української громадськості». 

«Чи знаєте ви ту історію, як еволюціонувало ставлення української громадськості до Надії Савченко, що вона з героя для країни перетворилася на таку ненависну особу. Чи готуєтеся ви протистояти натиску української громадськості, і чи можливий такий варіант, як із Надією Савченко?», — поцікавився медійник.

Олександр Кольченко відповів, що поверхнево знайомий із ситуацією з Савченко, тому не готовий коментувати. Сенцов теж сказав, що не готовий коментувати дії інших людей.

***

Олег Сенцов під час пресконференції заявив, що не планує давати багато інтерв’ю, бо значно зручнішим форматом спілкування з людьми вважає донесення інформації через фейсбук. Він заздалегідь перепросив за те, що буде відмовляти у багатьох запитах на інтерв’ю та попросив прийняти його позицію з повагою.

Сенцов розповів, що в полоні не мав жодного доступу до новин з українських телеканалів і йому доводилося дивитися російські пропагандистські ЗМІ. Також у російській тюрмі Сенцов читав «Новую газету», завдяки якій дізнавався про події в Україні.

Зрештою, Олег Сенцов подякував журналістам за їхню роботу, яку вони вели упродовж цих років. «Один зі способів боротися з брехнею — це говорити правду, дякую вам», — сказав він.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Ілюстрація: Богдан Кутєпов
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду