Карикатури як зброя проти медіалокшини. Результати конкурсу від «Детектора медіа»

Карикатури як зброя проти медіалокшини. Результати конкурсу від «Детектора медіа»

15:37,
23 Лютого 2018
9605

Карикатури як зброя проти медіалокшини. Результати конкурсу від «Детектора медіа»

15:37,
23 Лютого 2018
9605
Карикатури як зброя проти медіалокшини. Результати конкурсу від «Детектора медіа»
Карикатури як зброя проти медіалокшини. Результати конкурсу від «Детектора медіа»
ГО «Детектор медіа» нагородила переможців свого конкурсу карикатур на тему медіаграмотності. 26 кращих робіт можна до 20 березня подивитися на виставці «АнтиЛокшина».

Восени громадська організація «Детектор медіа» ініціювала конкурс карикатур на тему медіаграмотності, на який художники з різних куточків України надіслали 168 робіт.

22 лютого відбулося нагородження переможців та відкриття виставки «АнтиЛокшина» в «Малому Драматичному Театрі». Цього вечора, в атмосферному інтер’єрі театру, організатори оголосили імена п’яти переможців й разом із журі поділилися враженнями від робіт, а відвідувачі – роздивилися малюнки, виконані в різних техніках.

У конкурсі художникам запропонували взятися за непросту, але важливу тему – розкрити одну з дотичних до медіа проблематик. Це зокрема могло бути порушення журналістами стандартів професії, засилля замовних матеріалів у ЗМІ, фейки та пропаганда, безпека в інтернеті, стереотипне висвітлення певних тем...  Підказки можна було знайти в онлайн-курсі ГО «Детектор медіа» «Новинна грамотність» та онлайн-посібнику для підлітків «МедіаДрайвер».

Роботи учасників оцінювало професійне журі. До нього входили українські карикатуристи Володимир Казаневський (переможець національних та міжнародних конкурсів карикатур) та Костянтин Казанчев (голова Асоціації карикатуристів України), а також арт-директорка ГО «Детектор медіа» Яна Добрянська, журналістка, авторка коміксів про кота Інжира Олена Павлова та співредакторка видання «Коридор» та ілюстраторка Євгенія Олійник.

Згідно рішення журі, перше місце посів Валерій Момот, друге розділили Ігор Лук’янченко та Дмитро Скаженик, а третє – Кароліна Ускакович та Катерина Лазнюк.

Карикатура, яка здобула перше місце на конкурсі. Автор – Валерій Момот

Перед початком нагородження організатори та журі поділилися своїми враженнями від малюнків.

Голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова звернула увагу на роботи юних учасників конкурсу: «У нашого конкурсу не було ніяких вікових обмежень. Ми отримали малюнки як від відомих карикатуристів, так і від починаючих, і навіть дітей. І побачили, що діти, може, і не настільки майстерні, як дорослі, але їхня уява намалювала несподівані для нас світи. Виявилося, що їхні уявлення про медіа можуть нас самих багато чого навчити».

 Наталія Лигачова, голова ГО «Детектор медіа»

Головна редакторка сайту MediaSapiens ГО «Детектор медіа» Марина Дорош відзначила, що для організаторів ця виставка це хороший спосіб привернути увагу широкої громадськості до теми медіаграмотності, про яку вони рідко чують, але яка для кожного є дуже актуальною.

«Медіаграмотність – це знання і навички, які дозволяють особистості аналізувати й критично сприймати інформацію з медіа, а також відповідально її створювати, – нагадала Марина. – Ми в цьому конкурсі підкреслювали, що йдеться не лише про традиційні ЗМІ, а й різні онлайн-майданчики, соціальні мережі, кіно, рекламу. Дуже добре, що зараз  медіаграмотності навчають українських школярів, а от з дорослим населенням роботи не проводиться. Ми намагаємося розкривати цю тему на наших сайтах. А цим проектом – конкурсом та виставкою – хочемо за допомогою образності й гумору привернути увагу до того, який контент ми всі щодня споживаємо зі ЗМІ. Сподіваємося, це допоможе людям краще зрозуміли, як побудовані ЗМІ, яку роль вони відіграють та як забарвлюють реальність. Адже медіа показують лише певну частину дійсності й часто – свідомо чи несвідомо – навіть її викривляють. Через формат чи редакційну політику».

 Марина Дорош, головна редакторка сайту MediaSapiens ГО «Детектор медіа» 

Редакторка розповіла, що більшість художників звернули увагу саме на дотичні до цього явища: маніпуляції у ЗМІ, проплачені матеріали та залежність медіа від власника чи інших сил.

«Ми не хотіли заявити, що всі медіа неякісні. Наш проект – це швидше стимул для того, щоб люди не приймали на віру все, що звучить із медіа. А натомість критично ставилися до їх матеріалів, бо на основі них ми щодня робимо певний вибір. Ми за те, щоб він був якісним і зваженим», – додала Марина.

Четверо членів журі, які були присутні на церемонії нагородження, розповіли, що всім їм перегляд робіт приніс задоволення, так само, як і спільні – часом бурхливі – обговорення.

Володимир Казаневський, член журі конкурсу, карикатурист, лауреат понад чотирьохсот премій міжнародних конкурсів графічного гумору 

«Дуже приємно, що організатори звернули увагу на карикатури, – зазначив Володимир Казаневський. – В Україні українська карикатура не дуже відома на відміну від закордону. Уявіть лише, за роки незалежності українські художники-карикатуристи отримали понад дві тисячі нагород на міжнародних конкурсах, із яких близько 300 – це гран-прі та перші премії. Тож ми чекали, що рівень робіт буде високим. Дуже приємно було, що малюнки приходили з різних регіонів України. Було неймовірно багато прекрасних дитячих робіт, що для нас стало шоком і сюрпризом. Адже тема – цікава, але й непроста».

Олена Павлова, яка поєднує роботу журналісткою із малюванням, вважає карикатуру ефективним способом донести меседж до аудиторії.

«Часто говорять, що настало Нове Середньовіччя, – каже вона. – У ті часи письменники-мандрівники приїжджали з далеких країв і розповідали, що там живуть люди без голів і руками замість крил. І дехто їм вірив. Зараз ЗМІ дозволяють собі подібне. І хоча в людей є більше інструментів, щоб перевірити факти, не всі ними користуються. Багато хто поширює почуті в ЗМІ напівправди. Ми живемо в час, коли інформації більше, ніж за все існування людства, і це створює хаос. У людей кліпове мислення, ними керують фейки. У таких умовах карикатура може стати серйозною зброєю. Ефективнішою за тисячу слів про те, як важлива медіаграмотність і перевірка інформації. Людина побачить сильний малюнок – такий, як у наших переможців, – і замислиться, чи не керують нею медіа».

 Олена Павлова, членкиня журі конкурсу, журналістка й художниця

Пані Павлова розповіла, що у роботах учасників були певні штампи – наприклад, художники часто зображали чортів та пекло. Вона також пояснила, що журі найвище оцінювало карикатури, які пояснюють певне явище без слів, є універсальними.

Яну Добрянську вразила кількість робіт, які надійшли за 42 дні проведення конкурсу й те, що в умовах стислих термінів чимало художників надіслали не один малюнок, а цілу серію. «Неймовірно порадували дитячі роботи, а також те, що були використані різні техніки: не лише класична карикатура, а й живопис та пластилін. Я дуже це підтримую», – зазначила членкиня журі, яка займається дизайном.

Члени журі конкурсу: Яна Добрянська, Олена Павлова, Володимир Казаневський, Костянтин Казанчев

Костянтин Казанчев підкреслив, що карикатура – це ключовий жанр для прав людини та поняття свободи слова. «Це основоположна річ. Вона зникла з українських медіа й ми провалилися в прірву. Адже карикатуристи, художники й журналісти для чого працюють? Не для того, щоб хтось посміявся. А щоб люди побачили їх роботу й стали трохи вільнішими. Ми даємо їм інший погляд на речі», – підкреслив голова Асоціації карикатуристів України.

Лауреатом першого місця став Валерій Момот – дизайнер та художник-карикатурист із Дніпра. Його роботи знаходяться в музеях карикатури в Туреччині, Польщі, Японії та в приватних колекціях. Він брав участь у міжнародних виставках в Бельгії, Італії, Франції, Англії, Ірані, Ізраїлі, Бразилії, Австралії та інших країнах.

Валерій Момот, переможець конкурсу

«Дякую організаторам за таку гарну тему. Цікаво, що це не просто журналістика, а саме медіаграмотність. Інформація – це те, що нас оточує завжди, хочемо ми того чи ні. Вона може бути дуже різноманітною: політичною, спортивною й прогнозом погоди. Треба ставитися до неї серйозно, а іноді навіть захищатися. Саме тому я намалював таку карикатуру», – розповів він.

Художник Ігор Лук’янченко, який посів друге місце, співпрацює з багатьма українськими виданнями й також  вже здобував багато нагород. 

Наталя Лигачова, голова ГО «Детектор медіа», Ігор Лук'янченко, лауреат другого місця конкурсу

У своєму слові він підкреслив, що, на жаль, останнім часом в Україні нечасто відбуваються події, пов’язані з карикатурою, й запропонував проводити подібні конкурси щороку.

Малюнок, якому присудили друге місце. Автор – Ігор Лук'янченко

Ще один лауреат другого місця – Дмитро Скаженик – не зміг приїхати на нагородження. Він також малює для ЗМІ – журналу «Країна» та «Газети по-українськи».

Ще один переможець другої премії. Автор – Дмитро Скаженик

Переможниця третьої премії Кароліна Ускакович розповіла, що працювала в українській медіакомпанії, тож тема виявилась для неї близькою. «Після конкурсу я стала значно об’єктивніше дивитися на медіа. Сподіваюсся, що завдяки моїм роботам багато людей переоцінить стан наших ЗМІ і стануть критичнішими», – зазначила вона й додала, що вже вчить медіаграмотності свою бабусю, яка вірить всьому, що говорять на ТБ.

Кароліна Ускакович, лауреатка третього місця. Ліворуч – її робота на конкурс

Ще одна лауреатка третього місця Катерина Лазнюк за освітою психолог. «Питаннями медіаграмотності: пропаганди, маніпуляцій у ЗМІ, я давно цікавлюся. Як демонструє мій малюнок, медіа можуть викривити реальну подію настільки, що люди зроблять зовсім неправильний висновок про неї. Дякую вам за конкурс і за тему. Медіаосвіти нам справді бракує», – сказала вона.

Малюнок, який посів третє місце. Авторка – Катерина Лазнюк

П’ятеро переможців отримали дипломи та грошові винагороди від ГО «Детектор медіа». Крім того, дипломами нагородили й тих художників, роботи яких потрапили до виставки «АнтиЛокшина».

Директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко пообіцяла всім малюнкам довге життя та широку аудиторію на чотирьох сайтах організації («Детектор медіа», MediaSapiens, «Суспільне мовлення», «Відеотека»).

Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа»

«В нашому житті зараз так переплітається погане й гарне, страшне та веселе. Й у медіасфері вистачає проблем. Інколи, щоб побороти щось погане, достатньо лиш його висміяти», – зазначила вона.

Костянтин Казанчев, член журі, голова Асоціації карикатуристів України) та Еліна Алієва, учасниця конкурсу

Ігор Лук'янченко, лауреат другого місця конкурсу

Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа»

Інна Корольова, викладачка художньої культури і мистецтва Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії. Учні академії, одним із напрямів якої є медіаосвіта, взяли участь у конкурсі, відзнаку отримала учениця Ольга Заворуєва.

Яна Добрянська, членкиня журі конкурсу, арт-директорка ГО «Детектор медіа»

 Аудиторія церемонії нагородження

Окрім Києва, із 26 кращими роботами конкурсу карикатур зможуть ознайомитися мешканці Черкас (у березні) та Чернівців (у квітні).

До 20 березня малюнки також можна подивитися в приміщенні київського «Малого Драматичного Театру» (вул. Гончара, 33).

Робота учасника конкурсу Олексія Кустовського

Малюнок учасника конкурсу Віктора Голуба

Дитячий малюнок. Авторка – Діана Кобець

Робота учасниці конкурсу Тетяни Ясінчук

Карикатура учасника конкурсу Сергія Семендяєва

Конкурс та виставка карикатур проходять за фінансової підтримки Посольства США в Україні.

Фото Павла Шевчука

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото Павла Шевчука
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду