У Краматорську завершилася програма з розвитку критичного мислення для активістів з України та Росії
У Краматорську завершилася програма з розвитку критичного мислення для активістів з України та Росії
Програма «Звичка думати / Привычка думать» – це спільна українсько-російська програма з розвитку критичного мислення і медіаграмотності. Її реалізовує українська ГО «Інша Освіта» (Україна) та російська «Інтерра».
«Ми працюємо спільно з «Інтеррою» з 2008 року. Коли відносини між Україною та Росією загострилися, вирішили, що нашим громадським обов’язком є підтримувати ці стосунки. Ми свідомо вибрали тему критичного мислення, розуміємо закиди, що спершу потрібно зупинити військовий конфлікт, а потім – проводити подібні програми. Але вважаємо, що не варто чекати, а варто вже зараз намагатися посилювати тих людей, які зможуть зробити локальні зміни у своїх країнах», - каже координатор програми ГО «Інша Освіта» Тарас Грицюк.
«Ми намагаємося показати, що з обох боків конфлікту є люди, і діалог потрібно вести саме з людьми, а не на рівні «ми - вони», держава на державу, стінка на стінку», - додає координаторка програми з ГО «Інтерра» Єлена Бобровська.
Під час першого етапу програми учасники відвідали семінари в Україні та Росії нарізно. Вперше українські та російські учасники зустрілися у Краматорську, де відкриті майстер-класи їм провели журналістка Катерина Сергацкова, координаторка платформи «Спільнокошт» Світлана Колодій, конфліктолог Ірина Брунова-Калісецька та інші.
Проте, головним викликом і для організаторів, і для учасників, стали спроби вести діалог між учасниками з двох країн.
«Я заздалегідь була налаштована на діалог, але мене здивувало те, що не всі учасники були в достатній мірі обізнані в ситуації. Але в цьому й суть програми – щоб обмінятися інформацією. Коли можна дізнатися, що думають мешканці Росії, і розповісти їм свій досвід – не нав’язати, а розповісти те, що пережив ти. Це добре, що є живий діалог, а не обмін вихолощеною інформацією. Це живі люди, які можуть поговорити та налагодити більш людський контакт. Це олюднює, тому що за останні два роки ми всі уявляємо одні одних як збірні образи, такі големи», - пояснює учасниця програми з України Марія Циганкова.
«Такого досвіду, як тут, я б не отримала ніде. Передусім я маю на увазі досвід спілкування з людьми, які на власні очі бачили, що відбувалося на Майдані, що відбувається в Донецькій області, те, як вони бачать нову державу, яку вони власноруч будували через демонстрації на Майдані. В нас у Росії є пояснення того, що відбувається, але мені не вистачало інформації, іншої точки зору», - каже учасниця з Росії Анна Банземір.
Учасники програми розробляють власні авторські проекти з розвитку критичного мислення та медійної грамотності у своїх громадах: лекції для школярів з критичного мислення, авторські тренінги з медіаграмотності, вуличний університет тощо.