У деяких школах з’явиться предмет «Кроки до порозуміння» з блоком про медіа

У деяких школах з’явиться предмет «Кроки до порозуміння» з блоком про медіа

17:10,
23 Лютого 2016
8591

У деяких школах з’явиться предмет «Кроки до порозуміння» з блоком про медіа

17:10,
23 Лютого 2016
8591
У деяких школах з’явиться предмет «Кроки до порозуміння» з блоком про медіа
У деяких школах з’явиться предмет «Кроки до порозуміння» з блоком про медіа
Автори:
У рамках освітнього проекту «Враховуй Різницю» з вересня старшокласникам 750 шкіл в 10 областях України викладатимуть предмет «Кроки до порозуміння», який має на меті навчити долати стереотипи в умовах конфлікту та ефективно працювати з інформацією: сприймати її критично й захищатися від маніпуляцій в медіа.

Про це йшлося на прес-конференції «Україна потребує громадянського суспільства: чи можливе воно без громадянської освіти у школі?» 23 лютого, на якій презентували проект «Враховуй Різницю».

Проект ініціювала ГО «Вчителі за демократію та партнерство». Предмет «Кроки до порозуміння» вже отримав схвалення МОН України, тож з наступного навчального року зможе викладатися у школах як курс за вибором для учнів 10-11 класів. Всього до проекту заплановано долучити близько 750 шкіл. Таку кількість організатори називають «краплею в морі», адже в Україні нині є близько 20 тис. шкіл.

Ігор Сущенко, Олена Пометун та Олена Здор

«Вже третій рік в Україні відбуваються важливі і водночас непрості події — пройшла революція гідності, зростає активність громадян, ми опинились в умовах військово-політичного конфлікту та інформаційної війни, йде процес євроінтеграції тощо, але у змісті й методах навчання нашої школи все це не відображається. Сьогодні в школі дітей не вчать бути громадянином – єдиний предмет в 11 класі «Людина і світ» триває 17 годин (1 урок щотижня протягом семестру)», - наголосила науковий керівник проектів організації «Вчителі за демократію та партнерство», док. пед. наук, проф., академік НАПН України Олена Пометун.

Спікер підкреслила, що, на жаль, думки дітей, їх ставлення до життя і соціальні навички сьогодні мало цікавлять вчителів, їм треба проходити програму, готувати дітей до ЗНО, підвищувати показники навчального закладу. Однак пані Пометун наголосила, що критично важливо все ж таки впроваджувати громадянську освіту задля успішної розбудови держави.

Організація «Вчителі за демократію та партнерство» проводять спеціальні тренінги з методики викладання нового предмета. Незабаром вийде підручник з курсу, який отримає кожна школа, яка погодилася затвердити у себе такий курс.

Проект «Враховуй Різницю» (Інструменти для поєднання розділених громад) здійснюється в10 областях України: Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Тернопільській, Харківській та Черкаській, хоча від початку планувалося проводити його в 5 – дотичних до зони конфлікту на Донбасі.

Однак як підкреслила пані Пометун, до проекту виявляють інтерес освітяни з усіх регіонів України. Водночас, за словами спікера, значна частина шкіл налаштовані до проекту скептично.

Олена Пометун

«Деякі вчителі не є поінформованими щодо громадянського суспільства, не всі охоче сприймають нове, а адміністрації часто мають перестороги, бо думають, що наш проект зачіпає політичні теми», - розповіла пані Пометун.

Питанням критичного сприйняття інформації та розкриттю маніпуляцій в медіа присвячено окремий розділ курсу – «Отримуй достовірну інформацію».

«З усіх інформаційних потоків потрібно знайти достовірну. Ми вчитимемо дуже простим речами. Перша – правило трьох, тобто що потрібно знайти три джерела на підтвердження інформації. Друга річ – необхідність вміння відділяти факти від думок. Про це варто замислитися і учням і вчителям. А також аналіз текстів ЗМІ, в якому їм потрібно знайти приховані меседжі. Розповідаємо про прийоми маніпуляції», - розповіла пані Пометун.

Виконавчий директор організації «Вчителі за демократію і партнерство», координатор проекту «Враховуй різницю» і співавтор курсу «Кроки до порозуміння» Ігор Сущенко наголосив на тому, що це завжди відбувається в практичному форматі: учням дається текст друкованого, інтернет-видання чи телесюжету і інструмент для аналізу і діти можуть дійти власних висновків щодо того, чи є там маніпуляція. «В результаті діти починають ставити правильні запитання», - наголосила пані Пометун й додала, що медіаграмотність у учнів дуже низька.

 Учитель-апробатор курсу «Кроки до розуміння», директор спецшколи «Талант» м. Дніпрорудне (Запорізька область) Олена Здор зазначила, що на тренінгах у вчителів найбільше зацікавлення викликав саме цей блок курсу. «І найбільшу складність теж. Бо дорослі самі не вміли цього робити», - зазначила вона.

Пан Сущенко також звернув увагу на те, що конфлікт у країні призвів також до того, що люди втратили довіру до медіа. «В суспільстві побутує думка, що всі ЗМІ брешуть. І через це ніякі з них не треба читати чи дивитися, а тим паче сподіватися, що там є щось нормальне. Це страшна тенденція. Тому одна з наших тем – “Чи варто бути поінформатованим”», - додав він, а пані Пометун підкреслила, що найбільш яскраво ця думка побутує в Донецькій та Луганській області.

Спікери зазначили, що проект отримав позитивні відгуки у вчителів, які взяли участь в тренінгах, він зацікавив учнів, тому вони сподіваються на успіх в впровадженні предмету «Кроки до порозуміння» і поширення громадянської освіти в цілому, а також мріють провести великий дебатний турнір учнів, які прослухають розроблений курс.

Проект «Враховуй Різницю» реалізовується у рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Фото надані проектом «Враховуй Різницю».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду