ІМІ: У «Фактах» - прихована реклама алкоголю і БАДів
Експерти Інституту масової інформації, що проводять моніторинг дотримання професійних стандартів у друкованих виданнях, виявили у газеті «Факты и комментарии»приховану рекламу алкогольних напоїв. Згідно з Законом України «Про рекламу», рекламувати алкоголь заборонено в усіх виданнях, крім спеціалізованих. Але, очевидно, в газеті вважають, що джинси заборона не стосується.
У газеті з’явився матеріал про міжнародний ярмарок, на якому перемогли товари компанії Nemiroff. Жодної згадки про інші бренди в матеріалі немає, натомість бренди Nemiroff фігурують рясно. Держспоживстандарт, який не визнає за собою обов’язку штрафувати газети за немарковану рекламу, мав би накласти на «Факты» штраф у 5-кратному розмірі вартості розміщення реклами.
Ще одна замовна публікація «Фактов» рекламує напої «Турбослим», що містять трави, які начебто сприяють схудненню. Журналіст Катерина Шушумкова за допомогою представника компанії «Эвалар»Ольги Сафіної запевняє читачів, що ці препарати очищують організм від шлаків і токсинів, зменшити почуття голоду, прискорити обмінні та дренажні процеси. Інакше кажучи, це сечогінний засіб.
«Турбослим» начебто допомагає «сохранить стройность во время зимы, избежать перепадов веса и быстро похудеть после новогодних праздников».Мовляв, їжте, скільки влізе, а потім поп’єте чайку – й усе налагодиться. На жаль, у реальному житті таких чудес не буває.
Цей чай не належить до медичних препаратів для зниження ваги, а є біологічно активною добавкою до їжі. Шкоди він організму не завдає, про користь можна сперечатися. Одначе, перш ніж публікувати рекламу БАДів, газета мала отримати дозвіл та затверджений Міністерством охорони здоров’я текст. Публікація мусила б містити номер ліцензії МОЗ. В інакшому випадку Держспоживстандарт, знов-таки, мав би стягнути з «Фактов» штраф у п’ятикратному розмірі вартості рекламного блоку.
У рамках проекту «У-Медіа» ІМІ проводить моніторинг замовних матеріалів у друкованих виданнях. Деякі з них, зокрема «Сегодня» та «Факты и комментарии», обходять вимогу закону «Про рекламу» маркувати кожне платне повідомлення словами «реклама» або «на правах реклами» за допомогою спеціальних рубрик.
«Медіаграмотність»