Як журналістові вберегтися від проблем у гарячих точках та інших небезпечних місцях

00:00,
28 Березня 2011
1719

Як журналістові вберегтися від проблем у гарячих точках та інших небезпечних місцях

00:00,
28 Березня 2011
1719
Як журналістові вберегтися від проблем у гарячих точках та інших небезпечних місцях
На демонстраціях, на війні та в чужій країні.

 

1. Якщо ви збираєтесь робити репортаж з демонстрації, де є можливість зіткнень, вдягніться відповідно — зручне взуття та одяг, який би виділяв вас серед демонстрантів. Так підвищаться шанси втекти від водомета та не потрапити під кийки правоохоронців.

 

2. Завжди і всюди майте на собі щось, що ідентифікує вас як журналіста — брендовану куртку вашої компанії там, де її знають, стандартний яскравий жилет (або бронежилет) з написом “журналіст” за кордоном, у крайньому разі великий бейдж.

 

3. Тримайтеся разом зі своїм оператором/фотографом і рештою членів знімальної групи. Ведіть його, якщо ви більш досвідчені, якщо навпаки — хай веде він. Краще пересуватися спільно і щось пропустити на іншому кінці площі, де відбувається акція, ніж загубитися і втратити можливість скоординованої роботи.

 

 

4. Не залишайтеся без зв'язку. Часто ЗМІ-роботодавець надає лише один мобільний телефон на всю команду, зазвичай ним користується той, хто контактує з редакторами в головному офісі свого медіа. У випадку закордонного відрядження решті членів знімальної групи варто покласти гроші на особисті мобільні і включити роумінг — для екстреного зв'язку.

 

5. Потурбуйтесь про страхування. Нормальні роботодавці страхують своїх працівників, коли вони їдуть на війну чи у місця потенційних сутичок. У крайньому разі застрахуйтеся самі.

 

 

6. Коли натовп починає бігти вулицею, знайдіть нішу у стіні будинку (під'їзд, ганок тощо), встаньте там і перечекайте.

 

7. Завжди майте під рукою контакти консульства, якщо мова йде про чужу країну. А ще краще під час акредитації познайомитися з кимось із правоохоронців і взяти їхні телефони. У вас повинні бути люди, на яких можна розраховувати на місці.

 

 

8. Реально оцінюйте небезпеку. Почитайте про те, що може вас чекати у найгіршому сценарії і встановіть для себе межі ризику.

 

9. Повідомляйте “центр” про те, де ви перебуваєте. Інколи допомогти вам оперативно неможливо, бо неясно, де географічно ви зникли і до кого звертатися по пошуки.

 

 

10. Завжди майте при собі у внутрішній кишені гроші готівкою, за кордоном — місцевою валютою або доларами чи євро дрібними купюрами у розмірі денного проживання, враховуючи плату за готель.

 

11. Вивчіть місцевою мовою хоча б кілька фраз, які можуть вам знадобитися: “я журналіст”, “мене поранено, мені треба в лікарню”, “я з України, покличте українського консула” тощо.

 

 

12. Заздалегідь домовтесь із членами своєї знімальної групи про місце зустрічі, час зустрічі та інтервали, наприклад: “чекатиму біля монумента революції о 22:30, якщо не встигну — о 23:30, 00:30 і так далі”. Пам'ятайте назву свого готелю, візьміть звідти мапу чи якийсь ідентифікуючий папірець — іноді таксисти не розуміють вашої мови.

 

13. Не користуйтеся послугами сумнівних людей — краще викликати таксі  чи дійти до його стоянки пішки, ніж сісти в машину до невідомого “добродія”, ризикуючи бути пограбованим чи викраденим.

 

 

14. Будьте обережні у висловлюваннях. Менше говоріть про свою позицію, більше питайте. Не мітингуйте і не воюйте — випитуйте інформацію, дякуйте і відходьте.

 

“Медіаграмотність”

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
iamatvjunkie.typepad.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду