Як зробити телесюжет цікавим

00:00,
29 Березня 2011
5212

Як зробити телесюжет цікавим

00:00,
29 Березня 2011
5212
Як зробити телесюжет цікавим
  7 порад тележурналістам від «Медіаграмотності».  

 

1. Подивіться сюжети з вашої теми на сайтах телеканалах та спецресурсах з архівами програм. Ви побачите купу кліше як за формою, так і за змістом, вже саме уникання яких приверне увагу до вашої праці.

 

2. Продумайте цікавий стенд-ап. Кожен, хто їде на птахоферму, робить стенд-ап з курчатком на долоні. Кожен, хто знімає у Верховній Раді, говорить з того самого місця. Спробуйте щось нове. Рухайтесь у кадрі. Спитайте поради в оператора. Подивіться фільми Парфьонова.

 

3. Умовте оператора поекспериментувати зі зйомками. Хай на локації гірше світло, але вона оригінальна. Хай у нього нема стендікама, але плани зі штатива приїлися, а динаміка – ні. Дивіться на оточуючий світ очима оператора і режисера монтажу передачі.

 

4. Забудьте на тиждень про індуктивний метод. Побудова матеріалу за форматом «Шестирічний інвалід Сашко – нещасний через нестачу коштів на процедури => він лише один з десятків тисяч таких у нашій країні, бо грошей у бюджеті нема» повторилася вже сто мільйонів разів на українському телебаченні. Спробуйте без узагальнень відзняти Сашка так, щоб заплакали найчерствіші чиновники і перестали красти хоч на день на цьому емоційному пориві. Якщо редактор не розуміє тонкощів вашого задуму, наприкінці сюжету можна просто дати на 5-7 секунд без звуку таблицю з сухими цифрами: скільки дітей потерпають від тієї ж проблеми, скільки грошей на них виділяється. Відсутність звуку на телебаченні привертає увагу більше за будь-який звук.

 

5. Мисліть глибше на рівні державного управління. Легко відзняти синхрон заляканого чиновника середньої ланки, який на ваше питання про проблеми відповідає рапортом про успіхи чи бурхливу діяльність, бо в іншому разі його лаятиме начальство. Але цей чиновник не є винуватцем, не приймає глобальних рішень і не може забезпечити, наприклад, виконання закону, на яке у цьогорічному держбюджеті не передбачено коштів. А відстежити, хто подавав цю частину бюджету, добитися коментаря, чому скоротили видатки саме тут і на що пустили гроші замість цього – важче, але значно цінніше.

 

6. Зрозумійте кожного. Багато дійових осіб просто бояться тележурналістів, бо вони підскакують на 15 хвилин, швидко пишуть коментар і беруть з нього зовсім не ті 30 секунд, в яких, на думку спікера, було головне. Не всі політики – гади, не всі чиновники – крадії, не всі моделі дурні і не всі науковці розумні. Підходьте до кожної людини, вичистивши зі своєї голови народжені самими ж медіа стереотипи. Уважне нейтрально-доброзичливе ставлення змусить людину краще поставитися до вас і сказати більше правди, навіть якщо вона гад і крадій – це психологія.

 

7. Не обмежуйтесь методами традиційної тележурналістики. На отримання відеосинхрону іноді витрачається кілька годин, хоча можна було те саме спитати телефоном і переповісти у начитці. У знайомого фотографа можна взяти високоякісну світлини з події і відзняти камерою чи змонтувати псевдонаїзд. Дизайнеру можна накидати для натхнення купу прикладів закордонної інфографіки – він може не одразу погодитися на роботу у новому форматі, але принаймні замислиться про те, що ці нудні цифри хтось представив так красиво. Дизайнери зазвичай стежать за творчістю колег більше, ніж це роблять журналісти.

 

«Медіаграмотність»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
pokebeach.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду