Чому одні катастрофи привертають більше уваги медіа, ніж інші?
Чому одні катастрофи привертають більше уваги медіа, ніж інші?
Учасники Міжнародного фестивалю журналістики, що триває цими днями в італійському місті Перуджа, підбивали підсумки 2010-го і, зокрема, з’ясовували: чому дві найбільші гуманітарні катастрофи минулого року – землетрус на Гаїті та повінь у Пакистані висвітлювалися медіа країни так по-різному? Попри однакові масштаби лиха землетрус отримав значно ширше висвітлення у ЗМІ. Журналісти на цьому конкретному прикладі намагалися з’ясувати закономірності розподілення медійної уваги.
Контент-аналіз вечірніх та ранкових теленовин на загальнонаціональних каналах виявив 150 повідомлень, присвячених Гаїті, 88 – Пакистану і понад 350 – спеці в Італії. На переконання спецкора журналу Panorama, землетрус отримав більше уваги, по-перше, через свою непрогнозовану природу, по-друге, через час, коли воно сталося, і по-третє, з геополітичних міркувань. Стихія в Гаїті також призвела до значних руйнувань одномоментно та спричинила мародерство, а обидва ці фактори є можливостями для зйомки яскравого відео та фото. Натомість у Пакистані вода піднімалася поступово протягом кількох тижнів, і такого динамічного драматизму не було.
Висловлювалася також думка, що на ставлення медіа вплинув феномен «втоми донорів» - оскільки удар стихії на Гаїті припав на початок року, більшість ресурсів міжнародних гуманітарних організацій була використана саме там, і на Пакистан фізично залишилось менше. Як ще один фактор можна розглядати небажання репортерів їхати до Пакистану – «гнізда тероризму» та країни-вигнанця. Ситуація в цій державі заскладна для того, щоб бути адекватно поясненою в середньому телевізійному сюжеті, плюс сприйняття Пакистану західними глядачами апріорі є дещо негативним через дії Талібану.
Журналісти також звернули увагу на фактичну відсутність висвітлення аварії на шахті в Китаї, внаслідок якої загинули 47 людей, тому що напередодні широко висвітлювалася епопея з рятуванням заблокованих у копальні чилійських гірняків. На думку учасників форуму, італійці загалом «провінційні у ставленні до новин, і їх цікавлять лише ті надзвичайні події, де постраждали їхні співгромадяни».
«Медіаграмотність»