ГО «Детектор Медіа» презентувала результати дослідження впливу російської пропаганди на суспільну думку в Україні
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
ГО «Детектор Медіа» презентувала результати дослідження впливу російської пропаганди на суспільну думку в Україні
Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення «Детектора Медіа» за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні з 3 по 12 грудня 2016 року. Проведено 2040 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України (лише на територіях, що контролюються урядом України). Повні результати тут.
Дослідження показало, що українці продовжують дізнаватись інформацію про стан справ у країні переважно з телебачення – 87.1% віддає перевагу цьому виду ЗМІ. Хоча у висвітленні подій на Донбасі довіряє йому 40% респондентів, а у східних областях 22.2%. Російське телебачення дивиться 7.9%, а довіряє 1.3% опитаних (на Сході – 0.8%).
Основними телеканалами, з яких черпається інформація про збройне протистояння на Донбасі, або про Крим є: «1+1» – 43.1%, «Інтер» – 34%, «Україна» – 20.1%, «СТБ» – 15.7%, «ICTV» – 15.3%. Російські канали значно відстають: «Россия» та «Первый канал» набрали більше одного відсотка.
Згодними з тим, що у Києві взимку 2014 року відбувся незаконний збройний переворот, є 34.3% громадян. Найбільше погодилися з такою тезою на Півдні та Сході країни. Народною революцією вважають події 2014-го року – 56.4%. 9% респондентів погодилися з обома твердженнями.
«Дослідження свідчить, що ЗМІ не працюють на об’єднання нації довкола спільних цінностей. Якщо третина громадян навіть через три роки після Революції гідності залишається прихильником російських міфів про Майдан, варто робити висновок, що, зокрема й в наших ЗМІ, треба радикально змінювати дискурс, пріоритети та акценти», – каже голова ГО «Детектор Медіа» Наталія Лигачова-Чернолуцька.
Погодилися з тим, що відповідальність за зрив Мінського процесу несуть Росія та ЛНР/ДНР – 66.4% опитаних. Київ вважають винним у цьому 36.8%. І на Москву, і на Київ покладають відповідальність 22,3% громадян.
Те, що війна вигідна київському уряду і олігархам, вважає 65.5% українців. Найбільше таку тезу схвалили на Сході країни. Думку про те, що війна триває, бо Росія не виводить свої війська з Донбасу і не припиняє підтримку ЛНР/ДНР, підтримали 70.7% громадян. Покладають відповідальність на обидві сторони – 44,8%.
«Про яку захисну війну, про яку мобілізацію, про яке єднання держави може йти мова, коли суспільство перебуває в такому стані? Ми вже два роки говоримо про стратегічні комунікації, боротьбу з пропагандою. Але цифри показують, що ситуація залишається більш ніж загрозливою. Значить ми робимо щось не так. Нам терміново потрібна робота над помилками, і у нас мало часу, бо завтра це використають проти нас», – наголосив програмний директор ГО «Детектор Медіа» Роман Шутов.
Динаміку змін у впливі російської пропаганди можна простежити, порівнявши отримані дані з проведеними раніше опитуваннями (зокрема, квітні 2015 року було презентовано аналітичний звіт «Протидія російській інформаційній агресії: спільні зусилля задля захисту демократії», у червні 2015 року проводилось опитування про сприйняття тез російської пропаганди, довіру до українських та російських ЗМІ, обізнаність про медіавласників; у березні 2016 про те, наскільки критичнино громадяни ставляться до медіа).