72% російських журналістів зазнавали цензури – результати експертного опитування

72% російських журналістів зазнавали цензури – результати експертного опитування

17:10,
7 Грудня 2016
1686

72% російських журналістів зазнавали цензури – результати експертного опитування

17:10,
7 Грудня 2016
1686
72% російських журналістів зазнавали цензури – результати експертного опитування
72% російських журналістів зазнавали цензури – результати експертного опитування
92% вважають, що російські ЗМІ є необ’єктивними. При цьому дві третини опитаних вважають, що за останні десять років російські ЗМІ стали кращими. Такими є результати експертного опитування сотні медійників, яке ініціювала російська журналістка Наталія Ростова, аби порівняти отримані результати зі схожим опитуванням від New York Magazine.

Огляд дослідження «The media on the media» від New York Magazine MediaSapiens вже публікував раніше. Американський журнал попросив 113 представників друкованих, теле- та інтернет-ЗМІ розповісти про проблеми та тенденції розвитку сучасної медіагалузі. В результаті виявилось, що майже половина (44,04%) опитаних упевнені, що ЗМІ стали гіршими, ніж були ще десять років тому. Однак 36,7% з цим твердженням не погодилися.

Найбільшою проблемою американські журналісти назвали «зламану бізнес-модель». Як наслідок, редакції стикаються із браком коштів, якість їх роботи знижується . На другому місці - потурання смакам аудиторії внаслідок все тієї ж зламаної бізнес-моделі.

«Мені здалося цікавим порівняти деякі відповіді колег по різні боки океану. З одного боку, це досвід держави, в якій кожен школяр пишається першою поправкою до Конституції, яка забороняє Конгресу видавати закони, що обмежують свободу слова або друку. А з іншого - це досвід країни, в якій цензура була офіційно заборонена лише 26 років тому»,пише ініціаторка опитування в Росії Наталія Ростова, старший кореспондент Republic і авторка проекту «Народження російських ЗМІ. Епоха Горбачова (1985-1991)».

Запрошення взяти участь в опитуванні поширювалося через Facebook. У підсумку були опитані 100 російських журналістів, як стверджує пані Ростова, переважно з якісних російських ЗМІ.

У 80 випадках це були представники приватних ЗМІ (Forbes Russia, «Коммерсант», «Медуза» тощо), в 15 - державних (наприклад, «Российская газета», районна газета «Вестник»), а в семи випадках - журналісти з іншою формою власності (Colta.ru, «Радіо Свобода», Бі-бі-сі). З них працюють на інформаційні агентства троє, в інтернет-ЗМІ - 51 особа, у пресі - 47 («Новая газета», «Ведомости», «Открытая Дубна») , на ТБ і на радіо - по 10 осіб («Маяк», «Вести ФМ», «Эхо Москвы», «Дождь», РБК-ТВ та ін.). (Деякі з опитаних працюють одночасно в кількох ЗМІ, і тому сума відповідей становить більше 100%). Усі опитані мають досвід роботи десять та більше років. Зі 100 опитаних 49% - жінки, 51% - чоловіки.

Одинадцять питань були такими ж, як і в опитуванні New York Magazine, а ще дев'ять стосувалися виключно російської специфіки. Деякі питання мали закриту форму (респондентам пропонувалися різні варіанти відповіді на вибір), а деякі передбачали можливість долучити до відповіді власний коментар.

 На відміну від американців, дві третини російських журналістів вважає, що їх ЗМІ стали за останні 10 років краще (68% проти 36,7% ). 75,93% американців вказали, що інтернет вплинув на їхню професію негативно, а 76% опитаних росіян - що позитивно. Також 53,27% опитаних американських журналістів кажуть про позитивний вплив соцмереж на журналістику, в той час, як серед росіян таких - 74%.

Схожі відповіді і американські, і російські журналісти дали на питання «Для чого насамперед існує журналістика?». 85,84% американців і 83% росіян обрали варіант «Повідомляти аудиторії те, що вона повинна знати, незалежно від її інтересу». 14% опитаних американських журналістів і 26% російських відповіли, що їх завдання - відповідати на запити аудиторії.

Також подібні результати виявилися щодо питання «Чи згодні ви з тим, що журналісти більш цинічно ставляться до того, що відбувається в світі, ніж їхня аудиторія?» З цим твердженням погодилися 72,97% опитаних американців та 78% росіян.

92% опитаних російських журналістів  згодні з твердженням про те, що більшість російських ЗМІ є необ'єктивними. 87% респондентів також погодилися з тим, що у Росії є цензура.

До відповіді на це питання один із російських журналістів долучив свій коментар: «Цензура в багатьох ЗМІ існує за замовчуванням. Багато вже сказано про самоцензуру, яка безумовно є. Про редакційні списки "не-ефірних" персон (в федеральних медіа) і коментаторів (в так званих ліберальних ЗМІ) яким можна потиснути руку і яким не можна».

Серед опитаних авторка виділяє і тих, хто не згоден з тезою про існування цензури в Росії. Коментар одного з журналістів, який пояснює свою позицію: «Те, що відбувається, це не цензура в тому розумінні, в якому я її знаю. Це запит роботодавця, якому журналіст продає свої знання і вміння, підписуючи контракт. Це - правила гри. І вони абсолютно однакові і в державних ЗМІ, і в комерційних».

72% російських журналістів ствердно відповіли на питання, чи цензурували їх.

З них 36% вважають, що їх цензурували під тиском державних органів, 32% - під тиском власника ЗМІ, 51% - з міркуваннь самоцензури редактора/головного редактора.

24% опитаних відповіли, що в разі порушення прав журналіста ніхто не зможе допомогти у їх відновленні. 30% респондентів переконані, що тут на допомогу можуть прийти некомерційні та правозахисні організації, ще 12% - що профспілки. По 52% покладаються на суди та юристів і на професійну медіаспільноту.

Найнесприятливішим часом для ЗМІ в Росії 82% опитаних вважають період з 2012 року (ще 11% називають таким часом перші два терміни Володимира Путіна), а найсприятливішим (73%) журналісти назвали час правління Бориса Єльцина.

Нагадаємо, згідно з дослідженням «Левада-центру», більшість росіян висловилися за цензуру в інтернеті. Майже дві третини росіян (60%) вважають цензуру в інтернеті необхідною. В попередньому дослідженні центр з'ясував, що телебачення для жителів Росії залишається основним джерелом інформації про події у країні та світі, якому довіряють більшість росіян. На другому місці у «рейтингу довіри» опинилися інтернет-видання.

 

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: phys.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду