Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Комп'ютерні ігри здатні зарадити фантомному болю
Про це пише Platforma.
Шведські вчені з Технічного університета Чалмерса опублікували результати свого дослідження, яке може допомогти людям впоратися з фантомними болями. Це ефект неприємних відчуттів у кінцівці, втраченій в результаті травми чи ампутації. Такі болі неіснуючого органу бувають надзвичайно сильними і викликані, як правило, защемленням нерва культі. Зазвичай для боротьби з подібними явищами використовують сильні знеболювальні препарати, що не завжди ефективно й корисно.
У Швеції розробили метод, за якого на екрані поверх зйомки пацієнта накладаються зображення відсутньої руки, а сама людина може рухати нею за допомогою електродів, закріплених на культі. Спочатку дослідники за допомогою машинного навчання натренували систему розпізнавати різні рухи відсутньої кінцівки. Для цього добровольці намагалися рухати віртуальною рукою, а система реєструвала покази датчиків і порівнювала їх з шаблонами, характерними для різних рухів. При цьому рука у доповненій реальності в реальному часі виконувала потрібні дії. Після цього почався етап комп’ютерних ігор. Пацієнти грали в гоночний симулятор, використовуючи для керування автомобілем жести відсутньої кінцівки: розгинали і згинали руку в кисті для зміни напряму руху, а також стискали долоню в кулак для гальмування.
Після такої ігротерапії інтенсивність, тривалість та частота виникання фантомних болей знизилася вдвоє. Окрім того, на 50% знизився їх вплив на сон та повсякденну активність, а з чотирьох пацієнтів, які приймали знеболювальні препарати, двоє знизили свої дози на 81% та 33%. При цьому такий позитивний ефект не знизився і через шість місяців після проведення випробувань.
Варто відзначити, що вперше такий метод був описаний ще в 2014 році, однак тоді випробування проводилося лише на одному пацієнтові. Тепер автори дослідження опублікували результати за участю 14 добровольців.
Нагадуємо, що дослідники з Австралії заявили про те, що комп'ютерні ігри та тести покращують настрій і дозволяють істотно сповільнити втрату розумових здібностей у людей похилого віку з ризиком розвитку слабоумства.