У Раду внесений проект, який виправить помилки закону про декомунізацію

У Раду внесений проект, який виправить помилки закону про декомунізацію

14:15,
23 Грудня 2015
1962

У Раду внесений проект, який виправить помилки закону про декомунізацію

14:15,
23 Грудня 2015
1962
У Раду внесений проект, який виправить помилки закону про декомунізацію
У Раду внесений проект, який виправить помилки закону про декомунізацію
Автори:
22 грудня у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №3699 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері боротьби з пропагандою комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів (щодо приведення їх у відповідність з європейськими стандартами)».

Про це повідомляється на офіційному сайті парламенту.

Після критичних зауважень Венеційської комісії щодо окремих положень закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», прийнятого парламентом у квітні 2015 року, проект розроблений з метою приведення нормативно-правового регулювання боротьби з пропагандою комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів у відповідність з європейськими стандартами та кращими європейськими практиками.

«9 квітня 2015 року Верховна Рада України 254-ма голосами ухвалила Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» (далі – Закон). Проект закону був внесений 6 квітня та приймався за скороченою процедурою – за основу та в цілому, без можливості подати правки до проекту, без проведення належного широкого громадського обговорення. На жаль, в результаті неякісної підготовки прийнятий закон виявився дуже далеким від кращих практик у цій сфері, що підтверджує відповідний висновок Венеціанської комісії, а запропонований механізм заборони пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та використання їх символів несе значні ризики масових порушень прав громадян, і тому вимагає суттєвого доопрацювання. Зокрема, це стосується змін, внесених до спеціальних законодавчих актів», - йдеться у пояснювальній записці законопроекту.

Законопроектом №3699 пропонується:

-звузити та визначити перелік символів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів;

-дати коректне визначення пропаганди та використання символіки комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів;

-дозволити використання забороненої символіки в мистецтві, науці та інших «неполітичних» цілях;

-заборонити використання комуністичної та нацистської символіки з метою пропаганди комунізму та нацизму;

-заборонити повне використання комуністичної та нацистської символіки органами влади та суб’єктами господарювання;

-виключити покарання у вигляді позбавлення волі, замінивши його більш м’якими санкціями;

-збільшити строки для приведення діяльності органів влади, громадян та юридичних осіб у відповідність із Законом;

 -внести відповідні зміни до ряду пов’язаних законодавчих актів.

У законопроекті пронуються зміни, що безпосередньо стосуються ЗМІ.  У Законі України «Про телебачення і радіомовлення» частину другу статті 9 пропонується викласти в такій редакції: «2.  Мовник не має права розповсюджувати аудіовізуальні твори, у   яких  звеличується  комуністичний  тоталітарний  режим  1917-1991  років в Україні, націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарний  режим,  діяльність  осіб,  які обіймали  керівні  посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного  комітету  і  вище),  вищих  органах влади та управління СРСР,   УРСР   (УСРР),  інших  союзних  та  автономних  радянських республік (крім випадків, пов'язаних з розвитком української науки та  культури),  працівників  радянських органів державної безпеки, діяльність  радянських органів державної безпеки, встановлення  радянської  влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних  одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті».

Крім того уточнюються терміни, зокрема – що таке пропаганда комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. Законопроект пропонує наступне визначення:  «…Публічне звеличення, зокрема через засоби масової інформації, комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, публічне заперечення, зокрема через засоби масової інформації, злочинного характеру націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на звеличення комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, боротьби проти учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті».

Ініціаторами проекту вказані народні депутати Андрій Шипко, Дмитро Святаш, Віталій Барвіненко, Василь Гуляєв, Олександр Пресман (всі - партія «Відродження»).

Повний текст законопроекту опублікований на сайті Верховної Ради.

Нагадаємо, 15 травня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав чотири закони про декомунізацію: «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки»; «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років»; «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років» та «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті». Відповідні законодавчі акти були прийняті народними депутатами на засіданні Верховної Ради 9 квітня поточного року більшістю голосів.

Документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА й інші організації.

Підписуючи зазначені закони, глава держави заявив, що найближчим часом до Верховної Ради буде подано проект закону, спрямований на удосконалення норми щодо відповідальності за порушення Закону про статус борців за незалежність України у ХХ столітті. Цим законопроектом, ініційованим Президентом, пропонується усунути колізії, які можуть бути використані для зловживання нормами законодавства, порушення прав і свобод людини і громадянина, зокрема, в частині свободи наукових досліджень і міжнародної співпраці та діалогу.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: "Депо"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду