Україна випередила лише Білорусь та Азербайджан в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства

00:00,
3 Вересня 2013
2020

Україна випередила лише Білорусь та Азербайджан в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства

00:00,
3 Вересня 2013
2020
Україна випередила лише Білорусь та Азербайджан в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства
Сьогодні  було презентовано результати пілотного Індексу свободи ЗМІ у шести країнах Східного партнерства (Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан). Також на прес-конференції було представлено сайт Eastern PartnerShip Media Watch, що висвітлює тенденції у сфері   свободи медіа та захисту прав журналістів у шести країнах.

Ініціатива реалізується в рамках проекту «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу та є ініціативою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Розподіл у рейтингу виглядає таким чином:

Як зазначив програмний директор МГО «Інтерньюз-Україна», Андрій Кулаков, заміри Індексу свободи медіа будуть здійснюватися щоквартально протягом двох років у кожній країні Східного партнерства. Рейтинг країни визначається на основі оцінки індивідуальних експертів стану свободи медіа в країні і подальшого підсумовування балів. Бали виставляються за відповідними критеріями від 1 до 3-х (критерії однакові для всіх країн і оцінюють лише стан свободи медіа, а не якість журналістики).

«Прикметно, що Україна,  яка на разі перебуває на етапі можливого підписання Угоди про асоціацію з ЄС, посіла лише четверту сходинку. При цьому Молдова, яка також на черзі підписання угоди,  випередила Україну», - зауважила   Наталія Сад, координатор проекту МГО «Інтерньюз-Україна».

«Всі ми знаємо, що час від часу виникають незадоволення щодо  індексів свободи преси «Репортерів без кордонів» чи Freedom House, - сказав на прес-конференції Борис Навасардян, президент Єреванського прес-клубу (Вірменія), координатор проекту на Південному Кавказі. – Ми не хочемо чимось дорікати цим організаціям, адже перед ними   поставлена складна задача: намагатися охопити різноманітність країн, де ситуації дуже специфічні і дуже різні. А Індекс Східного партнерства має передати специфіку і проблеми саме цього регіону».

Як розповіла Наталія Сад, критерії оцінок розподілені за чотирма тематичними блоками – кожній країні виставлялась оцінка як по окремим блокам, так і загальна середня. Перший блок – це «політика», що  визначає законодавче забезпечення свободи слова та захисту прав журналістів.

Другий найбільший блок – «практика», який визначає, фактично, як права журналістів дотримуються на практиці (судові переслідування, напади на журналістів, економічні умови тощо).

Третій блок «Телерадіомовлення» ( тут враховуються такі проблеми як прозорість медіавласності, рівень доступу різних політичних до ефіру, функціонування громадського телебачення) і четвертий – «Інтернет».

Експертами виступили по 10 медіафахівців з кожної країни (які оцінювали ситуацію відповідно лише у своїй країні). Як зазначив  Андрій Кулаков, зараз імена експертів розголошувати не будуть, щоб запобігти можливому тиску на них. Однак для всіх шістьох країн були обов’язкові умови вибору експертів: це   журналісти, правозахисники, юристи чи громадські діячі, які повинні мати не менше 5 років досвіду роботи у медіа та  не бути членами політичних партій чи представленими у владі. Пан Кулаков наголосив, що вибір цих експертів був одним з найскладніших етапів у роботі.

Експерти не лише ставили оцінки, а й давали рекомендації у своєму  звіті. «Експерти мають окреслити больові точки у сфері свободи медіа в кожній країні і накреслити карти розвитку, дати низку рекомендацій для кожної країни щодо покращення ситуації зі свободою слова", - сказав пан Кулаков.  

Також на прес-конференції презентували сайт проекту, головним редактором якого є Анатолій Марциновський. «Якщо подивитись на новинну стрічку нашого сайту, то можна побачити, що  за характером подій та резонансністю «турнірна таблиця» така ж як за індексом: Азербайджан, Білорусь, Україна є головними ньюзмейкерами». Сайт має слугувати концентрованим джерелом інформації про події та процеси, які відбуваються у країнах Східного партнерства у сфері свободи медіа (кожній країна присвячена своя рубрика, сайт двомовний). Сайт представлятиме досвід захисту прав журналістів у різних пострадянських країнах, оскільки проблеми часто є схожими, зауважив пан Марциновський. "Ми не акцентуємо увагу на сенсаціях, а розглядаємо свободу медіа широко, пишемо про законодавчі аспекти, призначення  у державних структурах, також публікуємо  власні матеріали аналітичного характеру", - додав він.     

Довідка:
Проект «Спостереження за свободою слова у Східному регіоні Європейської політики сусідства» покликаний сприяти захисту свободи слова та медіа у країнах Східного партнерства шляхом підвищення обізнаності громадськості на регіональному та міжнародному рівнях щодо ситуації зі свободою ЗМІ та журналістів регіону. Проект реалізується МГО «Інтерньюз-Україна» у співпраці з провідними медійними неурядовими організаціями: Єреванським прес-клубом (Вірменія), Союзом журналістів «Єні Несіл» (Азербайджан), Асоціацією «Зелена Хвиля» (Грузія), Центром незалежної журналістики (Молдова) та партнерами із Білорусії. Більше про проект http://internews.ua/2013/07/enp-east-media-freedom-watch/.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: MediaSapiens
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду