В Сербії половина ЗМІ контролюються владою - експерт
Про це він сказав під час щорічної зустрічі регіональної мережі органів саморегуляції ЗМІ, що проходить 16-17 червня в Грузії.
«Влада контролює одну з найбільших інформагенцій, через яку розповсюджує інформацію, яка вигідна. Ринок праці журналістів перенасичений, тому власники ЗМІ наймають тих, хто буде слухняно виконувати вказівки. Вони не хочуть платити професійним журналістам, які пишуть відповідно до стандартів», - сказав Петер Єреміч.
За його словами, два найбільші ЗМІ Сербії показують лідерів громадського протесту як агентів західних держав.
«Люди, як і раніше, сліпо вірять ЗМІ, тому що в країні низька медіаграмотність. Якщо ми зможемо домогтися, щоб ЗМІ стали бізнесом, тоді можливо буде розрізнити факти і пропаганду», - зауважив він.
Учасники зустрічі наголосили на тому, що в їх країнах все гостріше стоїть питання, чим важлива професійна журналістика, чим вона відрізняється від громадянської.
Представник білоруського органу саморегуляції преси Міхел Янчук зазначив, що важливо створити інститут репутації журналіста. «Це можуть зробити тільки органи саморегуляції та союзи журналістів. Хто, як не ми?», - запитав він.
Міхел Янчук
Міхел розповів, що в Білорусі, так само як і Росіі, дуже поширена сервільна медіакратія. «Наші громадяни піддаються пропаганді як внутрішній, так і кремлівський. Наприклад, на державному телеканалі увечері спочатку транслюються 30 хвилин московських новин, а потім білоруських російською мовою. Це пояснює результати опитування, відповідно до яких 62% білорусів вважають захоплення Росією Криму фактом відновлення історичної справедливості», - зауважив він. Міхел додав, що 60% білорусів ніколи не виїжджали з країни, тому такими людьми дуже легко маніпулювати.
Захід відбувається за підтримки Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Промоція професійної та відповідальної журналістики шляхом підтримки регіональної мережі органів саморегуляції ЗМІ».