Ситуація зі свободою медіа в Україні покращилася – Freedom House

Ситуація зі свободою медіа в Україні покращилася – Freedom House

12:24,
30 Квітня 2015
4078

Ситуація зі свободою медіа в Україні покращилася – Freedom House

12:24,
30 Квітня 2015
4078
Ситуація зі свободою медіа в Україні покращилася – Freedom House
Ситуація зі свободою медіа в Україні покращилася – Freedom House
Автори:
Становище України у щорічному індексі свободи преси Freedom House покращилося. Із «невільної» країни вона перетворилася у «частково вільну». Крим оцінювався експертами окремо і потрапив до десяти територій із найгіршим становищем.

Про це йдеться у звіті, розміщеному на сайті організації.

«Статус України покращився з «невільної» до «частково вільної» країни завдяки кардинальним змінам, що відбулися в медіа-середовищі після падіння в лютому режиму президента Віктора Януковича, незважаючи на зростання кількості нападів на журналістів під час Євромайдану на початку 2014 року та подальше розгортання конфлікту на Сході України», - сказано у тексті.

Freedom House зауважує, що рівень ворожості влади до журналістів зменшується, так само як і юридичний тиск на них. Покращилося становище із політичним тиском на державні медіа. Організація також називає позитивною подією збільшення незалежності Національної ради з питань телебачення та радіомовлення і внесення змін до закону про доступ до інформації.

Експерти організації відзначають, що торік ситуація у медіа почала змінюватися на краще після втечі з країни Віктора Януковича.

«Майже відразу більшість провідних ЗМІ почали відкрито обговорювати події, що сталися під час протестів Євромайдану, у тому числі насильство та його причини. Тиск на ЗМІ з боку держави зменшився і залишився на такому рівні до кінця року», - йдеться у звіті.

Freedom House, однак, зазначає, що на регіональному рівні були зафіксовані випадки політичного тиску чи спроби цензури.

У тексті згадується також про законодавчі зміни, що підготували ґрунт для перетворення державних ТРК на канали суспільного мовлення, проблему російської пропаганди і цензури як реакції на це, переміщення журналістів, яким довелося тікати з окупованих територій. Freedom House наводить випадки обмежень свободи преси, зафіксованих торік. Прочитати звіт про Україну повністю українською мовою можна тут.

Загалом у світі, згідно зі звітом Freedom of the Press 2015, умови роботи торік різко погіршилися і досягли найгіршого за 10 років рівня. Журналісти по всьому світу зіштовхуються із численними обмеженнями з боку урядів, бойовиків, злочинців, медіа власників.

«Журналісти у 2014 році зіштовхнулися із посиленням тиску з усіх боків, - каже проектний менеджер звіту Дженіфер Дангем (Jennifer Dunham). – Уряди застосовували закони про безпеку та протидію тероризму з метою заглушити критичні голоси. Групи бойовиків та озброєні банди використовували особливо  нахабні тактики залякування журналістів. А медіавласники робили  спроби маніпулювати новинним контентом на догоду своїм політичним чи бізнесовим інтересам».

Експерти-автори доповіді роблять висновок, що основними факторами, що вплинули на погіршення свободи преси були законодавчі акти – часто пояснювані захистом національної безпеки, а також обмеження журналістів у можливості вільно працювати всередині країни чи навіть дістатися її.

«В час здавалося б необмеженого доступу до інформації та нових способів поширення контенту, все більше територій у світі стають фактично недоступними для журналістів», - пишуть автори.

Однією з найбільш тривожних тенденцій останнього року було намагання демократичних країн впоратися із пропагандою авторитарних режимів та груп бойовиків. За словами Дженіфер Дангем, небезпека в тому, що замість заохочення чесної та об’єктивної журналістики і свободи інформації демократії звертаються до цензури.

Згідно з рейтингом, десятьма територіями з найгіршими показниками стали Білорусь, Крим, Екваторіальна Гвінея, Північна Корея, Сирія, Туркменістан та Узбекистан. 

Серед 199 країн та територій, оцінюваних 2014 року, 63 (32%) визнані вільними, 71 (36%) – частково вільними і 65 (32%) – невільними. 

Рейтинг і доповідь Freedom of the Press 2015 охоплюють події, що відбувалися з 1 січня по 31 грудня 2014 року.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
freedomhouse.org, скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду