У Замбії місцеві медіа упереджено висвітлювали виборчу кампанію – RSF
У Замбії місцеві медіа упереджено висвітлювали виборчу кампанію – RSF
Так вважають «Репортери без кордонів» (RSF).
Незалежний замбійський журналіст Сідні Мунгала (Sidney Mungala) заявив організації, що «у висвітленні президентської кампанії ЗМІ були вкрай поляризованими».
«Державні медіа повністю контролює уряд і вони твердо підтримували правлячий Патріотичний фронт, що перебуває при владі. Приватні ЗМІ були повністю на боці опозиції», - сказав він.
На початку січня прихильники урядового Патріотичного фронту (PF) взяли наступом місцеву радіостанцію Lukulu FM у західній провінції країни.
Їх обурив вихід в ефір політичної реклами опозиції. Директор радіостанції заявив: нападники погрожували, що після перемоги на виборах «уряд зведе рахунки з журналістами».
Наприкінці грудня минулого року приватній столичній газеті Post після публікації статті про його партію погрожував президент молодіжного Патріотичного фронту Кеннеді Камба (Kennedy Kamba).
«Що вони робитимуть, якщо ми відлупцюємо їхніх журналістів на своїх зібраннях?» - зухвало вигукував він.
Того ж місяця RadioWalamo на півночі країни отримало розпорядження від члена парламенту з Патріотичного фронту Фрідема Сіказве (Freedom Sikazwe) не висвітлювати політичну діяльність опозиційних партій і не розповсюджувати їхню рекламу. Розпорядження супроводжувалося погрозою закриття радіостанції. Однак співробітники мовника вирішили знехтувати забороною.
У листопаді минулого року міністр у справах молоді і спорту Чішімба Камбвілі (Сhishimba Kambwili) та заступник генерального секретаря Патріотичного фронту Ентоні Касоло (Anthony Kasolo) разом з іншими представниками влади увірвалися у столиці країни в офіс Замбійської національної корпорації мовлення (ZNBC). Вони вимагали заборонити поширювати інформацію про опозиційні партії, погрожуючи звільненням журналістів.
Уряд на рівні міністра інформації Джозефа Катеми (Joseph Katema) за звернення керівництва національної корпорації щодо «зловживання владою» засудив цей свавільний вчинок.
Однак через визнану замбійськими журналістами загальну упередженість на боці урядової партії головне опозиційне угруповання – Об'єднана партія національного розвитку (UPND) подала судовий позов проти ZNBC. Він містить звинувачення в упередженості та у замовчуванні мітингів за участю провідного опозиційного кандидата.
Завідувачка африканського бюро «Репортерів без кордонів» Клеа Кан Скрібер (Cléa Kahn-Sriber) охарактеризувала атаки проти замбійських медіа, пов’язані з висвітленням президентських виборів, як «несприйнятливі». Вона викрила непослідовність влади, яка «засудила деякі залякування преси» з боку членів своєї партії. Однак застерегла, що повторення цих акцій можуть поставити питання про мовчазне схвалення їх владою.
Кореспондент ВВС повідомляє з Лусаки, що сьогоднішні вибори запам’ятаються жорстким суперництвом між Едгаром Лунгу (Edgar Lungu), який представляє правлячий Патріотичний фронт, та Хакаїнде Хічілемою (Hakainde Hichilema) від опозиційної Об’єднаної партії національного розвитку (the United Party for National Development).
Вони відбуваються достроково у зв’язку зі смертю у жовтні минулого року у 77-річному віці п’ятого президента Замбії Майкла Сати (Michael Sata).
Після смерті Сати обов’язки президента тимчасово виконує Гай Скотт (Guy Scott), шотландець за походженням. Однак він відмовився балотуватися у президенти, оскільки його батьки народилися не народилися у Замбії.
Переможець виборів перебуватиме при владі півтора року, які мав би відбути Майкл Сата.
Чергові вибори відбудуться в країні 2016 року.
Замбія (колишня Північна Родезія), населення якої становить понад 15 млн., проголосила незалежність понад півсторіччя тому. Світовий банк назвав цю країну з розвиненою гірничновидобувною промисловістю однією з тих держав, економіка яких найшвидше реформується. У столиці Замбії – Лусаці розташована штаб-квартира Спільного ринку Східної та Південної Африки (COMESA).