«Молодість» – дітям

00:00,
23 Вересня 2013
2477

«Молодість» – дітям

00:00,
23 Вересня 2013
2477
«Молодість» – дітям
Кінофестиваль «Молодість» уперше за свою історію пропонує дитячу програму із 10 фільмів, серед яких «Іван Сила» Віктора Андрієнка. Генеральний директор Андрій Халпахчі вважає, що майбутнього глядача потрібно виховувати сьогодні. 

43-й Міжнародний кінофестиваль «Молодість», що відбудеться в Києві з 19 по 27 жовтня, презентує нову конкурсну програму. «“Молодість” – дітям» представить 10 картин, суддями виступатиме журі віком 10–14 років. Сеанси для дітей будуть безкоштовними.

За словами генерального директора фестивалю Андрія Халпахчі, ідея презентувати новинку виникла з нагальної проблеми: відсутності необхідної освіти та низького рівня глядацької аудиторії в Україні. «Найбільша проблема сьогодні в нашій кіноіндустрії насправді не з виробництвом, не з грошима, а з відсутністю нового глядача. Та невеличка частка глядачів, які приходять на “Молодість” – це недостатньо, щоб існував повноцінний кінопрокат. Сьогодні в Україні немає наступного глядача», – пояснив Халпахчі. Як і багато українських інтелектуалів, він зауважує зниження загального культурного рівня в країні, – на жаль, ця тенденція загрозливо набуває сили.

Одним із чинників, котрі псують глядача, Халпахчі назвав телебачення, негативному впливу якого збирається протистояти зокрема фестиваль авторського, молодого, експериментального кіно. «Якщо телебачення формує програму, вони дивляться на сходинку нижче очікувань глядача. Ми, навпаки, готуємо програму, що на сходинку вища, що має підтягнути аудиторію, давати глядачу трохи навіть складніше, ніж він сьогодні готовий [сприйняти]», – пояснив Халпахчі.

Очевидно, на створення дитячої програми Андрія Яковича надихнула онука: за його словами, 8-річна дівчинка була в захопленні від ретрофільму «Жінка моєї мрії», легкої музичної комедії 1944 року німецького виробництва (картину Георга Якобі покажуть у ретроспективній програмі «Століття»).

Щоб довго не винаходити велосипеда, команда «Молодості» звернулася до досвіду Берлінського міжнародного фестивалю, де з 1978 року існує секція Generation («Покоління»). Це конкурсна програма фільмів для дітей та молоді, переможці якої отримують «Кришталевих ведмедів» та призи від міжнародного журі. За підрахунками Берлінале, щороку покази відвідують близько 60 тисяч глядачів.

Перша дитяча програма «Молодості» складатиметься з 10 фільмів – 8 конкурсних і 2 позаконкурсних. Картини розраховані на аудиторію від 10 до 14 років. Журі, що обиратиме кращі дитячі фільми «Молодості», також складатиметься з представників цієї вікової категорії – це, як планується, буде команда із 5–7 учнів українських шкіл та ліцеїв гуманітарного спрямування. Важливий момент – здебільшого всі денні сенси для дітей показуватимуть безкоштовно. «Буде централізована робота з художніми школами та, можливо, дитячими будинками Києва та області», – уточнив директор програм фестивалю Денис Нікітенко. Хоча доступ до дитячих сеансів матимуть усі охочі. Основна локація програми – кінотеатр «Кінопанорама».

Уже відомо, що серед восьми фільмів конкурсу покажуть українську стрічку «Іван Сила». Це дебютна режисерська робота улюбленця багатьох дітей і дорослих Віктора Андрієнка, знята за книгою журналіста й письменника Олександра Гавроша. Оповідає вона про українського циркового силача Івана Фірцака, якого 1928 року визнали найсильнішою людиною планети. У фільмі знялися чемпіон України з пауерліфтингу, артист американського цирку Дмитро Халаджі, силач Василь Вірастюк, актори Ольга Сумська, Богдан Бенюк, Віктор Андрієнко. Прем’єру заплановано на 3 жовтня.

Наразі відомі ще два учасники конкурсу. Перший – номінант на «Оскар» від Латвії та призер Берлінале фільм «Мамо, люблю тебе» (Mother, I Love You, реж. Janis Nords) режисера Яніса Норда. Головний герой фільму – 12-річний Раймондс, часто полишений на самого себе, поки мати-одиначка на роботі – зав’язує дружбу з Петерісом, що вкрав гроші з квартири, яку прибирає мати Раймондса.

Кадр із фільму «Мамо, люблю тебе» / biff.com.au

Інша – стрічка швейцарського виробництва 2012 року «Клара і таємниця ведмедів» (Clara and the Secret of the Bears, реж. Tobias Ineichen) режисера Тобіаса Інейхена. За сюжетом, 13-річна Клара живе з мамою та вітчимом на фермі в горах. У лузі вона зустрічає ведмежа й дівчинку Сюзанну, що жила тут 200 років тому. Минуле й теперішнє пов’язані більше, ніж здається. Клара розуміє, що стару ферму прокляли й виправити це може лише вона.

Кадр із фільму «Клара і таємниця ведмедів» / jeugdfilmfestival.be

Два позаконкурсні фільми – це бельгійський «Літо з Антоном» (Summer with Anton, реж. Jasna Krajinovic, 2012) Ясни Країнович, а також французький «Дитинство», дитячі сімейні історії знаних режисерів.

Традиційно фільми представлятимуть творчі групи. «В основному це будуть режисери, – зазначає Денис Нікітенко, – оскільки досить важко привезти героїв фільмів – самих дітей – це пов’язано з тим, що має бути супроводжувач, необхідно оформлювати візи». Питанням майбутнього залишається освітня програма в рамках «“Молодість” – дітям».

Прикметно, що ініціатива «Молодості» йде у фарватері роботи Державного агентства України з питань кіно (Держкіно), де дитячому фільмовиробництву останніми роками приділяється особлива увага. Власне, стрічку «Іван Сила» створено в рамках Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів Держкіно (бюджет картини – 15,5 млн грн. – повністю профінансований державою). І ще раніше голова агентства Катерина Копилова заявляла: «Один із наших пріоритетів – це виховання юного глядача, а також прагнення захопити його нашим вітчизняним кіно». 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
fraza.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду