«ВКонтакте» досі є найбільш небезпечною соцмережею для дітей в Україні – представник Кіберполіції

«ВКонтакте» досі є найбільш небезпечною соцмережею для дітей в Україні – представник Кіберполіції

17:40,
26 Липня 2018
9919

«ВКонтакте» досі є найбільш небезпечною соцмережею для дітей в Україні – представник Кіберполіції

17:40,
26 Липня 2018
9919
«ВКонтакте» досі є найбільш небезпечною соцмережею для дітей в Україні – представник Кіберполіції
«ВКонтакте» досі є найбільш небезпечною соцмережею для дітей в Україні – представник Кіберполіції
Автори:
На думку начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу протиправного контенту і телекомунікацій Кіберполіції України Заура Урусова, саме соціальна мережа «ВКонтакте» становить найбільшу загрозу для українських дітей.

Про це він заявив 26 липня на круглому стілі «Безпека дитини в інтернеті», організованому Міністерством інформаційної політики України спільно з ГО «Ла Страда Україна» в ІА «Укрінформ».

Учасники дискусії – представники громадських організацій «Ла Страда Україна», «Детектор медіа», «Інтерньюз Україна», «Центр кращого Інтернету», а також Інституту соціальної та політичної психології НАПН України обговорили небезпеки для дітей в мережі. Це зокрема кібербулінґ (цькування онлайн. – MS), секстинг (обмін повідомленнями сексуального характеру. – MS), доведення до самогубств у «групах смерті» на кшталт «Синього кита», грумінг (входження в довіру з метою подальшого статевого акту, шантажу чи сексуальної експлуатації. – MS), шахрайство тощо.

Серед популярних у дітей платформ учасники дискусії називали Facebook, Viber та Youtube. Проте представник Кіберполіції України вважає, що найбільшу загрозу становить заборонена в Україні російська соціальна мережа «ВКонтакте».

Заур Урусов. Фото – «Ла Страда Україна»

«Наш досвід показує, що саме ця платформа є найбільш небезпечною для дітей, – заявив пан Урусов. – Фактично всі провайдери, які знаходяться на території україни, вже заборонили до неї доступ. Але водночас забороною ми ускладнили собі роботу. Адже тепер користувачі  заходять туди через VPN і злочинців нам значно важче вираховувати. Тому велику роль в запобіганні злочинів щодо дітей відіграютьбатьки. Є спеціальні програмибатьківського контролю, варті уваги. На мою думку, треба забороняти дітям бути в цій соціальній мережі».

Заступник Міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін відзначив, що відсоток користування «ВКонтакте» після «непростого рішення про заборону» суттєво знизився. Він погодився, що користування соцмережею за допомогою VPN суттєво ускладнило роботу по документуванню та відстеженню злочинів. «Та на мою думку, питання використання сервісів батьківського контролю є сумнівним з точки зору ефективності. Спілкування з людьми та дослідження показують, що дитина завжди зможе знайти інший смартфон чи попросити покористуватися в друга. АВКонтакте” як комплекс підходів до управління онлайн-простором справді є для України небезпечною та шкідливою. Потрібно активно доносити це як дітям, так і батькам», – наголосив він.

Дмитро Золотухін. Фото – ІА «Укрінформ»

У коментарі MediaSapiens Заур Урусов розповів, що такі платформи як Facebook та «Одноклассники» дуже швидко реагують на всі випадки, пов’язані з дитячою порнографією, закликами до терористичних актів, вбивств тощо. «Вони часом вживають заходів ще до того, як ми це помітимо. У "ВКонтакте" такого немає. Проте саме ця соціальна мережа чомусь близька молодіжній аудиторії», – зазначив він.

Представник Кіберполіції також навів приклади кількох правопорушень, з якими вони мали справу.

«Кілька місяців тому ми проводили обшуки в трьох неповнолітніх, які створили ВКонтакте закриту групу, в яку викладали контент про власні сексуальні пригоди. У групі було майже тисяча учасників. Це робили 11-класники, яким уже було 16, тому вони постануть перед судом», – зазначив пан Урусов.

Він розповів, що через те, що доступ до «ВКонтакте» відбувається через VPN, цих трьох підлітків Кіберполіція вирахувала оперативним шляхом. «Для цього нам довелося об’їздити 18 шкіл Києва, адже в нашому розпорядженні були тільки фото, на яких не можна було точно впізнати місцевість. Наші співробітники показували ці кадри завучам, директорам та вчителям, аби дізнатися, про кого йдеться», – каже пан Урусов.

За його словами, всі групи, які підбурюють до самогубств, також знаходяться «ВКонтакте». Проте Заур Урусов наголосив на тому, що й дотепер відомство не знайшло в мережі жодного факту на підтвердження того, що діти, які вчинили суїцид в Україні, були членами спільнот на кшталт «Синього кита» – попри всі підозри.

Він також розповів про затримання педофіла-співробітника СБУ, про яке торік повідомляли українські ЗМІ. «Це майор. Він розбещував 9-річну дівчинку, спілкуючись “ВКонтакте”. Увійшов до неї в довіру й скидав на картку гроші за те, що вона йому надсилала фото своїх статевих органів. Намагався виманити дитину на зустріч, але батьки вчасно дізналися про це й звернулися до нас. Торік його затримали, справу відправили до суду, зараз йде тяганина. Ще один приклад – з Харкова: там хлопець входив у довіру до 15-річних дівчат, вони надсилали йому інтимні фото, а він потім шантажував, що перешле їхнім друзям. Це також відбувалося “ВКонтакте”», – розповів пан Урусов.

За словами представника Кіберполіції, найрезультативніша робота відомством проводиться щодо поширення дитячої порнографії в інтернеті. Цьогоріч більш ніж 200 кримінальних проваджень було направлено до суду з обвинувальними актами. Пан Урусов відзначає, що до суду доходить 70-80 % відсотків проваджень – проте не завжди це відбувається швидко.

Відомство розслідує також випадки експлуатації дітей для створення за їхньої участі файлів порнографічного характеру. Два тижні тому Кіберполіція повідомила про те, що батько вдавався до таких дій щодо власної 8-місячної дитини. За словами пана Урусова, чоловік уже перебуває в місці позбавлення волі й йому загрожує 15 років ув’язнення. Представник Кіберполіції розповів, що цього року відомство задокументувало ще три подібні випадки, два з яких уже передали суду. «Щодо таких злочинів ми однієї думки з прокуратурою та судом – тільки безкомпромісна боротьба», – зазначив він.

Заур Урусов у коментарі MediaSapiens також нагадав, що попри поширене в громадян уявлення, Кіберполіція не займається запобіганням вчиненню правопорушень дітьми та проявам небезпеки відносно них. «Нам не можна подзвонити й сказати: Дитина сидить в такій-то групі ВКонтакте, чи не могли б ви виїхати сюди?”. Ми не маємо такого права. Ми можемо вживати заходів, якщо є кримінальна справа чи доручення від слідчого», пояснив він.

Натомість попередженням таких злочинів займається управління ювенальної превенції, з якою Кіберполіція співпрацює. Саме до цього управління потрібно звертатися з підозрами щодо порушень прав дітей.

Президентка громадської організації «Ла Страда Україна» Ольга Калашник розповіла про приводи для дзвінків на безкоштовну національну дитячу «гарячу» лінію організації (0 800 500 225 – зі стаціонарних телефонів, 116 111 – з мобільних). За її словами, за останні півтора року третина усіх звернень – а це понад 11,4 тисяч дзвінків – стосувалися небезпек для дітей в інтернеті. Мова йшла зокрема про випадки комп'ютерної залежності, секстингу, булінґу, фішингових листів та «смертельних квестів». Детальніше про цю статистику MediaSapiens розповість найближчим часом.

Нагадаємо, півтора роки тому ГО «Детектор медіа» презентувала мультимедійний онлайн-посібник з медіаграмотності для підлітків «МедіаДрайвер». Його основна мета − навчити молодь орієнтуватися в світі інтернету та ЗМІ, а також критично сприймати інформацію. Ресурс складається з 16 тематичних розділів. Два з них присвячено захисту підлітків від загроз у мережі: психологічному та технічному.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду