Мінсоцполітики і Нацрада закликали мовників обережно висвітлювати скандали з дітьми

Мінсоцполітики і Нацрада закликали мовників обережно висвітлювати скандали з дітьми

16:50,
20 Жовтня 2015
5216

Мінсоцполітики і Нацрада закликали мовників обережно висвітлювати скандали з дітьми

16:50,
20 Жовтня 2015
5216
Мінсоцполітики і Нацрада закликали мовників обережно висвітлювати скандали з дітьми
Мінсоцполітики і Нацрада закликали мовників обережно висвітлювати скандали з дітьми
Автори:
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення закликала керівників телерадіоорганізацій дотримуватися якнайвищих етичних і професійних норм під час розповсюдження інформації про неповнолітніх. З таким публічним зверненням до керівників ТРО Нацрада виступила 20 жовтня, реагуючи на стурбованість Міністерства соціальної політики України.

Міністерство соціальної політики у своєму листі до Нацради висловило занепокоєння ситуацією щодо оприлюднення реальних життєвих історій дітей у засобах масової інформації з їх безпосередньою участю на телебаченні.

Державні відомства звернули увагу на те, що часто з метою зростання власних рейтингів ЗМІ оприлюднюють факти з життя дітей, нерідко вони стосуються сексуального насильства над ними, ранньої вагітності, пологів, вчинення ними правопорушень і злочинів. Водночас така інформація надалі може мати негативний вплив на життя дітей у громаді чи соціумі, тобто спричинити осуд, гоніння, дискримінацію тощо.

Мінсоцполітики нагадує, що Україна 1991 року ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, в якій визначено, що жодна дитина не може бути об'єктом свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність. Крім того, стаття 17 Конвенції говорить про те, що держави-учасниці визнають важливу роль засобів масової інформації і забезпечують, щоб дитина мала доступ до інформації і матеріалів із різних національних і міжнародних джерел, особливо до таких інформації і матеріалів, які спрямовані на сприяння соціальному, духовному і моральному благополуччю, а також здоровому фізичному і психічному розвитку дитини. Відтак сприяння може отримувати лише поширення інформації та матеріалів, корисних для дитини в соціальному і культурному аспектах, натомість від матеріалів, які завдають шкоди благополуччю дітей, має бути належний захист.

Питання забезпечення прав неповнолітніх і юнацтва при створенні, підготовці й розповсюдженні телерадіопрограм регламентується і низкою вітчизняних законодавчих актів. Зокрема, це профільний закон «Про телебачення і радіомовлення» (стаття 62), Закон України «Про захист суспільної моралі», Закон України «Про охорону дитинства». У тому числі й дітей стосуються норми Цивільного кодексу України, Закону України «Про рекламу» щодо необхідності згоди особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку і використання її імені. Також стаття 11 Закону України «Про інформацію» зазначає, що збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Міністерство соціальної політики зазначає, що згода законних представників дітей на оприлюднення персональної інформації чи участь дітей у зйомках часто має номінальний характер і порушує права дітей, зокрема на захист конфіденційної інформації. «Непоодинокими є випадки, коли мати дитини-жертви сексуального насильства дає згоду на участь дитини у зйомці телепередачі, в якій оприлюднюються обставини справи, висвітлюється обличчя дитини, тоді як в органах судової влади тривають процеси або слідство, і вихід такої передачі може порушити права дитини на правосуддя», - повідомляє Нацрада з посиланням на лист Мінсоцполітики.

«Звертаємо увагу телерадіоорганізацій на те, що, розповсюджуючи інформацію про неповнолітніх, журналісти і працівники ЗМІ зобов'язані дотримуватися якнайвищих етичних і професійних норм. ЗМІ повинні розглядати порушення прав дітей та питання, пов’язані з безпекою дітей, їхнім правом на особисте життя, захищеністю, освітою, здоров’ям і соціальним благополуччям, а також всіма формами експлуатації, як важливі проблеми для вивчення та громадського обговорення», - йдеться у зверненні Нацради до мовників.

Нацрада нагадує, що одним із найважливіших принципів Міжнародної федерації журналістів (МФЖ) є принцип, згідно з яким журналістська діяльність, що зачіпає життя і добробут дітей, завжди має провадитися з урахуванням їх вразливого становища. МФЖ напрацювала такі принципи роботи журналістів, яких вони повинні дотримуватися у своїй діяльності:

• домагатися найвищого рівня щодо точності і чутливості під час створювання матеріалів, пов’язаних із дітьми;

• уникати використання у своїх передачах або публікаціях зображень, що несуть шкідливу для дітей інформацію;

• уникати використання стереотипів і сенсаційного подання матеріалів, які стосуються дітей, з метою привернути до них увагу;

• ретельно обмірковувати наслідки оприлюднення будь-яких матеріалів, що стосуються дітей, і зводити до мінімуму можливу шкоду для них;

• стерегтися візуальної або будь-якої іншої ідентифікації дітей, за винятком тих випадків, коли це необхідно в громадських інтересах;

• надавати дітям, наскільки можливо, право доступу до ЗМІ з метою висловлення своїх власних думок без будь-яких підштовхувань;

• уникати використання сексуалізованих образів дітей;

• використовувати законні відкриті справедливі методи отримання фотографій дітей і, де можливо, отримувати їх за повідомлення та згодою дітей, їх батьків чи опікунів;

• не платити дітям чи їх батькам за надані матеріали, якщо тільки це не очевидно в інтересах дитини.

«Засоби масової інформації мають пам’ятати, що не повинні розглядати і висвітлювати становище дітей лише у вигляді окремих подій. Натомість мають постійно висвітлювати процеси, які можуть призвести або ведуть до цих подій», - йдеться у зверненні Нацради.

У зверненні не згадуються назви програм, у яких телеканали розповідають про сексуальне насильство над дітьми, ранню вагітність, пологи, вчинення ними правопорушень і злочинів. Як відомо, ці аспекти часто стають темами соціальних ток-шоу «Один за всіх» на СТБ, «Говорить Україна» на «Україні» та «Стосується кожного» на «Інтері».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду