Купити ЗМІ у Європі може кожен. В Україні – четверо
Іншими словами, в державному реєстрі мовників та інших відкритих джерелах можна знайти лише назви компаній-посередників, що володіють ЗМІ. Фактичні власники ховаються за кількома знеособленими компаніями.
Експерти у сфері медіа очікують, що найближчим часом відбудеться ще більша концентрація українських засобів масової інформації у руках політичних сил.
На сьогодні найбільша кількість телевізійного мовлення зосереджена у руках очільника СБУ Валерія Хорошковського – «Інтер» і ще 8 телеканалів, бізнесменів Віктора Пінчука, Бориса Коломойського, Петра Порошенка та Рената Ахметова. Останній розглядає можливість до кінця року купити телеканал «Тоніс», яким на сьогодні володіють особи, близькі до Партії зелених. Також не є секретом плани газового магната Дмитра Фірташа стати співвласником одного ТРК «Інтер».
Структура власності українських телекомпаній, радіостанцій та друкованих видань є одною з найменш прозорих у Європі, свідчать останні дослідження Інституту медіа права та Української Гельсінської спілки. «Купити акції телеканалу у Європі можуть всі, в Україні – четверо», – відзначає Радіо Свобода. Ці акції просто відсутні на провідних фондових біржах та у брокерських конторах України.
Українські медіамагнати сьогодні не отримують вагомого прибутку від ЗМІ – натомість використовуючи їх як засіб політичного впливу чи інструмент для просування основного бізнесу або відмивання коштів.
За матеріалами Радіо Свобода