Моніторинг: головна проблема львівських ЗМІ – відсутність балансу думок

00:00,
27 Квітня 2012
1836

Моніторинг: головна проблема львівських ЗМІ – відсутність балансу думок

00:00,
27 Квітня 2012
1836
Моніторинг: головна проблема львівських ЗМІ – відсутність балансу думок
Королевська та «Фронт змін» − головні фігуранти джинси у Львові.


Ситуація з дотриманням професійних стандартів інформаційної журналістики та кількістю матеріалів з ознаками замовності у засобах масової інформації Львова є кращою в порівнянні з іншими регіонами. Таку оцінку висловили експерти моніторингу львівських медіа, результати якого були презентовані 26 квітня у Львівському прес-клубі.

Протягом березня-квітня експерти Роман Шостак (керівник медіапроектів Львівського прес-клубу) та Отар Довженко (викладач Українського католицького університету) у рамках моніторингового проекту, здійснюваного Українським освітнім центром реформ за підтримки «У-Медіа» Internews Network, оцінили матеріали шести львівських газет («Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Львівська газета», «Ратуша», ZIK) та інтернет-видань ZIK і Zaxid.net.

Предметом дослідження було дотримання шести базових професійних стандартів (баланс думок, оперативність, повнота, точність, достовірність і відокремлення фактів від коментарів) та наявність порушень, що свідчать про ймовірний замовний характер публікацій.

Відсоток неналежно маркованих матеріалів у досліджуваних газетах становив у березні 36%, у квітні  28% від усіх оцінених матеріалів.  

Публікацій із ознаками замовності менше, ніж неналежно маркованих  – 9,8% (березень) та 8% (квітень). Згідно моніторингу, матеріалів із ознаками замовності в онлайн-виданнях менше, ніж у друкованих – 6,5% у березні та 14% у квітні. Неналежно маркованих матеріалів на сайтах ZIK і Zaxid.net у квітні не було зафіксовано, а у березні таких було 2%.

Як зазначив медіаексперт Отар Довженко, найбільше матеріалів із ознаками замовності у львівських ЗМІ являли собою іміджеві публікації лідера партії «Україна  Вперед!» Наталії Королевської. Такі матеріали з’являлися у більшості досліджуваних газет (за винятком «Ратуші» та «Експресу»).  Також низка підозрілих текстів стосувались партії «Фронт змін». За словами експертів, траплялися випадки, коли один і той же матеріал про цю політичну силу одночасно публікували різні ЗМІ.

Що ж до дотримання журналістських стандартів, то найкращою є ситуація із стандартом достовірності (посилання на джерела), точності та оперативності. Найгірше львівські медіа дотримуються стандартів балансу думок і повноти.

Найкращими у дотриманні стандартів були газети ZIK, «Експрес»  та «Ратуша». Харківські експерти, які теж аналізували львівські ЗМІ, дещо гірше оцінили дотримання ними журналістських стандартів. Виставлений ними середній бал для друкованих видань – 3,72 (львівські експерти – 4,33), для електронних – 3,29 (львівські експерти  4).

У рамках моніторингу львівські експерти також оцінювали газети Донецької області: «Жизнь», «Донбасс неделя», «Донецкие новости», «Вечерний Донецк», «Вечерняя Макеевка», «Панорама» та інтернет-видання «Новости Донбасса» та «Ура-Информ».

Тут експерти зафіксували понад 30% матеріалів із ознаками замовності у друкованих виданнях та 49% в електронних виданнях.  Переважають матеріали з ознаками політичної замовності.


Загальний бал дотримання журналістських стандартів у донецьких ЗМІ дещо нижчий, ніж у львівських – 3,29 бала, в електронних значно нижчий – 2,25.

Проект проводиться у шести регіонах України – Вінницькій, Донецькій, Сумській, Харківській, Львівській областях та АР Крим. Як наголосили експерти моніторингу, результати моніторингу є оцінними судженнями та не мають офіційного характеру.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Censor.net.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду