ICTV й «Україна» вийшли в лідери серпня за кількістю матеріалів з ознаками замовності (або цензури)

00:00,
11 Вересня 2012
1556

ICTV й «Україна» вийшли в лідери серпня за кількістю матеріалів з ознаками замовності (або цензури)

00:00,
11 Вересня 2012
1556
ICTV й «Україна» вийшли в лідери серпня за кількістю матеріалів з ознаками замовності (або цензури)
Це засвідчує проведений ГО «Детектор медіа» узагальнений моніторинг матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування суспільно важливої інформації за серпень 2012 року.

На звітному тижні cерпня загальна кількість суспільно-політичних матеріалів з ознаками замовності (або цензури) дещо зменшилася – порівняно з липнем. Це може пояснюватися тим, що у серпні політичне життя країни трохи заспокоїлося.

В «лідери» серпня вийшли канали ICTV (34 матеріали) і «Україна» (34 матеріали). При цьому у серпні відчутно зменшилася кількість таких матеріалів на Першому каналі (32 матеріали у серпні проти 51 у липні) та «Інтері» (24 матеріали у серпні проти 38 у липні). Кількість замовних матеріалів на «Новому каналі» продовжує стабільно зростати.

Матеріалів з ознаками замовності на бізнес-теми у серпні, як і в попередні місяці, було небагато. На СТБ і ICTV пройшли сюжети про Фонд Пінчука і про бізнес власника «Інтерпайп». На «Україні» – сюжет про Фонд Ахметова.

Щодо ключових суспільно-політичних тем, які подавалися каналами з ознаками замовності (або цензури). Попри безумовну суспільну важливість мовного питання, більшість телеканалів подавали інформацію про ухвалення облрадами південних і східних областей регіонального статусу російської мови надзвичайно лаконічно.

Висвітлюючи перебіг суду з розгляду касаційної скарги Тимошенко щодо вироку в газовій справі, всі канали без винятку були поверховими, не озвучували суті аргументів касації.

В іще одній судовій темі – апеляційний вирок у справі Іващенка – Перший канал, «1+1», Новий канал і «Україна» подають інформацію тенденційно, взявши на віру твердження представника Генпрокуратури про начебто часткове визнання Іващенком своєї провини або навіть напряму стверджуючи це в журналістських текстах.

Відповідно, про найважливіші подіх звітного тижня серпня глядач найбільших телеканалів адекватного уявлення скласти собі не міг.

Серед головних фігурантів політичної джинси звітного тижня – Янукович та Азаров. Зокрема, 14 серня канали розповідали про поїздку президента до Севастополя (Перший канал, «Інтер», СТБ, Новий канал, ICTV, 5-й канал і «Україна»), 15 серпня – до «Артеку» (СТБ і «Україна»), Азаров фігурує в ефірах усіх каналів щодня (Азаров і олімпійці, Азаров і економісти, Азаров поговорив про освіту на засіданні Кабміну; Азаров поговорив про систему протипожежних водойм; Азаров знову про олімційців і т.п.).

Для реалізації політичного замовлення значну роль продовжують відігравати замовчання тем або їх складових (позицій та аргументації окремих сторін, експертних оцінок, конкретних фактів і бекґраундів), оприлюднення яких є невигідним для влади.

Зокрема, жоден з каналів не повідомляв про наступні події: опозиціонери передали в палату Тимошенко 365 троянд на роковини її ув’язнення (5 серпня); райадміністрація в Севастополі домоглася через апеляційний суд заборони проведення акції «Україна проти Януковича» (7 серпня); В Івано-Франківську демонстрацію на захист української мови очолили ветерани ОУН-УПА (24 серпня).

Серед інших прикметних тем, замовчаних усіма каналами у березні, зокрема: держбюджет за перші 7 місяців року зведено з дефіцитом у 6,7 млрд грн (1 серпня); У Іллічівську син заступника мера міста жорстоко побив дівчину (1 серпня); захист Мельниченка: Він не долетить до України живим у разі екстрадиції, занадто він небезпечний для української влади (6 серпня); У Дніпропетровську на мітинг в підтримку «мовного» закону силою зігнали бюджетників (8 серпня).

З повною версією моніторингу за серпень можна ознайомитися тут.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 13–18 серпня.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, й тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Infowars
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду