Про що брешуть зірки

00:00,
10 Січня 2013
4120

Про що брешуть зірки

00:00,
10 Січня 2013
4120
Про що брешуть зірки
Астрологічні прогнози в українських медіа бувають не лише неправдивими, але й маніпулятивними. А ті з них, що стосуються політики, навіть замовними.

Те, що понад 80% українців називають себе християнами, не заважає багатьом із них вірити, що майбутнє відоме наперед, що його записано в розташуванні небесних тіл і може бути прочитано за допомогою давніх астрологічних методик. Попри намагання держави обмежити присутність ворожок і знахарів у медіапросторі, комерційні медіа – й не лише таблоїди – активно підтримують марновірність українців різноманітними астрологічними прогнозами та передбаченнями екстрасенсів. Зокрема й у сфері, традиційно цікавій українській аудиторії – результатів прийдешніх виборів та майбутнього політичних сил і лідерів.

Аналізуючи публікації, що містять астрологічні прогнози, неважко скласти перелік астрологів, до яких ЗМІ звертаються найчастіше. Зокрема, сюди можна включити астролога давньоарійської традиції Влада Росса, екстрасенса Людмилу Жукову, астролога Олену Калантарову та Ігоря Нікішина, директора Українського астрологічного інституту Павла Глоби, рідше трапляються прізвища Олени Осипенко та Людмили Петрової. Порівнюючи прогнози одного й того самого астролога, опубліковані в різні часи та в різних виданнях, можна оцінити їхню достовірність, знайти суперечності і, найцікавіше, простежити зв’язок між політичною орієнтацією видання та змістом опублікованих передбачень. Виявляється, фахівці з визначення майбутнього за зірками часом дають різним виданням прогнози протилежного змісту.

Влад Росс і Людмила Жукова

Видання «Сегодня» надавало Владові Россу й Людмилі Жуковій змогу передректи майбутнє України на 2012–2013 рік двічі – 24 серпня й 18 жовтня цього року. До першого з цих двох прогнозів долучилася також маг Людмила Петрова. Їхні прогнози результатів виборів здебільшого сходилися. Тон у передбаченні майбутнього здебільшого задавав Влад Росс, а Жукова й Петрова або підтверджували, або доповнювали його прогнози. Вони прогнозували наступний рік – від 24 серпня 2012 по 24 серпня 2013 року – життя країни.

Першість на виборах у серпневому прогнозі Влад Росс передрік «партії влади», яка мала здобути більшість у Верховній Раді. Крім того, він передбачив проходження до ВР об’єднаної опозиції, комуністів і Віталія Кличка. А ось із двома іншими політичними силами не вгадав: побачив у парламенті Наталію Королевську, натомість щодо Олега Тягнибока астроситуація склалася погана, тому в його перспективах астролог засумнівався.

«Успіх буде супроводжувати партію влади, непоганий результат може бути і в Кличка», – підтримала колегу Людмила Петрова. А ось Людмила Жукова, враховуючи передбачуваність перемоги ПР, прорекла, що «со стороны иностранцев будут попытки не признать результаты выборов, в частности, со стороны Германии и Америки». І, як ми вже знаємо, схибила.

У жовтневому прогнозі Влад Росс точно називає три партії, які мають пройти до ВР – Партію регіонів, УДАР і «Батьківщину», яка, втім, має посісти третє місце і сприйняти свій результат як поразку. Політична кар’єра першого номера «Батьківщини» Арсенія Яценюка у 2013 році, як розповіли Владові Россу зірки, має піти на спад. «Очень тяжелый день ждет Арсения, я вижу нервы и крики», – підтвердила слова колеги Людмила Жукова.

В обох прогнозах Влада Росса, опублікованих «Сегодня», Тимошенко мали б випустити навесні 2013 року. Ув’язнена лідерка «Батьківщини» також має бути розчарована результатами виборів. Людмила Жукова, втім, із колегою не погоджується: «Никто ее не выпустит, а все акции перейдут в редкие единичные выступления». В усякому разі, зірки в Юлію Тимошенко не вірять.

У серпні Влад Росс також спрогнозував, що в Україні побільшає безробітних, а гривня знеціниться. Втім, у порівнянні з кризою 2008 року все має пройти «вдвічі спокійніше». Компенсацією за лихоліття стане зниження цін на житло та інтенсивне будівництво. Водночас, кінець року, за прогнозом Влада Росса, має запам’ятатися масовими заворушеннями.

За жовтневим прогнозом, Королевська мала потрапити до Ради, хоч і розчарована своїм результатом (із останнім Влад Росс, як бачимо, таки вгадав). Людмила Жукова припускає, що Королевська, не пройшовши, весь рік проведе в безуспішних апеляціях. Зауважмо, що бодай одна з цих версій із високою ймовірністю мала справдитися, таким чином ніби виправдовуючи хибність іншої. А ось щодо Тягнибока Росс у жовтні більш упевнений: «Йому не вистачить буквально пів відсотка!». Людмила Жукова прогнозує, що в день виборів лідер ВО «Свобода» закликатиме людей до оскарження результатів виборів.

Прогнози, які Влад Росс складав у 2012-му для «Сегодня» – видання Ріната Ахметова – мають цілісний і послідовний вигляд… Якщо не знати, що ще торік зірки провіщали астрологові зовсім інше. 1 грудня 2011 року в прогнозі для ТСН астролог передбачав не успіх «партії влади», а об’єднання помаранчевого табору в потужну опозицію, яка з великою ймовірністю виграє вибори-2012. А Тимошенко, яку в прогнозах для «Сегодня» Влад Росс списує з рахунків, він ще кілька місяців тому передрікав шанси стати президентом у 2015-му.

Сам одеський астролог наголошує: він не має нічого проти Януковича й 2010 року передбачив його перемогу, однак зірки віщують не надто вдалий для президента рік. «2012 рік для Віктора Федоровича – критичний, – стверджує Влад Росс. – Все може бути не так, як він хотів. Це буде найважчий рік із останніх десяти, і якщо він його подолає, я зніму капелюха». Крім того, рік тому астролог казав, що Партія регіонів ризикує програти вибори, якщо не оновиться. Але оновилася не партія, а прогнози.

Арсенію Яценюку – тоді ще не лідерові списку ВО «Батьківщина» – у грудні 2011-го Влад Росс радив відмежуватися від політики й зайнятися бізнесом, адже 2012-й – «несприятливий для виборів рік». Зате Кличкові віщував зоряний час і в 2011-му, і в 2012-му. Цікава ситуація з передбаченнями долі ув’язненого Луценка: 2011-го Влад Росс назвав арешт лідера «Народної самооборони» розплатою за гріхи, але передрік, що навесні або влітку 2012-го його випустять. Коли цього не сталося, прогноз повторився – лише час його здійснення зсунувся на рік уперед.

Можливо, зірки тут ні до чого, а просто автор прогнозів «передбачає» те, що приємно й вигідно почути конкретному виданню? Наприклад, «Сегодня», власник якого Рінат Ахметов зацікавлений в успіхові Партії регіонів і партії Наталії Королевської, отримує однозначний прогноз – ПР перемагає, «Україна – Вперед!» проходить.

Олена Калантарова та Ігор Нікішин

Голова спілки астрологів України Олена Калантарова й директор Українського астрологічного інституту Павла Глоби Ігор Нікішин – чи не найцитованіші в медіа представники свого «фаху». До них періодично звертаються «Главред», «Сегодня», ТСН, «Вісті Київщини», чернівецьке видання «Час», громадсько-політичне інтернет-видання «Буковина» та навіть «Урядовий кур’єр». Інтерв’ю з Оленою Калантаровою вийшло в офіційному друкованому органі Кабінету Міністрів України за дванадцять днів до того, як було ухвалено закон про заборону ворожок на телебаченні. Якраз у той час, коли Кабінет Міністрів відкрито засумнівався в доцільності офіційної присутності астролога, ворожки та хіроманта у Класифікаторі професій, Олена Калантарова в публікації «Рік Чорного Дракона – це панування чоловічих енергій» зі шпальт урядової газети розповідала, чого українцям слід чекати від прийдешнього 2012 року. У цей же час, 29 грудня 2011 року, її колега Ігор Нікішин ділився своїми передбаченнями на шпальтах найповажнішої української газети – «Дзеркала тижня».

Ці двоє є надзвичайно обережними у своїх прогнозах, адже їхній статус не дозволяє помилятися. Тож у передбаченнях, зроблених у різні часи, суперечностей не виявлено, хоча між самими провидцями є деякі розходження в прогнозах.

У розмові з Валерією Калиновською для «Вістей Київщини» пані Калантарова спрогнозувала, що у другій половині 2012-го й увесь 2013-й рік над Україною нависатиме загроза розколу – центр утрачатиме контроль над регіонами. На Віктора Януковича, за її словами, чекає нелегкий період. Не називаючи жодних назв чи імен, вона також передбачає появу партії, яка стане конкурентом тій, що править сьогодні; за словами астролога, це політична сила, що відійде від лідерського типу й прийматиме всі рішення колегіально.

У прогнозі на «Главреді» від 26 грудня 2011 року Олена Калантарова додала, що доля Януковича вирішиться восени 2012 року, й він може не втриматися до кінця каденції через професійну слабкість своєї команди. Вже за тиждень, 3 січня 2012 року, на тому ж «Главреді» з’являється передбачення Ігоря Нікішина. Він також передрік політичну нестабільність – у 2012-му «багато чого буде ламатися, тріщати по швах» – але найбільше кризу прогнозує на 2013–2014 роки. Проте ще 30 вересня 2011 року пан Нікішин упевнено пообіцяв, що розпаду країни не буде. Зійшлися передбачення авторитетних астрологів у тому, що в президентських виборах 2015 року переможе не Янукович.

Солідарні вони й у баченні долі Юлії Тимошенко: вона вийде на свободу в кінці 2013 року й може повернутись у велику політику 2014-го. У публікації від 23 серпня 2011 року у виданні «Час» Олена Калантарова каже, що 2014 року Тимошенко світить «сильний підйом і розквіт, коли вона зможе заявити про себе на повну силу». 4 жовтня 2011 року вона вдало передбачила обвинувальний вирок Тимошенко.

Менш успішними виявилися прогнози долі Миколи Азарова. Так, Олена Калантарова 26 грудня 2011 року передбачала, що Миколі Яновичу не вдасться довго втриматися в активній політичній формі. Зате Ігор Нікішин у прогнозі на «Главреді» від 18 жовтня 2012 року вгадав, що прем’єр залишиться на своїй посаді, хоча у грудні виникне певний ризик його відставки.

Цікаво, що Олена Калантарова жодного разу не робила прогнозів політичного майбутнього Наталії Королевської, яка ще з 2011-го стала одним із найбільш згадуваних у медіа українських політиків. Натомість Ігор Нікішин в інтерв’ю From-UA назвав потенціал Королевської великим, але засумнівався, що його буде реалізовано. За словами Нікішина, Королевська є «білою вороною», їй буде важко знайти собі місце в сучасній політичній системі, а апогею успішності вона досягне років за шість-сім. Натомість Кличку, за передбаченням Нікішина, дорогу до великої політики перекриють, хоча у 2013–2014 роках він має шанс досягти успіху.

Зодіак і джинса

Чи справді астрологи читають щось у сузір’ях, чи, використовуючи загальнодоступну інформацію, озвучують найбільш імовірний варіант розвитку подій, – професійна таємниця, яку залишмо на їхній совісті. Проте на етапі використання та інтерпретації їхніх прогнозів у медіа виникають справжні маніпуляції.

20 січня 2012 року у громадсько-політичному виданні «Буковина» вийшов матеріал «Зоряний прогноз для опозиції» за підписом Сергія Дячука. Текст є доволі типовим для тогочасної регіональної преси, зі шпальт якої не сходила нова зірка української політики Наталія Королевська. Він проілюстрований фото лідерки партії «Україна – Вперед!», а в тексті поєднано експертний коментар Володимира Фесенка, директора Центру прикладних і політичних досліджень «Пента», який той дав сайтові УНІАН, та політично-астрологічний гороскоп Королевської від Ігоря Нікішина, взятий із From-UA. Позитивна оцінка лідерських якостей Королевської, дана Фесенком, доповнюється словами про те, що на неї чекає успіх «в іпостасі політичного лідера, що пророкують їй зорі». Є тут також передбачення астролога, що проти Королевської плестимуть інтриги та висуватимуть несправедливі звинувачення. Пік політичної кар’єри «нових опозиційних лідерів» (читайте – Королевської, адже про інших тут не йдеться), за прогнозом Нікішина, припадає на 2017–2018 роки.

Інший приклад бачимо в газеті «Україна молода», яка під час виборчої кампанії активно підтримувала партію «Наша Україна» Віктора Ющенка, не цураючись і «зодіакальних» аргументів. У статті Ліни Кушнір «Не відпускайте Ющенка» не вказано періоду, коли було спрогнозовано політичну ситуацію в Україні; зі змісту випливає, що текст написаний у 2011-му чи 2012-му і скомпільований із публікацій «Вістей Київщини» та «Главреда» без посилань. Зокрема, згаданий «Україною молодою» прогноз Олени Калантарової про обвал гривні та невдале управління Тігіпка дослівно взято з «Вістей Київщини». А ось інформацію про очікування нового лідера і його перемогу на виборах 2015 року подано від імені неконкретних «астрологів», хоча це передбачення зробила на «Главреді» Олена Калантарова.

Нарешті, навіть без маніпулятивних намірів ЗМІ часто легковажно поводяться з запозиченими в колег прогнозами, змінюючи дати, замовчуючи імена астрологів або довільно редагуючи зміст сказаного. Наприклад, опублікований 26 грудня 2011 року «Главредом» прогноз Олени Калантарової чернівецький «Час» датував 8 травня 2012-го. Прогнози було зроблено під час чат-конференції, одначе буковинська газета з легкістю перетворила розшифрування чату на інтерв’ю, не зазначивши, де його було опубліковано (на сайті газети гіперпосиланням є слово «джерело» без зазначення назви видання).

Кожен вирішує для себе, вірити чи не вірити астрологічним прогнозам. Однак перш ніж дозволити зодіаку впливати на ваші рішення та дії, варто, принаймні, переконатись у тому, що прогнози передано достовірно, не підтасовано й не сфальсифіковано на догоду зацікавленим особам.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
www.medvestnik.by
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду