Власники деяких видань Бангладеш забороняють журналістам писати на тютюнові теми
Власники деяких видань Бангладеш забороняють журналістам писати на тютюнові теми
До таких висновків представники Альянсу дійшли, провівши моніторинг публікацій на тютюнову тематику у місцевих ЗМІ та опитування журналістів.
Медіаексперти проаналізував 1225 публікацій, які з’являлися у місцевій пресі у травні-червні 2012 року – напередодні розгляду парламентом законопроекту про підвищення акцизних ставок на сигарети. З’ясувалося, що у десяти найбільших національних газетах 65% публікацій на тютюнову тематику мали протютюновий характер – їх автори відстоювали інтереси тютюнових компаній. При цьому, у 20% цих текстів наводилися аргументи винятково на користь виробників сигарет. У менш тиражних друкованих виданнях кількість протютюнових матеріалів склала в середньому 23%, з них відверто упереджених – 11%.
Також було проведено опитування журналістів, які працюють у проаналізованих виданнях. Вони переважно визнавали, що керівництво «не рекомендувало» їм писати антитютюнові історії, а в окремих випадках – навіть забороняло.
Старший кореспондент щоденного видання bdnews24.com зізнався, що отримав пряму вказівку від власника – не писати на антитютюнові теми.
«Наш власник має пакувальну компанію, яка співпрацює з деякими тютюновими компаніями. Я почав писати репортажі на антитютюнову тематику. Коли ж став копати тему глибше – раптом отримав наказ зверху припинити. І більше не писати на цю тему. Тепер навіть якщо в якомусь моєму матеріалі просто зустрічається слово "тютюн" – то його відхиляють», – розповів він.
Кореспондент іншої газети повідомив, що регулярно зіштовхується з тим, що редактор бракує усі його ідеї щодо матеріалів на антитютюнові теми.
«Мені вдалося з’ясувати, що ключові фігури в нашій редакції мають зв’язки з великою тютюновою компанією. Тому вони проти антитютюнових історій на шпальтах газети. Крім того, часто до нас в офіс заходить людина, яка відповідає за зв’язки з громадськістю тютюнової компанії», – поділився кореспондент і додав, що його навіть кілька разів намагалися звинуватити у підкупі з боку антитютюнових організацій.
Це все, на думку авторів дослідження, доводить, що ЗМІ лишаються серйозним інструментом промоції і лобіювання інтересів тютюнових компанії. І вони, тютюнники, мають наразі серйозні важелі впливу на медіагалузь.
«Звісно, якщо на журналіста тиснуть і наказують йому не писати на антитютюнові теми, то ми можемо стверджувати – тютюнові компанії впливають на ЗМІ. Оскільки реальних і обґрунтованих аргументів проти антитютюнових законів вони не мають, мусять вдаватися до підкупу редакторів чи іншого тиску на них», – зазначив місцевий журналіст Музаміл Хусейн (Muzammil Hussain).
Тайфур Рахман (Taifur Rahman), координатор програми Tobacco Free Kids у Бангладеш, повідомив, що попри заборону реклами тютюнових виробів у ЗМІ, яка набула чинності 2005 року, реклама все ж продовжує з’являтися там. Крім того, тютюнова індустрія спонсорує журналістський конкурс Media Awards
Нагадуємо, що щорічно у Бангладеш від куріння помирає 57 тис. осіб, ще для 350 тис. осіб куріння є причиною захворювань. Курцями є 43,3% дорослого населення країни.
Джерело: bdnews24.com